İmamoğlu'ndan ihtiyaç sahibi aileler için 'Yeni Doğan Destek Paketi'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hazırlanan 10 bin adet destek paketi ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere yola çıktı. Eşi Dilek İmamoğlu ile paketleri dağıtacak araçları uğurlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara destek çağrısında bulundu.

İmamoğlu'ndan ihtiyaç sahibi aileler için 'Yeni Doğan Destek Paketi'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hazırlanan 10 bin adet destek paketi ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere yola çıktı. Eşi Dilek İmamoğlu ile paketleri dağıtacak araçları uğurlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara destek çağrısında bulundu.

08 Mayıs 2021 Cumartesi 17:44
İmamoğlu'ndan ihtiyaç sahibi aileler için 'Yeni Doğan Destek Paketi'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, sosyal medya hesapları aracılığı ile geçtiğimiz ay “3 çocuk tavsiye etmek kolay da masraflarını karşılamak kolay değil” mesajıyla duyurduğu yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hazırlanan yardım paketleri bugün itibarıyla dağıtılmaya başlandı.

Söz konusu kampanya kapsamında önce İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nce sosyal incelemesi gerçekleştirilmiş ve muhtaçlığı tespit edilmiş 4 bin 799 hamile kadın ile birlikte gerekli şartlara uyan yaklaşık 10 bin ihtiyaç sahibi aile belirlendi.

Beşik içerisinde konulan ve bir bebeğin ilk 4 aylık tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek malzemelerle dolu koliler, dağıtıma hazır hale getirildi. Yeni doğan destek paketleri, 8 Mayıs günü Edirnekapı'da yer alan İBB Sosyal Hizmetler Birimi'nden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu'nun katılım gösterdiği tören ile yola çıktılar.

Gerçekleştirilen söz konusu etkinliğe İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yavuz Saltık ve  destek paketlerine katkı sunan İstanbul Vakfı, İstanbul Gönüllüleri, Bir İlmek Bin Yürek temsilcileri de katılım gösterdi.

"Bu, bir başlangıç. Bu, büyümeli"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı konuşmada, “Esas önemli olan, İstanbul’un bebeklerinin, yani kızlarımızın, oğullarımızın yanında olmak. Gerçekten dezavantajlı, mağdur olmuş, bebeğinin ihtiyacını nasıl karşılayacağını bilmeyen ailelerin en zor anlarında bu fiziksel katkıyı sunmak, hem de imece usulüyle sunmak çok değerli. Herkesin bir ucundan tutması, birilerinin bir şeyler örüp yollaması, personelin eğitimine Boğaziçi Üniversitesi’nin katkı sunması, İstanbul Gönüllüleri'nin, ‘Ben ne yapabilirim' diye çırpınması ya da İstanbul Vakfı’nın buna zemin hazırlayıp, bu organizasyonu hazırlaması, bir başlangıç. Bu, büyümeli” dedi.

"1 yıl boyunca, o ailenin yanında olacağız"

Kampanya kapsamında hazırlanan pakette Prof. Dr. Selçuk Şirin'in gelişim kitaplarının da bulunduğuna dikkatleri çeken İmamoğlu “ Ateş ölçeri, biberonu, o mini minnacık çocukların çorapları, yine dudak mendili, pişik kremi, güzel zıbınları, hepsi çok tatlı. Bu büyük şehrin, 0-3 yaş arası bebeklerinin gelişimine her anında katkı sunacağız. Bunu biz, verip, bırakmıyoruz. Uzman arkadaşlarımız, 1 yıl boyunca, o ailenin moral, motivasyon ve ihtiyaç noktasında yanında olacak. Orada da bırakmıyoruz. Daha sonra ihtiyacı olan çocuklarımıza, yine kreş imkanı sunuyoruz. İstanbul’un çocuklarının, ilkokul seviyesine kadar hazırlanmasında, Büyükşehir Belediyesi olarak en üst seviyede katkı sürecini planladık ve harekete geçirdik” dedi.

Askıda Fatura uygulamasını hatırlattı ve destek istedi

İstanbul'un ihtiyacı olan çocukları için imece ile ortaya çıkan bu destek paketini     gönderirken İstanbulluların da vicdanına emanet ettiklerini belirten İmamoğlu,  Askıda Fatura uygulamasını anımsattı. İmamoğlu “Askıda Fatura uygulamamızda; ‘bebek paketimiz', ‘aile paketimiz' var. Oraya desteklerinizi bekliyoruz. 10 bin beşiğimiz harekete geçti. İhtiyacı olun aileler ve çocuklar her zaman var olacaklar. Bu sürdürülebilir bir program içerisinde katkılarımızla daha da güçlenerek, sayısı daha da artarak İstanbul'a hizmet verecek. Bu fikir, sadece benim fikrim değil. Bu fikri bana taşıyan, çok dostlarımız oldu. 6-7 kişinin kulağımıza çaldığı bir fikir, benim aktarımımla yol buldu. Her şeyi benim düşünecek halim yok.  Böyle bir imkanım da yok, böyle olmasına da gerek yok. Ortak aklın, İstanbulluların bana sunduğu her güzel fikri hayata geçirmekle sorumlu belediye başkanıyım. Her şeyi bilmekle sorumlu bir belediye başkanı değilim. Onun için, iyi ki o güzel fikirleri paylaşan dostlarımız var diyorum” dedi.

"Alan elin veren eli görmediği çok güzel bir duyarlılık örneği gösterdiniz"

Bütün annelerin Anneler Günü'nü kutlayan Ekrem İmamoğlu daha sonrasında sözü eşi Dilek İmamoğlu'na verdi. Dilek İmamoğlu da yaptığı konuşmasında, “Alan elin veren eli görmediği çok güzel bir duyarlılık örneği gösterdiniz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bunların bebeklerin temel ihtiyaçları ama bu süre geçtikten sonra aslında bizim en büyük amacımız ve arzumuz onlara daha özgür ve daha gerçekten içinde yaşanılabilir bir dünya bırakmak. Sanırım o zaman biz de çok mutlu oluruz ve bebekler de dünyaya geldikleri için çok daha mutlu olurlar” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların sonrasında yola çıkan ilk destek paketine içine konulacak mektuba, İmamoğlu çifti duygularını yazdılar. Paketler araçlara yüklenerek ihtiyaç sahibi ailelere doğru Edirnekapı'dan İstanbul'un dört bir yanına doğru hareket etti.

İmamoğlu çifti daha sonra Kayışdağı'ndaki İBB Darülaceze sakinlerini ziyaret etti.  Coronavirüs önlemleri kapsamında, açık havada ve uygun mesafe koşullarında gerçekleştirilen etkinlikte, müzik dinletisi sunuldu. Etkinlikte kısa birer konuşma da yapan İmamoğlu çifti, Darülaceze sakinlerinin anneler gününü kutladı. Etkinlikte, renkli görüntüler yaşandı.

Yeni doğan destek paketinin içinde neler var?

“Anne- Bebek Yeni Doğan Destek Paketi”nin içinde bir adet ahşap beşik,  kitap seti, bez, biberon, ıslak mendil, ağız mendili, zıbın, eldiven, hırka, patik, çorap, alt-üst kıyafet, alt-üst pijama, pudra, pişik kremi, bebek şampuanı, ateş ölçer, çıngırak, battaniye, bebek tırnak makası bulunuyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol