HDP’li vekilden Bakanlığa Haznevi tarikatı külliyesi sorusu

HDP'li vekil Gaziantep milletvekili Mahmut Toğrul, yapımı süren Haznevi Tarikatı'nı İçişleri Bakanlığı'na sordu. Toğrul, söz konusu külliyenin Alevi vatandaşların yaşamakta olduğu bölgede yapılmasının sebebini de ayrıca sordu.

HDP’li vekilden Bakanlığa Haznevi tarikatı külliyesi sorusu

HDP'li vekil Gaziantep milletvekili Mahmut Toğrul, yapımı süren Haznevi Tarikatı'nı İçişleri Bakanlığı'na sordu. Toğrul, söz konusu külliyenin Alevi vatandaşların yaşamakta olduğu bölgede yapılmasının sebebini de ayrıca sordu.

15 Haziran 2019 Cumartesi 16:24
HDP’li vekilden Bakanlığa Haznevi tarikatı külliyesi sorusu

HDP’li vekil Mahmut Toğrul, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Gaziantep-Kahramanmaraş yolu üzerinde inşaatı devam etmekte olan ve Merkezi Suriye’de yer alan Haznevi Tarikatı’nın kullanacağı külliyeyi sordu. Toğrul ”Külliyenin Alevi yurttaşların yaşadığı mekânların yakınına yapılmasının sebebi nedir?” dedi.

HDP'li vekil Mahmut Toğrul

Alevi köylerine yakın olması sebebi ile ‘tedirginlik yarattığı ve Selefi örgütlenmenin yeni merkezi olacağı’ gibi iddialar ile gündeme gelen külliyenin İlim ve İrfan Vakfı tarafından finanse edildiği ileri sürülmüştü. Ancak vakıf 2016 yılı içerisinde gerçekleştirdiği açıklama ile finansmanın Haznevi Tarikatı Şeyhi Muhammed Muta tarafından sağlandığı yönünde açıklamada bulunmuştu.

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması istemi ile TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

Söz konusu önergede “Alevi yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü civarında, merkezi Suriye’de bulunan Haznevi Tarikatı’na ait külliye inşa edildiği basına yansımıştır. Söz konusu külliye inşasında “İlim ve İrfan” adlı dergiye bağlı tarikatın üyelerinin ücretsiz çalıştıkları iddia edilmektedir. Külliyenin inşaatına dışarıdan kimsenin yanaştırılmadığı söylenmektedir. Böylesi selefi örgütlerin Alevileri hedef gösterdiği ve tehdit ettiği bilinmektedir. Gaziantep’te Haznevi Tarikatı’na bağlı çok sayıda külliyenin de bulunduğu söylenmektedir” görüşlerine yer verildi.

Toğrul, 20 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep’in Şahinbey ilçesine bağlı olan Beybahçe Mahallesi’nde 54 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatarak, “Halen hafızamızda canlılığını koruyan böylesi katliamlar mevcut iken, böylesi tarikatların, Gaziantep’te külliye inşasında bulunması, varlığını görünür hale getirmesi kamuoyunun vicdanını yaralamaktadır” görüşünü savundu.

Söz konusu önergede İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması istemi ile şu sorular soruldu:

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü yakınlarındaki yerleşime, merkezi Suriye’de bulunan Haznevi Tarikatı’na ait külliyenin inşa edilmesi Bakanlığınızın ya da Bakanlığınıza bağlı ilgili kurumların bilgisi dâhilinde midir?

Söz konusu külliyenin inşa edilmesi, İçişleri Bakanı açısından bir sorun teşkil etmemekte midir?

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü arazisi Haznevi Tarikatı’na kim tarafından tahsis edilmiştir? Külliyenin yapımını üstlenen bir yüklenici firma var mıdır? Var ise yüklenici firma kimdir? Yok, ise neden yoktur?

Karpuzkaya köyü arazisine yapılan Haznevi tarikatına ait yapımı devam eden külliyenin inşaatına kimsenin yaklaştırılmamasının nedeni nedir?

Karpuzkaya köyü arazisine yapılan Haznevi tarikatına ait külliyenin, bütçesi kim tarafından karşılanmaktadır?

Gaziantep’te Haznevi Tarikatı’na bağlı kaç külliye bulunmaktadır? Haznevi tarikatına bağlı diğer külliyeler Gaziantep’in hangi bölgelerinde yer almaktadır?

Söz konusu külliyenin Alevi yurttaşların yaşadığı mekânların yakınına yapılmasının sebebi nedir?

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol