Hrant Dink Vakfı'na tehdit mesajları yollayanlara tahliye

Hrant Dink Vakfı'na yönelik olarak mail yolu ile tehdit içerikli mesaj gönderdikleri gerekçesiyle tutuklu bir şekilde yargılanan iki sanığın tahliye edilmesine karar verildi.

Hrant Dink Vakfı'na tehdit mesajları yollayanlara tahliye

Hrant Dink Vakfı'na yönelik olarak mail yolu ile tehdit içerikli mesaj gönderdikleri gerekçesiyle tutuklu bir şekilde yargılanan iki sanığın tahliye edilmesine karar verildi.

21 Eylül 2020 Pazartesi 16:01
Hrant Dink Vakfı'na tehdit mesajları yollayanlara tahliye

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirilen duruşmaya, tutuklu sanıklar Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan, tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Müşteki Hrant Dink Vakfı ve avukat Fethiye Çetin'i ise avukatları temsil etti.

Gerçekleştirilen söz konusu duruşmada, savunması alınan sanıklardan Ersin Başkan, Hrant Dink Vakfı'nın basın açıklamasını görmesinin ardından elektronik postayı tepki amacıyla gönderdiğini ifade ederek, "Suçlamayı kabul etmiyorum, beraatimi istiyorum" dedi.

Tutuklu sanık Hüseyin Ateş de bu olayları yaşamadan önce internette gördüğü videolardan sarsıldığını öne sürerek, "İsmini duymadım daha önce. Mayıs 2020'de Facebook'ta Karabağ olayıyla ilgili videoyu izledim. Türk bayraklarına hakaret edildiğini gördüm. Oradaki linkten üyelerin vakfı takip ettiğini gördüm. Bu durumdan vakfı haberdar etmek istedim ve o sözleri yazdım. İlaç kullanıyorum, ne yaptığımı bilmiyordum" diye konuştu.

Herhangi bir terör örgütü ile bağlantısının olmadığını, 110 gündür tutuklu bulunduğunu ve Hrant Dink Vakfı'ndan özür dilemeye hazır olduğunu da dile getiren sanık Ateş, tahliye ve beraatini talep etti.

"O atmosfer yaratılmış ve cinayet işlenmişti"

Savunmalara karşı beyanı sorulan Hrant Dink Vakfı avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, "Dink cinayeti öncesi de benzer tehditler vardı. O atmosfer yaratılmış ve cinayet işlenmişti. Bu tehditler ciddi tehditlerdir. Sanıklardan şikayetçiyiz ve müdahillik talebimiz vardır" diye konuştu.

Diğer müşteki avukatları da sanıklardan şikayetçi olduklarını ifade ederek, müdahilliklerine karar verilmesini istedi.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, müştekilerin katılma taleplerinin kabulüne ve tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimali, tutuklamanın tedbir olması ve ölçülülük ilkesi gereği tutuklu sanıkların tahliye edilmesine hükmetti.

Sanıkların cezai ehliyetlerinin olup olmadığının tespit edilebilmesi adına Adli Tıp Kurumu'na yazılan yazıların beklenmesine, dosyanın bir örneğinin uzlaşma bürosuna gönderilmesine ve suçtan zarar görme ihtimallerine binaen müştekilerin müdahilliğine karar veren mahkeme, duruşmayı 24 şubat gününe erteledi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol