İzmir’den plastik atıksız şehir sözü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, altı ila 11 yıl içerisinde, kentte üretilen plastik atıkların doğaya karışmasını engelleyeceğine yönelik olarak söz verdi.

İzmir’den plastik atıksız şehir sözü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, altı ila 11 yıl içerisinde, kentte üretilen plastik atıkların doğaya karışmasını engelleyeceğine yönelik olarak söz verdi.

05 Ekim 2019 Cumartesi 16:56
İzmir’den plastik atıksız şehir sözü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, dün İzmir’de ‘Blue Panda’ isimli yelkenli teknede bir araya gelerek protokole imza attılar.

İmzaların atıldığı söz konusu protokolle İzmir, Plastik Atıksız Şehirler Ağı’na katıldı. Böylelikle kent belediyesi, 2025-2030 yılları arasındaki bir tarihte, kentteki plastik atıkların doğaya karışmasının tamamen engelleneceği sözünü vermiş oldu.

“İklimle barışık bir gelecek inşa etmek hedefleniyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aşırı tüketim ve endüstriyel atıklar sebebi ile meydana gelen plastik kirliliğin denizleri tehdit ettiğini dile getirdi.

Tunç Soyer, Türkiye’nin sınırının bulunduğu Akdeniz’de de söz konusu kirliliğin ekosisteme zarar verdiğine dikkatleri çekerek, “İzmir, insanın, doğadaki tüm varlıklarla; havayla, suyla, iklimle barışık bir hayat sürdüğü bir geleceği inşa etmeyi hedefliyor” ifadelerini kullandı.

“Kirliliğin yüzde 80’i karadan”

Fotoğraf: Tunç Soyer ve Uğur Bayar

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, denizlerde bulunan plastik çöplerin yüzde 80’inin kara kaynaklı olduğuna dikkatleri çekerek atıkların büyük kısmının akarsular aracılığı ile kentsel alanlardan denizlere taşındığını aktardı.

Bayar, sözlerini şu ifadeler ile devam ettirdi: “Şehirlerin, 2050 yılına kadar küresel nüfusun üçte ikisini barındıracak şekilde büyüyeceği düşünülürse, İzmir gibi şehirler, bu tür akıllı çözümleri benimsemeye devam etmelidir. Bu da, plastiği hem kaynak hem de atık olarak azaltma ve daha iyi yönetme anlamına gelir.”

2016’da 335 milyon ton…

WWF’nin paylaştığı bilgiye göre dünya genelinde 1950 tarihinde yıllık 1.5 milyon ton olan plastik üretimi, 2016 yılı içerisinde 335 milyon tona yükseldi. Gelecek 20 yıl içerisinde de bunun iki katına çıkması tahmin ediliyor. Her yıl 8 milyon ton plastiğin denizlere karıştığı biliniyor.

Plastik atıklar en çok denizde yaşamakta olan hayvanları etkiliyor. Buna göre, 2050 yılına kadar tüm deniz kuşlarının yüzde 99’u plastik yemiş olacak. 1400’e yakın tür, plastik atıklardan doğrudan ya da dolaylı olarak zarar görüyor.

Denizcilik, turizm ve balıkçılık bakımından, Türkiye’deki plastik kirliliğinin ekonomik kaybının yıllık 545 milyon lira olduğu tahmin ediliyor. Ceyhan, Seyhan ve Büyük Menderes Nil’den sonra en fazla kirlenen nehirler arasında yer almakta.

Türkiye’de yetersiz kentsel atık yönetimi, turizm ve kıyı aktivitelerinin yol açtığı kirlilik denize karışan toplam plastiğin yüzde 78’ini oluşturuyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol