İşçinin son kalesi kıdem tazminatı da elinden alınıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan 11. Kalkınma Planı TBMM genel kurulunda görüşüldü. İçerisinde kıdem tazminatlarının fona aktarılmasını da barındıran 11. Kalkınma Planı Cumhurbaşkanı'nın onayı ardından Plan Bütçe Komisyonu'nda da kabul edildi ve TBMM'de görüşmelerine başlandı.

İşçinin son kalesi kıdem tazminatı da elinden alınıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan 11. Kalkınma Planı TBMM genel kurulunda görüşüldü. İçerisinde kıdem tazminatlarının fona aktarılmasını da barındıran 11. Kalkınma Planı Cumhurbaşkanı'nın onayı ardından Plan Bütçe Komisyonu'nda da kabul edildi ve TBMM'de görüşmelerine başlandı.

19 Temmuz 2019 Cuma 15:37
İşçinin son kalesi kıdem tazminatı da elinden alınıyor

Meclis Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle iç tüzükte var olan boşluklara vurgu yaparak “Görüşmelerine başlayacağımız kalkınma planıyla ilgili İçtüzüğümüzde cumhurbaşkanı yardımcıları ya da bakanların sunuş konuşması yapmasına dair bir hüküm mevcut değildir" dedi.

Levent Gök, "TBMM İçtüzüğü hükümlerine göre kalkınma planının görüşmelerinde yürütmenin temsili mümkün değildir ve sunuş konuşması yapma talebi karşılanamaz" tutumunu oylamaya sundu. Ancak oylama kabul görmedi.

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Sunulduğuna Dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'nin görüşmelerine geçildi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay plana ilişkin olarak hedefleri “gerçekçi, geliştirme ve dönüştürme iddiasını içeren güçlü hedefler” olarak değerlendirdi ve "11. Kalkınma Planı döneminde Türkiye’nin yüksek gelir grubu ülkeler ile en yüksek insani gelişmişlik seviyesindeki ülkeler arasına girmesini amaçlıyoruz" dedi.


CHP: Kıdem tazminatının Kalkınma Planından Çıkarışlmasını İstedi

CHP Zonguldak Milletvekili  Ünal Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yapılan ilk kalkınma planı olduğunu ve “tek adam” rejiminin ruhuna uygun hazırlandığını belirtti. Türkiye'yi bir yılda büyük bir ekonomik krize soktuğunu dile getirdi. Demirtaş, planın bir anonim şirket mantığıyla hazırlandığını, emeklilerin, esnafın, memurun, işçinin, emeklilikte yaşa takılanların yararına hiçbir hedefin olmadığını ifade etti.

CHP'li Ünal Demirtaş, kıdem tazminatının fona devrinin plandan çıkarılması gerektiğini belirten Demirtaş, planda, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözülmesi, çocuk işçiliğinin önlenmesi ve asgari ücret konularında tek bir cümle dahi bulunmadığına dikkat çekti.


İYİ Parti: KalkınmaPLanınınherhangi bir hazırlığı yok

İYİ Parti Grubu adına söz alan Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, 11. Kalkınma Planı'nın, başarılı olabilmesi için iyi bir hazırlık dönemi geçirmesi gerektiğini ancak böyle bir hazırlığın söz konusu olmadığını söyledi.


MHP: Devletin yanındayız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı ise ekonomik krizi “dış güçlere” bağladığı konuşmasında ülke ekonomisinin 24 Haziran’dan sonra çökertilmek istendiğini savundu: “Ekonomik tetikçiler, sermaye çeteleri, ulus ötesi şirket ve bankalar ekonomik operasyon içindedir. MHP, ülkemizin son dönemde maruz kaldığı iç ve dış saldırılarda olduğu gibi Türkiye'ye ekonomik olarak diz çöktürme girişimleri karşısında da devletin ve yürütmenin yanında olmuştur. Biz tarafız, Türkiye'nin tarafındayız”


HDP: Kalkınma Planında İşçi,emekçi, esnaf ve köylüler yok

HDP Grubu adına söz alan Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da "Vatandaş, açlık sınırının altında yaşıyor. Esnaf siftah yapmadan dükkanını kapatıyor. Vatandaş huzur istiyor. Bu kalkınma planında işçiler, emekçiler, esnaf ve köylüler yok. Bu planda hukuk yok. Hukuktan genel geçer laflarla bahsediliyor. Bu plan vicdansız ve adaletsiz bir plandır.Bu plan hazırlanırken STK'lerin görüşü alınmadı. Katılımcı olmayan bir planın başarı şansı yok" diyerek itiraz etti.


TİP Genel Başkanı Erkan Baş'tan tepki

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da "Bu planınız, 'Ey işçiler, emekçiler, yoksullar, siz sürünmeye devam edin, biz sizden aldıklarımızı zenginlere, holding sahiplerine vermeye devam edeceğiz.' diyor" açıklamasında bulundu.


Görüşmelerde öne çıkan diğer açıklamalar şöyle: 

Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer: Bu plan, Türkiye'nin uluslararası rekabet edebilirliğinin artırılması açısından büyük bir öneme sahip. Bu anlamda politika ve tedbirler son derece hassas bir yaklaşımla oluşturuldu.


AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: 11. Kalkınma Planı, cari açık meselesini çözme iddiasında olan bir plan.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal: Bu plan döneminde savunma ve havacılık sanayisi ihracatının 2 milyar dolardan 10,2 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak: Bu planda ülkemizin içinde bulunduğu, vatandaşın tenceresini boşaltan, cebinde yangın çıkaran ekonomik kriz yok sayılmıştır. Bu planda, 'tek adam, parti devleti rejimi'nde hızla yıpratılan hukuk devletinin ve demokrasinin, sarayın kerameti kendinden menkul enflasyon-faiz teorilerinin, kazanç yerine borcu önceleyen ekonomiyi şişirme stratejisinin ülkeyi içine soktuğu krizden tek bir kelimeyle dahi bahsedilmemektedir.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Bu planınız, 'Ey işçiler, emekçiler, yoksullar, siz sürünmeye devam edin, biz sizden aldıklarımızı zenginlere, holding sahiplerine vermeye devam edeceğiz' diyor.
 

Son Güncelleme: 19.07.2019 15:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol