Hatalı restorasyon sonucunda anıta örtülen plastik yırtıldı

Antalya’da Rhodiapolis Antik Kenti'nde bulunan bir anıtın üzeri hatalı restorasyonun sonrasında plastik kaplama ile örtülmüştü. Ancak tam 3 sene sonra fırtına, plastik kaplamayı yırttı.

Hatalı restorasyon sonucunda anıta örtülen plastik yırtıldı

Antalya’da Rhodiapolis Antik Kenti'nde bulunan bir anıtın üzeri hatalı restorasyonun sonrasında plastik kaplama ile örtülmüştü. Ancak tam 3 sene sonra fırtına, plastik kaplamayı yırttı.

16 Temmuz 2019 Salı 17:02
Hatalı restorasyon sonucunda anıta örtülen plastik yırtıldı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde, hatalı restorasyonun sonrasında 2016 yılı içerisinde üzeri plastik malzeme ile kapatılan Rhodiapolis Antik Kenti'ndeki Likyalı ünlü hayırsever Opramoas adına yapılan anıt, fırtına ile birlikte ortaya çıktı. Şubat ayı içerisinde etkili olan fırtına, 3 yıldır anıtı kapatan plastik kaplamayı yıktı.

Kumluca ilçesine hakim bir tepede keşfedilen Rhodiapolis Antik Kenti'nde arkeolojik kazılarda Likya, Roma ve Bizans dönemlerine ait olan pek çok tarihi değer gün yüzüne çıkarıldı. Bu değerler arasında yer alan M.S. 2'nci yüzyılda bu kentte yaşadığı ifade edilen Likyalı ünlü hayırsever Opramoas adına yapılan anıt da bulunuyor. Anıtta, Likya'nın pek çok kentine iyiliği dokunan hayırsever Opramoas'ın gerçekleştirdiği yardımların anlatıldığı bir de yazıt var.

Plastik bir kutu ile kapatıldı

2015 yılı içerisinde Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü'nün 1 milyon 445 bin TL bedelli ihalesini alan özel firmanın anıtta yaptığı hatalı restorasyon, büyük tepkilere sebep oldu. O dönem restorasyonu durdurulan anıt, iç kısmı çelik konstrüksiyon, dışı ise üzerinde fotoğrafının bulunduğu plastik kaplama ile tamamıyla kapatıldı.

Üzerinde bulunan plastik kaplamayı fırtına yıktı

Yaklaşık 3 yıl boyunca bu şekilde duran Opramoas Anıtı, şubat ayı içerisinde fırtınanın, etrafındaki kutu görünümlü plastik ve çelik bariyerleri yıkması ile yeniden gün yüzüne çıktı. Parçalanan, anıtı kapatan plastik ve çelik konstrüksiyon, görevliler tarafından tamamen kaldırıldı. Plastik ve çelik konstrüksiyondan oluşan kaplamanın kurulması ve kaldırılması için de yaklaşık 300 bin TL harcandı.

Hatalı restorasyon hazırlanan rapor ile ortaya çıktı

Evrensel’den Mehmet Çınar’ın yaptığı habere göre antik kentte 2004 yılından itibaren araştırmalar yapmakta olan ve kazı çalışmaları ile de birçok tarihi değeri gün yüzüne çıkartan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent İplikçioğlu, talep doğrultusunda 2016 yılı içerisinde Opramoas Anıtı restorasyonundaki hatalar zincirini ortaya çıkaran bir rapor hazırladı. Söz konusu rapor üzerine restorasyon işlemi durduruldu.

Yüzde 70'i orijinal malzeme değil

Yazıtları ile ünlü Opramoas Anıtı'nda 38 yazıtlı bloğun yanlış yerleştirildiğini, 2 yazıtın kaybolduğunu, 1 yazıtın ise çalışmalar esnasında parçalandığını tespit eden Prof. Dr. İplikçioğlu, anıtın önünde yer alan orijinal sütunlar yerine yeni sütunlar yapıldığını ve tarihi anıtın restore edilebilmesi adına uluslararası kriter olan en az yüzde 80'lik orijinal malzemeye sahip olmadığını, bu oranın yaklaşık yüzde 30 civarında olduğunu tespit etti.

Hazırladığı bu rapor üzerine yerine başka bir isim arandığı gerekçesi ile istifa eden Prof. Dr. İplikçioğlu, anıtın hatalı restorasyon sebebi ile çelik konstrüksiyon ve plastik kaplamayla oluşturulan bir kutu içerisine alındığını, fırtınanın yıkmasıyla yeniden ortaya çıktığını dile getirdi.

Orijinal taşlar hemen yanı başında

Kumluca ilçesinin 3 kilometre kuzeybatısında çamlar ile örtülü bir tepede kurulu antik kentte, tiyatronun hemen önünde yer alan Opramoas Anıtı duvarlarına ait orijinal taşlarının birçoğu hemen yanında duruyor. Bazı orijinal taşlar ise antik kent sahası içerisinde yer alıyor. Kumluca'da yaklaşık 2 bin yıl önce tarım ticareti ile zengin olan ve bu zenginliğini kendi toplumunun refahı için kullanan ve Likya'nın birçok kentinde gerçekleştirdiği yardımlar ile tanınan Opramoas, 2015 yılı içerisinde Prof. Dr. Nevzat Çevik'in girişimi ile Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'ne onursal üye yapılmıştı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol