İzmir'de Tunç Soyer'den öğrenciler için 'askıda tablet' kampanyası

İzmir'de uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilere yönelik olarak dağıtılacak 3 bin tablet için 100 bin başvuru gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, 'askıda tablet' kampanyası başlatarak destek çağrısında bulundu.

İzmir'de Tunç Soyer'den öğrenciler için 'askıda tablet' kampanyası

İzmir'de uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilere yönelik olarak dağıtılacak 3 bin tablet için 100 bin başvuru gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, 'askıda tablet' kampanyası başlatarak destek çağrısında bulundu.

12 Ekim 2020 Pazartesi 15:54
İzmir'de Tunç Soyer'den öğrenciler için 'askıda tablet' kampanyası

Uzaktan eğitimde tablet ve bilgisayarı olmayan öğrencilere yönelik olarak 3 bin tablet dağıtacağını duyuran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gerçekleştirilen başvuruların 100 bini bulmasının ardından 'askıda tablet' kampanyası başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzaktan eğitim yapacak, fakat bu olanaklara sahip olmayan öğrencilere yönelik olarak geçtiğimiz günler içerisinde bir destek programı açıkladı. Bu kapsamda interneti olmayan 20 bin öğrenciye 4 GB internet, 3 bin öğrenciye de tablet verileceği duyuruldu. HİM ve Bizizmir üzerinden tablet alabilmek adına başvuru yapanların sayısı kısa süre içerisinde 100 bine ulaştı. Yaşanan bu gelişmenin ardından başvurular durdurularak bu desteğe en fazla ihtiyaç duyan aile ve öğrenciler belirlenmeye başladı. Talebin beklenenden çok daha fazla olması sebebi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi dönemindeki dayanışma kampanyalarına bu kez tablet ve bilgisayar bağışını ekledi.

"Desteğe en çok ihtiyaç duyan 3 bin çocuğumuzu belirleyeceğiz"

Uygulamaya yönelik olarak açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “Öncelikle elimizdeki listelerden desteğe en çok ihtiyaç duyan 3 bin çocuğumuzu belirleyeceğiz. Ama bu sayının ihtiyaçların çok altında kaldığı bir gerçek. Elimizdeki tüm olanakları kullanmamıza rağmen talebi karşılamak mümkün değil. Bu nedenle yeni ya da ikinci el tablet, bilgisayar, laptop bağış kampanyasını da başlattık” dedi.

Tunç Soyer bağışları, tablet talebinde bulunan öğrencilere ulaştıracaklarını ifade ederek İzmirlilere şu sözlerle seslendi:

“Çocukları eğitmezsek ülkemizin geleceğini kaybederiz. Online eğitim sürecinde ihtiyaçları belirlemek amacıyla bir araştırma şirketine yaptırdığımız ankette İzmir’de çocuklu hanelerin yüzde 23.4’ünde sabit internet olmadığı, bunun da kentte 216 bin çocuğa denk düştüğü ortaya çıktı. İzmir’de televizyon, bilgisayar, tablet ve akıllı telefondan hiçbirine sahip olmayan hanelerdeki çocuk sayısı ise tam 3 bin 468. Çocuklu hanelerin yüzde 26’sında bilgisayar ve tablet bulunmuyor. Bu oran 150 bin haneyi ve 195 bin çocuğu işaret ediyor. Bu tabloyu biraz olsun değiştirmek için yeni bir güç birliği ve dayanışmaya ihtiyacımız var.”

Öğrencilere yeni veya ikinci el tablet, bilgisayar, laptop ulaştırmak isteyen kişiler Biz İzmir dijital platformlarındaki ‘Eğitim Desteği’ sekmesinden kampanyaya dâhil olabiliyor.

Kasım ayı ortasına kadar 3 bin tablet başvuru sahibi çocuklara kademeli olarak ulaştırılmış olacak. Aylık 4 GB’lik 20 bin internet paketinden oluşan online eğitim desteği de sağlayacak olan Büyükşehir, bunların yanı sıra 25 bin çocuğa bot, mont ve 130 TL’lik kırtasiye kartı ulaştıracak.

Büyükşehir, pandemi sebebi ile uzaktan eğitim gören fakat evlerinde bilgisayar ve internet bağlantısı bulunmayan öğrencilere destek verebilmek adına belediye tesislerini de eğitim merkezine dönüştürdü. Büyükşehir Belediyesi ekipleri ayrıca okulları dezenfekte ederek hepsine ateş ölçer, ikişer adet hijyen paspası ve dezenfektan dağıtmaya da devam ediyor.

Son Güncelleme: 12.10.2020 15:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol