İBB’de 40 milyarlık koltuğu bırakmayanlar…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 60 milyar liralık bütçesinin yaklaşık olarak 40 milyarlık bölümünü oluşturan iştiraklerde görev alan AK Partili yöneticiler, seçimi kaybetmelerine rağmen istifa etmeye yanaşmıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yönetici ataması engelleniyor.

İBB’de 40 milyarlık koltuğu bırakmayanlar…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 60 milyar liralık bütçesinin yaklaşık olarak 40 milyarlık bölümünü oluşturan iştiraklerde görev alan AK Partili yöneticiler, seçimi kaybetmelerine rağmen istifa etmeye yanaşmıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yönetici ataması engelleniyor.

14 Temmuz 2019 Pazar 13:35
İBB’de 40 milyarlık koltuğu bırakmayanlar…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait ulaşım, inşaat, çevre-enerji, hizmet ve bilgi teknolojileri alanı olmak üzere 5 ana sektörde toplam 30 şirket bulunuyor. Bu iştirakler İBB’nin 60 milyar liralık bütçesinin yaklaşık 40 milyar liralık bölümünü oluşturuyor.

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilmesinin sonrasında belediyedeki görevlerinden istifa ettiğini açıklayan fakat belediye şirketlerinde bulundukları görevlerine devam eden isimler tartışmalara sebep oldu. 15-20 bin lira maaş alan ve son model makam araçları ile gezen bu isimlere tepki gösteren İmamoğlu, “Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi şirketleri nasıl yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz” diyor.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak‘ın yaptığı habere göre İmamoğlu’nun dikkat çektiği isimlerin başında İBB Genel Sekreterliği’nden istifa eden Hayri Baraçlı ve ekibi geliyor. Baraçlı’nın danışmanları da belediye şirketlerinin yönetiminde yer alıyor. İBB Meclisi 1. Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’’ın kayınbiraderi Hasan Gülbaran’ın damadı Göksel Gümüşdağ da SPOR A. Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor.

İmamoğlu’nun göreve başlamasıyla birlikte İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve ekibi “İBB Genel Sekreterliği’ne bağlı yöneticiler olarak demokrasiye olan inancımız, misyonumuza, kendimize ve İstanbul’a olan saygımız nedeniyle yeni yönetimin kendi ekibiyle çalışmasının önünü açmak için büyük bir gayretle yürüttüğümüz görevlerimizi kendi isteğimizle bırakıyoruz” açıklamasında bulunarak istifa etti. Ancak hemen hemen hepsi hala belediye şirketlerinin ya yönetim kurulu başkanlığını yapmaya devam ediyor ya da yönetiminde yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi de olan Baraçlı belediye şirketi İGDAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yapıyordu.

İBB iştiraklerinden ayrılmayan yöneticiler

İBB Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden istifa eden ancak hala belediye şirketleri yönetiminde olan isimler ise şöyle:

– Muzaffer Hacımustafaoğlu: İstanbul Otobüs A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

– Süleyman Karalı: İstaç İstanbul Çevre Yönetimi San. ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

– Nihat Macit: KİPTAŞ İstanbul Konut İmar Plan Turizm Ulaşım San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

– Çağatay Kalkancı: Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

– Eyyüp Karahan: Metro İstanbul AŞ ve İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlıkları

– Adil Karaismailoğlu: İstanbul İmar İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

İBB Hukuk Müşavirliği’nden istifa eden Ali Karaaslan da İstanbul Enerji San. ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor. Genel Sekreter yardımcıları dışında dikkat çeken bir başka ayrıntı ise İBB Genel Sekreterlik Danışmanlığı görevi sonlanan bazı isimlerin de belediye şirketlerinde yer alması. Zekeriya Polat ekibinin istifa etmesiyle danışmanlık görevinin son bulmasına karşın İGDAŞ Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Aynı şekilde Mahmut Raif Çataklı’nın da Otobüs AŞ.’nin yönetiminde olduğu öğrenildi.

Son Güncelleme: 14.07.2019 13:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol