İstanbul’da trafik durumu saç baş yolduruyor

İstanbul’da trafik durumu herkesi ilgilendiren bir sorun haline geldi. Artık herkes her an İstanbul’da trafik durumunu araştırıyor. Peki İstanbul’da trafik durumu nedir?

İstanbul’da trafik durumu saç baş yolduruyor

İstanbul’da trafik durumu herkesi ilgilendiren bir sorun haline geldi. Artık herkes her an İstanbul’da trafik durumunu araştırıyor. Peki İstanbul’da trafik durumu nedir?

19 Temmuz 2019 Cuma 15:27
İstanbul’da trafik durumu saç baş yolduruyor

İstanbul’da trafik durumu herkesin ortak sorunu haline geldi. Evden çıkmadan önce hepimiz bir şekilde trafik durumunu önceden öğrenerek yola çıkıyoruz. Peki İstanbul’da trafik durumu hakkında araştırmalar ne diyor? Buyrun beraber bakalım.

İstanbul trafik durumu hakkında Bahçeşehir, Dokuz Eylül ve Yeditepe üniversitelerinden akademisyenler 5 yıl boyunca izleyerek bir rapor hazırladılar. “İstanbul Trafik Otoritmi” adı ile yayınlanan rapor dört bin kilometreye ulaşan İstanbul şehirci yol ağındaki yoğunluk ve kayıpları konu alıyor.

İSTANBUL'DA TRAFİK DURUMU

İstanbul trafik durumu hakkında hazırlanan raporun sonuçlarına göre İstanbul trafiği araç yoğunluğu nedeniyle saatte 3.7 km yavaşladı. Yani eskisine göre bir saatte 3.7 km daha az yol gidiyoruz. Rapora göre 2017 yılında İstanbul’da ortalama araç hızı 32.8 km/s iken 2018 yılında bu değer 29.1 km/s’e geriledi. Haftasonları ise araç yoğunluğunun artması ile kayıp daha fazla. 2017 yılında ortalama hız 28 km olarak ölçülürken 2018 yılında bu değer 23 km/s olarak kaydedilmiş. Bu da saatte 5 km daha az yol kat etmek anlamına geliyor.

İstanbul trafik durumunu ortaya çıkaran rapora göre 120 farklı ana arter üzerinde, sabah ve akşam yoğunluk saatlerinde yapılan ölçümlere göre yoğunluk nedeniyle araç başına akaryakıt harcaması nedeniyle 6 TL zarar edildi.

İSTANBUL’DA HANGİ SAATLERDE YOLA ÇIKILMALI?

İstanbul’da trafik durumunu konu alan rapor göre İstanbul’da sabah trafiği akşam trafiğine göre daha akıcı. 2018 yılında sabah trafiğinde ortalama hız 23 km/s olarak ölçülürken akşam saatlerinde ortalama hız 5 km azalarak 18 km/s oluyor. Buna göre İstanbul’da sabah trafiğe çıkmak hem zaman hem de maddi olarak daha kârlı.

İSTANBUL’UN EN YOĞUN GÜZERGÂHLARI

İstanbul’un trafik durumunu ortaya koyan rapora göre İstanbul’un en yoğun üç güzergâhı da Bakırköy – Mecidiyeköy, Cevizlibağ – Avcılar ve Altunizade - Mecidiyeköy olarak sıralanıyor. Normal şartlar altında 6 dakika sürmesi gereken Altunizade – Mecidiyeköy arası araç başına 26 dakikalık kayıpla 32 dakika sürüyor. Bu aralığın yoğunluk oranı ise yüzde 77 olarak açıklanıyor. 7.5 km’lik mesafede ortalama hız ise 16.5 km/s. Normal trafik koşullarında 11 dakika sürmesi gereken Bakırköy – Mecidiyeköy arası ise araç başına 43 dakikalık kayıpla rekor kırıyor. Araç başına 15 liralık yakıt kaybına neden olan güzergâh 55 dakika sürüyor.

Cevizlibağ – Avcılar güzergâhı ise yine çok kayıp yaşanan rotalar arasında bulunuyor. 18.9 km’lik yolculuk açık yol koşullarında 14 dakika sürerken sabah ve akşam trafiğinde 50 dakika sürüyor. Bu gecikmenin neden olduğu yakıt sarfiyatı ise araç başına en az 12 TL olarak belirlendi.

Son Güncelleme: 19.07.2019 15:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol