‘Kamu çalışanlarına yapılan fişleme anketine son verin’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kamu çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştirilen ve içeriğinde Başkanlık Sistemi'ne ilişkin sorular da barındıran anketin durdurulmasını talep etti. CHP’li Çakırözer söz konusu anketi 'fişleme' olarak nitelendirdi.

‘Kamu çalışanlarına yapılan fişleme anketine son verin’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kamu çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştirilen ve içeriğinde Başkanlık Sistemi'ne ilişkin sorular da barındıran anketin durdurulmasını talep etti. CHP’li Çakırözer söz konusu anketi 'fişleme' olarak nitelendirdi.

26 Temmuz 2019 Cuma 16:31
‘Kamu çalışanlarına yapılan fişleme anketine son verin’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu çalışanlarının yanıtlaması adına servis ettiği Başkanlık Sistemi’ne yönelik anketi fişleme olarak değerlendirdi. Söz konusu anket kamu çalışanları tarafından kimlik numaralarıyla birlikte e-devlet sistemi üzerinden dolduruluyor. Çakırözer, söz konusu anket uygulamasının derhal durdurulmasını istedi.

Fotoğraf: CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı’ndan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen talimatta, “Kamu Çalışanı Anketi” için “kamu çalışanlarının mevcut insan kaynakları süreçleriyle ilgili uygulamalar hususundaki görüş ve düşünceleri ile gelişime açık yönlerinin belirlenmesinin amaçlandığı” ifade edildi. Ankete ‘Başkanlık Sistemi’ne yönelik olarak değerlendirmeler yapılması isteniyor.

Talimat genelgesine göre söz konusu anketin Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Bakanlıklar, Bağımsız/Düzenleyici Denetleyici Kurumlar, Yargı, Yerel Yönetim Kuruluşları ve Yükseköğretim kurumları olmak üzere 24 kurumda toplam bin 981 kurum ve kuruluş çalışanı tarafından doldurulmasının hedeflendiği ifade edildi.

‘Memur kanunda değişiklik isteği soruluyor’

İddiayı gündeme taşıyan Çakırözer, ankette yöneltilen sorulardan bazılarını paylaştı. Çakırözer, “Çalıştığım kurum bana toplumda saygınlık hissi verir’ sorusuna yanıt aranıyor örneğin ankette. Ya da memurların bağlılığı, sadakati ölçülüyor. En önemli sorulardan biri, ‘Çalıştığım kurumun amaçlarına inanıyorum.’ Amirlerin çalışanların fikirlerine ne kadar değer verdiği ölçülüyor. Ya da ‘çalıştığım kurumda farklılıklara değer verilir’ sorusuna yanıt isteniyor. Çalışanın üst yöneticilerinin yetkinlikleri ile soruya yanıt vermesi talep ediliyor. Veya kamu çalışanlarından, Devlet Memurları Kanunu’nun daha etkin yürütülmesi için hangi konularda değişiklik yapılması gerektiğini belirtmeleri isteniyor” dedi.

İmha edilmelidir

Bu, anket adı altında, kişisel görüşler üzerinden gerçekleştirilen açık bir fişleme. Başkanlık sistemiyle ilgili eleştirel düşüncesi olan, kendi çalıştığı kurumla ilgili olumsuz düşüncesi olan kamu çalışanının tüm bilgileri, bu yorumlar ile birlikte saklanacak ve belki ileride başka amaçlarla kullanılabilecektir. Bu anketten yola çıkarak kamu çalışanlarının kurum içerisinde cezalandırılması bile mümkün olabilecektir. Bu anketin derhal e-devlet sisteminden kaldırılması, bugüne kadar sorulara verilen yanıtlarla birlikte elde edilen kişisel verilerin de derhal imha edilmesi gerekmektedir.

Bu soruların memurlara kimlik numaraları ile birlikte yöneltilmesinin amacı ne?

Ankette, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik olarak soruların da olduğunu aktaran Çakırözer, “Memurların sistemi yorumlamaları isteniyor, ama tüm kişisel verileri ile birlikte. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında yeterli bilgiye sahibim’ sorusu yöneltiliyor. Veya hükümet sistemindeki değişikliğin hayatlarında olumsuz etki yapıp yapmadığı sorgulanıyor. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyorum’ sorusuna yanıt aranıyor. Kamu çalışanlarından ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber kurumların yetki alanları net belirlenmiştir’, ‘Sistemin kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonu geliştirdiğine inanıyorum’, ‘Sistemin mevzuat altyapısının yeterli olduğunu düşünüyorum’, ‘Sistemin bürokrasiyi azalttığını düşünüyorum’ sorularına yanıt vermesi bekleniyor. Bu soruların memurlara kimlik numaraları ile birlikte yöneltilmesinin amacı ne?” ifadelerini kullandı. Memurlardan, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ele alınmasını istediğiniz hususlar nelerdir’ sorusuna şıklara bağlı kalmadan yanıt verilmesi isteniyor. Yani memurlardan sistemle ilgili yazılı görüş bile talep ediliyor.

Bu anket, kişisel görüşler üzerinden yapılan açık bir fişlemedir

Kamu çalışanlarının kendi kurumları veya başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerinin alınması normal. Ancak normal olmayan devletin en üst kurumunun sistemle ilgili sorgulamayı yaparken çalışanların başta kimlik numaraları olmak üzere tüm kişisel bilgilerini de istemesi. Yukarıya kimlik numarasını yazmak zorunda bırakılan bir kamu çalışanının sistem ile ilgili düşüncelerini açıklık ve samimiyetle yanıtlaması mümkün mü? Bu anket, kişisel görüşler üzerinden yapılan açık bir fişlemedir. İfade özgürlüğü zaten ağır bir baskı altındadır. Kamu kurumlarında zaten adı konmamış bir şekilde OHAL koşulları hüküm sürmektedir. Başkanlık sistemi ile ilgili eleştirel düşüncesi olan, kendi çalıştığı kurum ile ilgili olumsuz düşüncesi olan kamu çalışanının tüm bilgileri bu yorumlarla birlikte saklanacak ve belki ileride başka amaçlarla kullanılabilecektir. Bu anketten yola çıkarak kamu çalışanlarının kurum içinde cezalandırılması bile mümkün olabilecektir.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol