HDP'li isimlerin gözaltı süreleri uzatıldı

Kobani soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP'li siyasetçiler adliyeye çıkarıldı. Avukatları ile görüşmelerine izin verilmeyen HDP'liler gözaltı sürelerinin uzatılmasının ardından tekrar emniyete götürüldü.

HDP'li isimlerin gözaltı süreleri uzatıldı

Kobani soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP'li siyasetçiler adliyeye çıkarıldı. Avukatları ile görüşmelerine izin verilmeyen HDP'liler gözaltı sürelerinin uzatılmasının ardından tekrar emniyete götürüldü.

28 Eylül 2020 Pazartesi 13:49
HDP'li isimlerin gözaltı süreleri uzatıldı

HDP'li siyasetçiler adliyeye getirilerek ek gözaltı süresi alınmasının ardından yeniden Ankara Emnyeti'ne götürüldü. HDP dün gözaltında tutulan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ile İsmail Şengün ile Can Memiş'in, verilen akşam yemeğinden zehirlendiklerini ve hastaneye götürülmediklerini aktardığını duyurdu.

HDP'nin avukat görüşüne izin verilmediğini duyurmasının sonrasında kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada ise “Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün çeşitli birimlerinde farklı suçlardan gözaltında bulunan toplam 181 şüpheliye, mevzuat gereği hazırlanan aynı kumanyadan verilmiştir. Bu saat itibari ile gözaltında bulunanlardan Ayhan Bilgen dahil sadece 3 şüpheliden sağlık şikayetleri alınmış ve tamamı sağlık kuruluşlarına götürülerek tedavilerine başlanmıştır. Sağlık kuruluşlarındaki yetkililerle yapılan görüşmelerde, şüphelilerde, şüphelilerin şikayet sebeplerinin tetkikinin ayrıntılı şekilde devam ettiği bilgisi alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

"Diğer arkadaşlar daha hastanede"

Haberlerin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye giden avukatlardan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, avukat görüşünün sağlandığını ifade ederek, sosyal medya hesabı aracılığı ile yaptığı açıklamasında, "Ayhan Bilgen, İsmail Şengün ve Can Memiş (eski MYK üyesi) gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye götürülmüş, serum takılmış ve ilaç yazılmış. Ayhan Bilgen arkadaşımız tekrar emniyete getirilmiş. Diğer arkadaşlar daha hastanede" ifadelerine yer verdi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ise gözaltında bulunan Ayla Akat, Sırrı Süreyya Önder ve Ayhan Bilgen ile görüştüğünün bilgisini paylaştı. Dede, yaptığı açıklamada, Bilgen’in hastaneye götürülerek, serum verildiğini ve kanında enfeksiyona rastlandığını ifade etti. Bilgen’e ilaç verildiğini dile getiren Dede, durumunun iyi olduğu bilgisini paylaştı. Dede, Ayla Akat’ın da rahatsızlandığını ancak hastaneye götürülecek kadar durumunun kötüleşmediğini ifade etti.

Dede, “Ben Ayhan beyle görüştüğümde durumu iyi görünüyordu. Biraz halsizlik vardı. Reçete yazılmış, sabah ilaçlarını alıp, götüreceğiz” dedi. 

Ümit Dede, gözaltına alınan eski HDP MYK üyeleri Can Memiş ve İsmail Şengün’ün ise hala hastanede olduğunu ve verilen serumun bitmesinin sonrasında emniyete geri getirileceğini aktardı.

"Yemekten zehirlenme olduğu tahmin ediliyor"

Siyasetçilerin gıda zehirlenmesi sebebi ile hastaneye kaldırıldıklarını dile getiren Dede, şöyle konuştu:

Yemekten zehirlenme olduğu tahmin ediliyor. Gıda zehirlenmesi ihtimali yüksek. Gün içerisinde müvekkilleriyle görüşen avukat arkadaşlar herkesin yemeklerden şikayetçi olduğunu, bayat ve kötü yemekler verildiğini söylediğini belirtti. Ayhan bey diğer iki arkadaşı hastanede görmüş, onların da durumlarının iyi olduğunu söyledi.
Dede, Bilgen ve Akat’ın kendilerini merak eden herkese selamları olduğunu söyledi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama

Ankara Emniyet Müdürlüğü ise daha sonra bir açıklama daha yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün çeşitli birimlerinde farklı suçlardan gözaltında bulunan toplam 181 şüpheliye mevzuat gereği hazırlanan aynı kumanyadan verilmiştir. Bu saat itibari ile gözaltında bulunanlardan Ayhan Bilgen dahil sadece 3 şüpheliden sağlık şikayetleri alınmış ve tamamı sağlık kuruluşlarına götürülerek tedavilerine başlanmıştır. Sağlık kuruluşlarındaki yetkililerle yapılan görüşmelerde, şüphelilerde, şüphelilerin şikayet sebeplerinin tetkikinin ayrıntılı şekilde devam ettiği bilgisi alınmıştır. Ayhan Bilgen'in rahatsızlığının vücudundaki başka bir enfeksiyona bağlı olduğu ve ilaç tedavisine başlandığı, diğer şüphelilerin ise tedavi gerektirecek bir rahatsızlıklarının olmadığı anlaşılmıştır."

Gözaltındakiler bugün öğlene doğru Ankara Adliyesi’ne getirildi. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından gözaltı sürelerinin uzatılması istenen siyasetçiler, 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı. Avukatların duruşmaya çıkmasına izin verilmeyeceği ifade edildi. HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Murat Çepni’nin de adliyede siyasetçilerle yapmak istedikleri görüşme, polisler tarafından engellendi.  

Savcılık tarafından ek gözaltı süre talebinin ardından mahkeme çıkarılan siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatıldı.  Siyasetçiler, tekrar Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

2014 yılı içerisindeki Kobane eylemleri gerekçe gösterilerek, 28 Eylül Cuma günü, daha önce yargılaması yapıldığı halde HDP üyesi 82 siyasetçi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. HDP'li eski milletvekilleri Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Ayhan Bilgen ile belediye başkanları ve MYK üyelerinin de aralarında olduğu isimler gözaltına alınmıştı. 

Gözaltında olan isimler

Gözaltında olan siyasetçilerin isimleri şöyle: HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol