İBB’den yerli metrobüs hamlesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metrobüs hatlarında neredeyse her gün yaşanan yoğunluğu azaltabilmek adına çalışma başlatıldığı yönünde duyuruda bulundu.

İBB’den yerli metrobüs hamlesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metrobüs hatlarında neredeyse her gün yaşanan yoğunluğu azaltabilmek adına çalışma başlatıldığı yönünde duyuruda bulundu.

03 Ekim 2019 Perşembe 10:26
İBB’den yerli metrobüs hamlesi

Her gün yüz binlerce kişinin kullanmakta olduğu metrobüs hattında yaşanan yoğunluk, sabah ve akşam işe gidiş-çıkış saatleri içerisinde pik noktasına ulaşıyor. Özellikle son bir hafta içerisinde duraklardaki kalabalık daha da artmış durumda. Başta Zincirlikuyu durağı olmak üzere neredeyse tüm durakta yolcular dolu geçen araçlara binebilmek adına mücadele ediyor.

Yine bugün sabah da benzer görüntüler yaşandı ve öyle görünüyor ki herhangi bir önlem alınmazsa bu görüntüler yaşanmaya devam edecek. Beylikdüzü ve Avcılar’dan kalkarak Zincirlikuyu ve Söğütlüçeşme yönünde çalışmakta olan metrobüslerdeki kalabalık, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Yenibosna ve Şirinevler duraklarında daha da artmış vaziyette. Yolcular araçlara binebilmek adına onlarca dakika çaba sarf etti. Zincirlikuyu durağında da yüzlerce insan sıra beklemek zorunda kaldı.

Birçok insan sosyal medya platformlarında duraklardaki kalabalıkları paylaşırken, bu sebeple işe geciktiklerini ifade etti. İBB Beyaz Masa, bir kullanıcıya yönelik olarak verdiği yanıtta, yoğunluğu azaltabilmek adına çalışmalara başlandığını duyurdu. Araçların tam kapasite ile çalıştığı ifade edildi.

İBB’nin konu ile ilgili olarak verdiği bilgiye göre 525 otobüsün hizmet verdiği hata 10 otobüs daha eklendi. Altunizade’ye ise yolcu sayısının fazla olduğu saatler içerisinde boş araçlar gönderiliyor. İBB’nin söz konusu yanıtında en çok dikkat çeken, yeni metrobüslerin kullanılmaya başlanacağının duyurulması oldu. Buna göre mevcut otobüslerden iki kata kadar daha fazla yolcu taşımakta olan araçların hizmete alınabilmesi adına çalışma başlatıldı. Fakat yeni araçların ne zaman çalışmaya başlayacağı henüz netlik yaşanmadı.

Bursa’da üç yıl önce tanıtılan AKIA marka yerli metrobüs, 290 kişi kapasiteli, 25 metre uzunluğunda ve üç körüklü. Şu an metrobüs hattında kullanılan Almanya üretimi 19 metrelik Mercedes-Benz CapaCity marka araçlar, 193 yolcu taşıyabiliyor.

İBB’nin verilerine göre 44 duraklık metrobüsü gün içerisinde 1 milyona yakın insan kullanıyor. En yoğun durak ise 85 bin kişi ile Zincirlikuyu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol