İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan genelgesi

İçişleri Bakanlığı'nın Ramazan ayına yönelik olarak tedbirlerin açıklandığı genelge yayınlandı. Bu genelgeye göre Ramazan boyunca kalabalıkların bir araya geldiği etkinlik ve iftar çadırlarına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan genelgesi

İçişleri Bakanlığı'nın Ramazan ayına yönelik olarak tedbirlerin açıklandığı genelge yayınlandı. Bu genelgeye göre Ramazan boyunca kalabalıkların bir araya geldiği etkinlik ve iftar çadırlarına izin verilmeyecek.

12 Nisan 2021 Pazartesi 13:50
İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan genelgesi

2 mart gününde başlayan ‘kontrollü normalleşme’nin sonrasında kontrolden çıkarak 60 bine dayanan günlük vaka sayısını, turizm sezonu öncesi 10 bine çekebilmek adına Ramazan boyunca sert tedbirlerin uygulanması planlanıyor.

İçişleri Bakanlığı'nca valiliklere ‘Ramazan Tedbirleri’ genelgesi gönderildi.

Söz konusu genelgede, Ramazan’da öteden beri uygulanması sebebi ile geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamaların, toplumsal hareketliliği artırması sebebiyle salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı ifade edildi.

Bu çerçevede, söz konusu genelgede, kılınacak ilk teravih namazıyla beraber idrak edilecek Ramazan’da alınacak tedbirlere yer verildi.

Buna göre, vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek. Salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı sebebi ile evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği hususu vatandaşlara sık sık duyurulacak.

Pide kuyruğuna karşı önlem

Ramazan süresi boyunca iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun neden olacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki, özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan bir saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış gerçekleştirilebilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

Ramazan ile birlikte türbe ziyaretlerinde meydana gelebilecek muhtemel artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların sebep olacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

Toplu taşımalarda alınacak önlemler

İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az üç saat öncesinden itibaren belediyelerle gerekli koordinasyon gerçekleştirilerek toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayıları artırılacak.

Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak gerçekleştirilebilmesi adına mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

Son Güncelleme: 12.04.2021 15:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol