Haberlerİşte Ekrem İmamoğlu'nun masasındaki son anketin detayları

İşte Ekrem İmamoğlu'nun masasındaki son anketin detayları

- R E K L A M -

İşte Ekrem İmamoğlu'nun masasındaki son anketin detayları

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, İstanbul’da gerçekleştirdikleri son seçim anketine dair verileri açıkladı.

MAK Danışmanlık’ın 27-30 nisan tarihleri arasında İstanbul’da 5 bin 500 kişi üzerinde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, 23 Haziran’daki seçimde Ekrem İmamoğlu’na oy verenlerin oranının artacağını gösteriyor.

MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, bir televizyon kanalın gazeteci Mustafa Yılmaz’ın sunduğu “Kulis Ankara” programına konuk oldu. Kulat, programın sonunda, “31 Mart Seçimleri Sonrası İstanbul Seçim Sonuçları Araştırması” başlığı ile gerçekleştirdikleri son seçim anketine dair verileri açıkladı.

Yüzde 1.2 yanılma payı

Söz konusu anket, 31 Mart gününde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘iptal’ kararından önce gerçekleştirilen son anket olmasının yanı sıra, Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun masasındaki son anket olması bakımından da ayrı bir öneme sahip.

Mehmet Ali Kulat’ın anket ile ilgili olarak verdiği bilgiye göre, yüzde 1,2 oranında yanılma payı olan anket, İstanbul’da, 27-30 nisan tarihleri arasında, 5 bin 500 kişi üzerinde yapıldı.

Anket gerçekleştirilirken kişilere, “31 Mart’ta hangi partiye oy verdiniz?” sorusuna verilen cevaplara göre, o oranlar, kota olarak uygulandı.

“Yaklaşık olarak %8-9 belki, %10 oranında seçmen, sandığa gitmeyecek”

Anket hakkında teknik bilgiler veren Kulat, çalışma esnasında kadın-erkek dengesine dikkat edildiğini ifade ederek, “(Kişilerin) %46’sı bayan, %54’ü erkek. (…) Yine kota olarak yaş aralıkları, TÜİK rakamlarına çok yakın İstanbul dengesi gözetilen bir çalışmadır bu” dedi.

Anket verilerine göre, 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin oranı, %17.

Ankette, sandığa gitmeyen seçmenin bu tavrının sebeplerini de anlamaya çalıştıklarını ifade eden Kulat, kotasız olarak bakıldığı zaman seçmenin yaklaşık %41’inin CHP’ye, %40.6’sının da AKP’ye oy verdiğini söylediğini kaydetti.

Kulat, sandığa gitmeyen %17 oranındaki seçmene, neden oy kullanmadıklarını sorduklarını, %17 oranındaki bu kitlenin yaklaşık %50’sinin, “bireysel, ailevî mazeretler” gösterdiklerini kaydetti. Kulat, buna dayanarak, “Belli ki yarın da seçim yapılsa, yaklaşık olarak %8-9, belki %10 oranında seçmen, sandığa gitmeyecek” dedi.

“Bir rahatsızlık ifade ediyor”

Kulat, sandığa gitmeyen %17 oranındaki seçmenin %20’sinin ise “Oy versem de bir şey değişmiyor” düşüncesi ile sandığa gitmediğini ve bu seçmenlerin, ağırlıklı olarak AKP’li seçmenler olduğunu kaydetti. Kulat, “Bir rahatsızlık ifade ediyor. Bakın, önemli bir ayrıntı, buradaki durum” dedi.

%20’lik bir bölüm “Partimin politikalarına kızdığımdan dolayı gitmiyorum” dedi

Sandığa gitmeyen %17 oranındaki seçmenin diğer %20’lik bir bölümünün de “Partimin politikalarına, söylemlerine kızdığımdan dolayı gitmiyorum” dediğine dikkat çeken Kulat, “Bu da ağırlıklı olarak Kürt seçmen. Bakın, önemli ayrıntı bunlar, kendi içerisinde” dedi. Kulat, bunu nasıl tespit ettiklerine dair yöneltilen bir soru üzerine de, “Bizim elimizde, anket yaptığımız bölgenin hepsinin, üstte demografik yerleri var. Biz, Kürt seçmenin olduğu bölgeleri de öncelikli olarak kontrol ettik, kendi açımızdan; ama tekrar söylüyorum, bu, matematiksel bir ölçümleme olmaz” diye konuştu.

Cumhur İttifakı’na MHP’den gelen oy oranı %3

“Seçmenin, AK Parti’nin dilini beğenmediği bir dönem yaşıyoruz. Bu, önemli bir ayrıntı” diyen Kulat, seçmenlere, partilerini de sorduklarını ifade ederek, Cumhur İttifakı’na oy verenlerin sadece %3’ünün MHP’li olduğunu kaydetti. Kulat, “Yani MHP’den ciddi oranda AK Parti’ye oy gelmediğini de buradan görmüş olduk” dedi.

Seçimde aday tercihi parti tercihinin önünde yer aldı

Kulat, anket çalışmasında kişilere, “31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tercihinizde ne etkili oldu?” sorusunu da sorduklarını belirtti. Kulat, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“‘Oy verdiğim aday’, birinci sırada çıktı: %40. ‘Oy verdiğim aday’ noktasında AK Parti’lilerin tercihinden daha çok, Ekrem İmamoğlu’na oy veren seçmen, Ekrem İmamoğlu için; CHP için değil de Ekrem İmamoğlu için oy verdiğini söyledi. Bu, önemli.

‘Oy verdiğim siyasî parti’, ikinci sırada geliyor: %30’luk bir bölüm. Bu, daha çok AK Parti’li seçmende dikkatimizi çekiyor. Bunun dışında, ‘Ülkenin içinde bulunduğu konjonktür şartlarından dolayı böyle bir tercihte bulundum’ diyen %10’luk bir seçmen var. Alt soruları sorduğumuzda, kitlesel oy karşılığı olan seçmenlerin, burada toplandığını, ağırlıklı olarak, gördük.

Tekrar söylüyorum; her iki parti adayı için de söylüyorum: EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar), mahkûmlar, af bekleyen mahkûm yakınları, bunun dışında kadro bekleyen memurlar, işsizlik oranları, 3600 ek gösterge gibi kitlesel karşılığı olan seçmenin de önemli bir yer tuttuğunu söyleyeyim.”

İmamoğlu’nun imajı ona oy vermeyenlerde de olumlu

Kulat, kişilere, o tarihlerde seçilmiş bir aday olarak gözüken “Ekrem İmamoğlu imajı”na dair soru da sorduklarını belirterek, “Ekrem İmamoğlu’nun imajına, Ekrem İmamoğlu’na oy verenden daha fazla kişi olumlu bakıyor. (Ekrem İmamoğlu, imajını daha da güçlendirmiş. Onun için söylüyorum” dedi.

Seçmenin %56’sı “Hile yapıldı” iddiasına inanmıyor

Mehmet Ali Kulat, “Seçimde bir hile yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna kişilerin %56’sının “Hayır, düşünmüyorum”, %36’sının ise “Evet, düşünüyorum” cevabı verdiğini kaydetti. Kulat, “Yani AK Parti’ye oy verdiğini söyleyen seçmenin de bir kısmı, hile olmadığını düşünüyor” dedi.

Seçmenin %52’si, ‘iptal’ kararı beklemiyordu

Kulat, YSK’nın kararının henüz açıklanmadığı anket tarihinde kişilere, “YSK’nın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimini iptal edeceğini ve seçimin tekrarlanması kararı vereceğini düşünüyor musunuz?” sorusunu da sorduklarını söyledi. Kulat, bu soruya “Hayır” cevabı verenlerin oranının %52 olduğunu kaydetti.

Yıldırım’a oy veren AKP’liler, “Tercihim değişebilir” diyor

Kulat, “Seçimin tekrarlanması durumunda politik tercihiniz değişir mi?” sorusuna ise kişilerin %79’unun “Değişmez” cevabı verdiğini, %8’inin kararsız olduğunu, %13’ünün ise “Evet, değişir” cevabı verdiğini açıkladı.

Kulat, “Kararsızları dağıttığınızda, %16-17’lik bir seçmen, ki seçimin kaderini değiştirecek bir seçmen, bu seçmen, ‘Evet, kararım değişir’ diyor ve bu seçmen, ağırlıklı olarak AK Parti’ye oy verdiğini, yani Cumhur İttifakı’na oy verdiğini söyleyen seçmen” diye konuştu.

Bu verileri değerlendiren Mehmet Ali Kulat, “Bu fotoğraf doğru çıkarsa, Ekrem İmamoğlu’na oy verme oranının artacağını gösteriyor, bu veriler” dedi.

Kulat, bu anketin sonuçlarını, Ekrem İmamoğlu’na da özel bir sunumla takdim ettiklerini kaydetti. Kulat, “(Bu anket), Ekrem İmamoğlu’nun önündeki son çalışma” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.

İstanbul Ticaret Odası: İstanbul’da enflasyon yüzde 72,73

İstanbul’da ekim ayı içerisinde önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 3,69 oranında artış gösterdi; yıllık enflasyon yüzde 72,73 hesaplandı.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

G7-Rusya hattında gaz krizi: Rubleyle ödeme kabul edilemez

Almanya, ABD, Britanya, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşmakta olan G7 ülkelerinin enerji bakanlarına göre Rus doğal gazı için ruble para birimiyle ödeme yapılması seçeneği kabul edilemez.

Tabii Hayat! Turan Emeksiz'in yemeği yaşama tutunmaktı…

Hafta ortası televizyonda haberleri seyrediyordum. İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'daki ana...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz