İşkence iddialarının odağındaki merkezle ilgili Soylu’ya önerge

Sıklıkla insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Harmandalı Geri Gönderme Merkezi CHP’li İzmir Milletvekili’nin yönelttiği bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşınmış durumda.

İşkence iddialarının odağındaki merkezle ilgili Soylu’ya önerge

Sıklıkla insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Harmandalı Geri Gönderme Merkezi CHP’li İzmir Milletvekili’nin yönelttiği bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşınmış durumda.

19 Temmuz 2019 Cuma 15:41
İşkence iddialarının odağındaki merkezle ilgili Soylu’ya önerge

Hak ihlalleri ile gündeme gelen İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi bu defa da sığınmacı bir kadına kötü muamele ve işkence edildiği iddiası ile gündeme gelmiş durumda. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan, “Harmandalı Geri Gönderme Merkezi Guantanamo Üssü müdür?” dedi.

İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu’na Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde işkence, ayrımcılık ve kötü muamele yapıldığına ilişkin bir ihbar ulaştı. Komisyon üyesi avukatlarla İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesi avukatlar geri gönderme merkezinde işkence ve kötü muameleye uğradığını öne süren kadınla görüştü. Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nden alınan adli muayene raporu, sığınmacı kadının anlattıklarını doğrular nitelikteydi. Söz konusu raporda; sağ bacakta 2 santimetrelik darp, sol omuzda darp izleri ve sırtta iz bulunduğuna yönelik detaylı bilgiler yer aldı. Avukatların Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerçekleştirdiği suç duyurusu üzerine savcılık soruşturma başlattı.

‘Harmandalı GGM, Guantanamo Üssü müdür?’

Konuyu TBMM gündemine getiren Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemi ile yazılı soru önergesi verdi.

Fotoğraf: CHP İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi ile ilgili hak ihlalleri iddialarını daha önce de meclis gündemine taşıdığını fakat herhangi bir sonuç elde edemediklerine dikkat çeken CHP’li Murat Bakan, “Sadece insan hak ve onuruna aykırı iddialarla gündeme gelen Harmandalı Geri Gönderme Merkezi ile ilgili detaylı bir araştırma ve soruşturma artık şarttır! Mültecilerin ‘yardım edin’, ‘yemek’, ‘burası Guantanamo’ şeklindeki yardım çığlıkları içerikli görüntüler ve avukatların merkezde kilitli kalması olayı hala hafızalardayken şimdi de kadın sığınmacıya yönelik işkence iddiası hepimizi sarsmıştır. Baro olsun, sivil toplum örgütleri olsun defalarca Harmandalı ile ilgili açıklama yaptı, biz defalarca meclise taşıdık ama hiçbir sonuç elde edemedik, edemiyoruz. Bakan bey parti içi, kabine içi mücadelesinden kafasını kaldırsın da cevap versin: Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde neler oluyor? Burası Guantanamo üssü müdür?” dedi.

CHP’li Murat Bakan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu:

Fotoğraf: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Konuyu Meclis gündemine getiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Bakan, Soylu’ya şu soruları sordu:

1 – Mülteci kadın için Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nden alınan adli muayene raporunda; sağ bacakta 2 cm’lik darp, sol omuzda darp izleri ve sırtta iz bulunduğuna yönelik detaylı bilgiler yer almaktadır. Mülteci kadına kötü muamele ve işkencede bulunan kişi ya da kişiler hakkında geri gönderme merkezinde daha önce de benzer şikâyetlerde bulunulmuş mudur? Bulunulan şikâyetlere yönelik hangi adli ve idari işlemler başlatılmıştır?

2 – Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu; 2018’de yayınladığı İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi ziyareti raporunda, jandarma ve güvenlik görevlilerin mültecilere kötü muamelede bulundukları ve işkence yaptıklarının tespit edildiğini belirtmiştir. Bu rapora göre, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nin denetim sıklığı ne derece arttırılmıştır? Kötü muamele ve işkence yapıldığına dair raporda yer alan bu tespitler araştırılmış mıdır? Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar nelerdir?

3 – Raporda mültecilere yönelik çok sayıda hak ihlali tespit edildiği de belirtilmektedir. Tespit edilen hak ihlallerine yönelik hangi adli ve idari işlemler yapılmıştır?

Son Güncelleme: 19.07.2019 15:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol