Hakkari’de 20 bin yıllık buzullar küresel ısınma tehdidi altında

Hakkari’de yer alan Cilo-Sat Dağları’nda bulunan buzullar küresel ısınma sebebi ile erimeye devam ediyor.

Hakkari’de 20 bin yıllık buzullar küresel ısınma tehdidi altında

Hakkari’de yer alan Cilo-Sat Dağları’nda bulunan buzullar küresel ısınma sebebi ile erimeye devam ediyor.

29 Temmuz 2019 Pazartesi 14:52
Hakkari’de 20 bin yıllık buzullar küresel ısınma tehdidi altında

Kalınlığı bazı yerlerde 40 metrelere ulaşan ve uzunluğu da dört kilometreyi bulan dağ, 20 bin yıldır buzullar ile kaplı. Kartpostallık görüntülerin oluştuğu dağda her yıl ülkenin farklı bölgelerinden dağcılar da tırmanış yapıyor.

Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ile Zirve Dağcılık temsilcisi Hacı Tansu, 20 bin yıllık bir geçmişe sahip olan buzulların bu yıl birkaç metre eridiğini dile getirdi.

Cilo’daki buzulların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Tansu, meydana gelen erimeyi şu ifadeler ile anlattı: “Bizler her yıl çeşitli zamanlarda bu bölgeye dağcılık ve doğa sporları faaliyetleri yapıyoruz. Ancak buzulların erimesi ve değişimini görmek ve belgelemek için son dokuz yıldır Cilo Reşko Keviya Pir ve Mergan buzullarını izliyoruz. İzlenimlerimizi fotoğraf ve videolarla kayıt altına alıyoruz. Buzullar son zamanlarda çok hızlı bir şekilde eriyor.”

Durumun devam etmesi halinde buzulların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını ifade eden Tansu, “En büyük buzul olma özelliğini taşıyan Spihane (Erinç) buzulunun iç taraflarında buzlar üzerinde büyük buzul göller oluşmuş. Bu da erimenin daha çok iç taraflarda olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Onur Köse, yaşanan buzul erimelerinin Türkiye’nin yüksek dağlarının çoğunda görüldüğü bilgisini paylaştı.

Köse, bunun küresel ısınma ile ilgili olduğunu ifade ederek çözüm önerisini şu ifadelerle anlattı: “Biz atmosfer dengelerinin çok iyi korunması açısından kendi ulusal katkılarımızı ortaya koymamız lazım. Bunun için de ülkemizde ve dünyada yapılan karbondioksit emisyonları önemli bir faktör. Bu emisyonların mümkün olduğunca az bir şekilde yapılması, dünyanın atmosferik dengesini korunması açısından önemlidir.”

Köse, Türkiye’de atmosfere gaz salınımını engelleyerek buzulların erimesine engel olunması dışında bir şey yapılamayacağının altını çizdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol