'İrlandalı Boksör' davasında karar

İstinaf mahkemesi, Aksaray’da yaşanan İrlandalı boksör Mohammed Fadeldabbous’un darp edilmesine yönelik olarak yerel mahkemece verilen hapis cezasını kaldırdı. Büfe sahibi Şenol Palan'ın 2 yıl 2 ay 7 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

'İrlandalı Boksör' davasında karar

İstinaf mahkemesi, Aksaray’da yaşanan İrlandalı boksör Mohammed Fadeldabbous’un darp edilmesine yönelik olarak yerel mahkemece verilen hapis cezasını kaldırdı. Büfe sahibi Şenol Palan'ın 2 yıl 2 ay 7 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

07 Kasım 2018 Çarşamba 17:45
'İrlandalı Boksör' davasında karar

Aksaray’da su almak isterken su şişelerinin yere dökülmesi ile başlayan Kuveyt asıllı İrlandaboksör Mohammed Fadeldabbous ile esnaf arasında yaşanan kavgaya ilişkin dava İstinaf Mahkemesi’nde karara bağlandı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 11’inci Ceza Dairesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Şenol Palan ile avukatı Yunus Yalçın katıldı.

“Dolabın kapısını açarak, ‘bana da mı satmıyorsun’ dedi”

Duruşma sırasında söz alan sanık Şenol Palan, “Çalıştırdığım büfeye olaydan önce Mohammed Fadeldabbous değil de bir başkası gelip alkol istedi. Ben de alkol satmadığımı, dükkanda bulunmadığını söyleyince, ‘Var da bana satmıyorsun vs.’ dedi. Bu nedenle aramızda tartışma çıktı. Ben de tartışma esnasında, ‘Satmıyorum git’ dedim. O da kaldıkları otele gitmiş, daha sonra yanında Mohammed Fadeldabbous’la birlikte 3 kişi geldiler. Mohammed dolabın kapısını açarak, ‘Bana da mı satmıyorsun?’ deyip suları yere döktü. Bu nedenle yeniden aramızda tartışma çıktı. Yani suları kazayla döküp birden saldırmış değilim” dedi.

“Meşru müdafaa sınırları içinde hareket etmiştir”

Bunun üzerine söz alan sanık avukatı Yunus Yalçın, “Müvekkilin mağdurun vücudunda kemik kırığı oluşacak şekilde yaralama olayında bir müdahalesi olmamıştır. Olay mağdurdan önce başka bir kişinin gelip alkol istemesi ve müvekkilin alkol olmadığını belirtmesi nedeniyle tartışmaları nedeniyle meydana gelmiştir. Görüntülerde de görüleceği gibi müvekkil olayı yatıştırmaya çalışmıştır. Malına zarar verildiğinden dolayı meşru müdafaa sınırlarında hareket edip uyarıda bulunmuştur. Müvekkil, kısa boylu 70 kg ağırlandığında, mağdur ise 120 kg ağırlığındadır” ifadelerini kullanarak sanığın meşru müdafaa sınırları dahilinde hareket ettiğini iddia etti ve sanığın beraatini istedi.

Mahkeme başkanı, Mohammed Fadeldabbous’ın yurt dışına çıkış kaydına ilişkin yazının Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden gönderildiğini tutanağa geçirdi.

Yerel mahkemenin kararı kaldırıldı

Davayı karara bağlayan daire, İstanbul 54’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin sanık hakkında verdiği 3 yıl 6 ay 5 günlük hapis cezasının kaldırılmasına karar verdi. Sanık Şenol Palan’ı Mohammed Fadeldabbous’ı “haksız tahrik altında kasten yaralama” suçundan 2 yıl 2 ay 7 gün hapse çarptırdı.

Duruşma sonrasında açıklama yapan sanık avukatı Yunus Yalçın, “Müvekkilim meşru müdafaa kapsamında hareket etmiştir. Aldığı ceza düşürüldü. Ancak verilen karar yine hukuka uygun bir karar değil. Cezanın sınırı bakımından kesin olarak verilmiş bir karar. Bundan sonra böyle olayların yaşanmaması dileğiyle diyoruz” dedi.

Olayın geçmişi

Aksaray'da 1 Ağustos 2015 tarihinde Kuveyt asıllı İrlandalı Mohammed Fadeldabbous, su alırken şişelerin yere dökülmesi ile esnafla aralarında kavga çıkmıştı.

İstanbul 54’üncü Asliye Ceza Mahkemesi yargılama sonucunda, sanık Şenol Palan’ın diğer sanık Mohammed Fadeldabbous’a sopa ile vurarak kolunun kırılmasına sebep olan eylemine ilişkin “kasten yaralama” suçundan 3 yıl 6 ay 5 gün hapis cezalandırılmasına karar vermişti.

Esnaflar Şerafettin Özbey ve Mohammed Raıe ise “kasten yaralama” suçundan adli para cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, İrlandalı boksör Mohammed Fadeldabbous’a ise eyleminin meşru müdafa çerçevesinde gerçekleştiğini gerekçe göstererek ceza vermemişti.

Son Güncelleme: 07.11.2018 17:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol