İBB’ye seçim öncesi erkenden ödenen 1 milyar TL’ye ne oldu?

Temmuz ayı içerisinde ödenmesi gerekirken haziran ayı içerisinde İBB’ye erkenden ödenen 980 milyon liralık maliye katkı payının seçim dönemi içerisinde nasıl harcandığı ortaya çıkmaya başladı…

İBB’ye seçim öncesi erkenden ödenen 1 milyar TL’ye ne oldu?

Temmuz ayı içerisinde ödenmesi gerekirken haziran ayı içerisinde İBB’ye erkenden ödenen 980 milyon liralık maliye katkı payının seçim dönemi içerisinde nasıl harcandığı ortaya çıkmaya başladı…

30 Temmuz 2019 Salı 11:47
İBB’ye seçim öncesi erkenden ödenen 1 milyar TL’ye ne oldu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği “Normalde temmuz ayında kullanılacak olan Maliye katkı payının İBB'ye, ülke tarihinde ilk defa 15 gün önce yani kendileri yönetime gelmeden önce ödendiğine” ilişkin açıklaması büyük yankı bulmuştu. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu, “Maliye’den gelen ve temmuz ayında kullanılması gereken 980 milyon liralık tüm nakit, bir hafta içerisinde kullanılıp bitirilmiş. Bizden önce erken ödeme yapılırken, bizim işbaşına geçtiğimiz temmuz ayının ödemesi ise yapılamıyor. Her ayın sonunda gelen Maliye Bakanlığı payı önden alındı, tamamı harcandı. Vergiler ve maaşlar için de tek bir kuruş dahi bırakılmadı. Sadece o değil. Kamulaştırma bedelleriyle beraber bu rakam 1.7 milyar liraya çıkıyor. Yani Haziran sonunda bizim gelip dağıtmamız gerekirken seçime sadece 7-8 gün kala bu paralar dağıtılmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

En yüklü ödeme nereye yapıldı?

İBB kasasına seçim süreci içerisinde giren ve bir hafta gibi kısa bir sürede biten 1.7 milyar liranın kimlere nasıl dağıtıldığı ortaya çıkmaya başladı. SÖZCÜ'nün ulaştığı bilgilere göre seçim dönemi içerisinde İBB kasasından en yüklü ödeme, bir İBB şirketi olan Kültür A.Ş'ye yapıldı.

İBB'den Kültür A.Ş.'ye 31 Mart gününde gerçekleştirilen yerel seçimleriyle mazbata krizinin yaşandığı süre içerisinde yani nisan ayında yalnızca 5 milyon lira ödeme gitti. 6 mayıs gününde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla seçimin iptal edilmesinin sonrasında İBB şirketine 44 milyon liralık ödeme gerçekleştirildi.

Seçim kampanyasının devam ettiği haziran ayı içerisinde de bir anda İBB kasasından şirkete ödenmek üzere 100 milyon lira çıktı. Yani 6 mayıs gününde seçimin iptaliyle başlayan ve 23 Haziran günündeki yenilenen İstanbul seçimleriyle sona eren yaklaşık iki aylık dönem içerisinde İBB'den Kültür A.Ş.'ye toplam 144 milyon liralık ödeme yapıldı. Kültür A.Ş.'nin gerçekleştirilen bu ödemeyi ne şekilde kullandığı da İmamoğlu’nun ekibi tarafından incelenmeye devam ediyor. Şirketlerdeki yönetime tamamen hakim olunmasının sonrasında bu rakamların da ortaya çıkması bekleniyor.

Kültür A.Ş'ye yönelik olarak gerçekleştirilen söz konusu ödemelerin yapıldığı dönem içerisinde yönetim kurulu başkanı, İmamoğlu göreve geldikten sonra istifa eden İBB Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan idi.

İştirak şirketlerine yönelik gerçekleştirilen toplu ödemeler

Haziran ayı içerisinde İBB kasasından çıkan ödemelerin ikinci sırasında Met-Gün İnşaat ve Atis Asfalt iş ortaklığı yer alıyor. İş ortaklığına, mayıs ayı içerisinde herhangi bir ödeme yapılmazken haziran ayı içerisinde 78 milyon 112 bin liralık ödeme gerçekleştirildi. İş ortaklığı, İBB'nin kent genelindeki asfalt kaplama projelerinden bazılarını üstlenmiş durumda.

2 ay içerisinde 100 milyon lira tutarında ödeme

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin yaptığı habere göre üçüncü sırada da İstanbul Üstyapı -İspa iş ortaklığı yer alıyor. Bu iş ortaklığına da İBB tarafından mayıs ayı içerisinde 30 milyon liralık, haziran ayı içerisinde 70 milyon liralık ödemeler yapıldı. İki ay içerisinde toplam olarak 100 milyon liralık ödeme alan söz konusu bu ortaklık, İBB'nin yol, tünel ve kavşak işlerini yapıyor. Ortaklık, İBB'nin 25 Nisan 2018 tarihinde açtığı “İstanbul Geneli Yol, Tünel ve Köprülü Kavşak Tamamlama İnşaatı” ihalesini 709 milyon 868 bin 118 liraya almıştı. İhalenin kapsadığı işler arasında kamuoyunda tartışmalara sebep olan bir kısmı iptal edilen Kabataş Martı projesi de yer alıyordu.

Makyol İnşaat yönelik olarak 50 milyonluk ödeme

İBB'nin seçim dönemi içerisinde en çok ödeme gerçekleştirdiği kalemlerin yer aldığı listenin dördüncü sırasında da Makyol İnşaat var. Makyol İnşaat'a mayıs ayı içerisinde 9 milyon 720 bin lira, haziran ayı içerisinde de 50 milyon lira para ödenmiş durumda. Makyol, aldığı kamu ihaleleri ile tanınan bir firma ve İstanbul'daki bir çok metro- tünel inşaatında imzası var.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol