HaberlerCHP'ten sert yanıt: AKP'nin itirazları da bavulları gibi boş!

CHP'ten sert yanıt: AKP'nin itirazları da bavulları gibi boş!

- R E K L A M -

CHP'ten sert yanıt: AKP'nin itirazları da bavulları gibi boş!

İstanbul’da Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, süreç ve soruşturmalarla ilgili açıklama yaptı. AKP’nin iddialarına cevap ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’ten geldi. Erkek, “Ak Parti’nin açıklamaları da itirazları ve bavulları gibi bomboştur!” dedi.

100’ÜN ÜZERİNDE SANDIK KURULU BAŞKANI İFADEYE ÇAĞRILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada 100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrıldı. 

Yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, suç duyurularının bir kısmını AKP ve MHP, bir kısmını da sandık sayımlarında suç şüphesi olacak durumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları yaptı.

10 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi.
“Görevi kötüye kullanma” ve “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un” ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu şüphelilerden 10’unun ifadesine başvuruldu.

Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere “daha önce bir seçimde görev alıp almadığı”, “seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği”, “sandık sayımının nasıl yapıldığı”, “tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı” şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi.

SANDIK BAŞKANI VE ÜYESİ OLMA ŞARTLARI ARAŞTIRILACAK

Öte yandan, Maltepe İlçe Seçim Kurulunca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyeleriyle ilgili bir gazete haberine ilişkin de resen soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığının araştırıldığı belirtildi.

AKP’Lİ YAVUZ: BİR ŞEYLER OLDU DOĞRU, BUNLAR SANDIK BAŞI ORGANİZASYONUYLA OLDU

Bu arada AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, parti genel merkezinde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerine ilişkin olarak bir basın toplantısı düzenledi.

“Organize usulsüzlük haline karşı olağanüstü itirazda bulunduk” diyen Yavuz’un açıklamalarının devamında öne çıkanlar şöyle:

“Yapılan araştırmalar bize gösterdi ki ne ileri sürdüysek hepsi doğru çıkıyor. Bir şeyler oldu doğru, bunlar sandık başı organizasyonuyla oldu dedik. İki yıl öncesinden başlayarak tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük bir takım iş ve işlemlerin olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz.

İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu. Neden bunu söylüyorum? 29 bin oy 13 bine indiyse ki, şimdi kısıtlı, cezaevinde bulunanların oy kullandığını da gördük. Farkın azaldığını söylüyor. İstanbul’da bir şey olmadığını hiç kimsenin iddia etmesi mümkün değildir. CHP lehine bir şeyler olduğunu ifade edebiliriz. Usulsüzlükleri CHP koordine etti demedik.

Ama birileri yaptı, bu CHP’nin işine yarasın diye yapıldı dedik. Ve CHP’ye de hep seslendik. Sesinizi çıkartmazsanız, sesinizi çıkarmamanız bir yana; örtmeye çalışırsanız bu gelecekte sizi de vurur. Bu doğru değil. Türkiye’nin ikinci partisine bu yakışmaz, gelin bu süreci arındıralım diye seslendik.”

“YSK KARARINI BEKLEMEYE GEÇECEĞİZ”

AKP’li Yavuz açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bütün bunları anlatırken de dedik ki, bir şeyler oldu doğru ve bu bir şeyler sandık başında oldu. Sandık başı organizasyonuyla oldu dedik. Benim size açıklayacağım bir takım bilgiler ve belgeler var bugün. Ondan sonra da biz süreci kapatacağız ve YSK kararını beklemeye geçeceğiz.

İki yıl öncesinden başlayarak, tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük bir takım iş ve işlemlerin olduğunu görüyoruz. Bakınız, YSK’nın bir kararı var. 1999 yılında verdiği karar şöyle. Seçim hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için sandık kurulu başkan ve üyelerinin tarafsız kişilerden oluşması gerekmektedir. İleride partilerce yapılacak itirazlar üzerine, bu bölgelerdeki seçimlerin iptaline sebebine sebebiyet vereceğinden… diye karar veriyor. Biz ne diyoruz? Sandığın başında gerçekten çok ağır kusurlar var, hatta kasıtlar var dedik.

“SORUŞTURMALARA ŞAŞIRMADIK”

Bir tane ilçe seçim kurulu başkanı kararı var elimde. Bankalara yazı yazıyor. Diyor ki, ben her birinizden sandık başına, sandık kurulu üyesi olarak kişi alabilirim diyor. Bunu 19,01,2019’da diyor. Peki böyle bir madde var mı? Yok. Bu madde 2017’de mülga edilmiş, yok. Peki bu madde olsaydı bu anlama mı geliyordu? Yok, o da yok. O zaman sormak gerekir, ilçe seçim kurulu başkanları yasa yapma yetkisine sahip midir?

İstanbul, Maltepe ve Ataşehir’de sandıkta usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmalara şaşırmadık, biz de bir ekip kurarak bir süredir araştırıyorduk. Çok farklı kişilere yöneltilecek suç duyuruları olacağını ifade edebilirim şimdiden.”

CHP’DEN SERT YANIT: İTİRAZIN GERÇEĞİ YANSITMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

AKP’nin iddialarına CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sert yanıt verdi. CHP’li Erkek, yaptığı “Ak Parti’nin açıklamaları da itirazları ve bavulları gibi bomboştur!” başlıklı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti temsilcileri, yerel seçimleri kaybetmenin verdiği hezeyanla spekülatif, ‘hislerine’ dayanan, ama somut bir delil barındırmayan dosyalarla kazandığımız seçimi polisiye yöntemlerle tersine çevirme amacındadır. Bilinsin ki başarılı olamayacaklar.

Bildiğiniz gibi, AK Parti ve MHP’nin KHK’lı seçmenlerin oy kullanamayacağı olağanüstü itirazı reddedildi. Özellikle Büyükçekmece’de ileri sürülen seçmen hareketlerine ilişkin itirazların ise araştırılmasına gerek görülmedi. Kısıtlı, hükümlü, tutuklu ve zihinsel engellilerin oy kullandıkları ayrıca ölü seçmenlerin yerine oy kullanıldığı ve bu oyların toplamının seçim sonucunu etkilediği itirazının da gerçeği yansıtmadığı, ilçe seçim kurullarından gelen cevaplarla ortaya çıktı. Böylece bugüne kadar seçimlerin iptaline gerekçe gösterdikleri, seçmen olmayanların ve oy kullanma hakkı bulunmayanların oy kullandıkları iddialarının maddi ve hukuki dayanakları olmadığı resmi olarak da anlaşıldı.”

“SON 32 GÜNDE YAŞANANLAR, HİÇBİR ZAMAN YAŞANMADI”

CHP’li Erkek sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti, içi boş bavullarındaki ‘hisse dayanan’ iddialarıyla sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin görev yaptıklarını ileri sürerek bu sandıklarda oy kullanmış olan tüm seçmenlerin oylarının sadece bu gerekçe ile iptal edilmesini istiyor. Sandık teşkilinin kanuna aykırı olduğunu ve varsa böyle bir usulsüzlüğün, seçmen iradesini yok saymak için yeterli olduğunu savunuyor. Bunun için ise maalesef devletin gücü ve imkânlarını kullanıyor. İnanılmaz biçimde seçim hukukundan çıkarak seçim iş ve işlemlerini adli yargının içine sokarak hukuku ayaklar altına alıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun 1950 yılından bu yana yaptığı seçimlerde son 32 günde yaşananlar, hiçbir zaman yaşanmadı. Sandığa düşürülen gölge, seçimin güvenliğini zedeler. Seçimin güvenliği zedelenirse demokrasi yok olur!

Yüksek Seçim Kurulu oy verme gününden önceki iş ve işlemlere yönelik itirazların tamamını istikrarlı biçimde bugüne kadar reddetti. Çünkü seçim takvimi, oy verme gününden önceki iş ve işlemlerin açık ve şeffaf biçimde yapılarak her türlü itirazların değerlendirilmesi ve sonucunda kesinleştirilmesi için yapılır. Böylece zamanında yapılıp kesinleşmiş olan iş ve işlemler seçim sonucunu etkileyen olağan ve olağanüstü itiraz sebebi olarak kabul edilmezler. Aksi takdirde hiçbir seçim sonuçlanmaz ve sağlıklı seçim yapılamaz. Yasal düzenlemeler ve genel kabul gören uygulamaların dışına çıkıldığında, nerede durulacağı bilinemez. AK Parti’nin bulabildiği tek emsal 1999 tarihli YSK’nın Kurtalan kararının ise olağanüstü itirazla ilgisi yoktur. Bu karar sandık kurullarının teşkili sırasında yapılan itiraz üzerine verilen bir karardır. Bunu günümüze uyarlarsak sandık kurullarının teşkilinin kesinleştiği 2 Mart 2019 tarihinden önce itirazın yapılmış olması gerekirdi. Günümüzde verilen Bursa Mustafakemalpaşa ve Erzurum Pasinler kararları, bu kararı teyit eden ve 2 Mart 2019’dan sonra sandık kurulu teşkiline ilişkin itirazların kesinlik sebebiyle reddedildiği kararlardır.”

“ŞİKAYETLERİN YAZILDIĞI SANDIK TUTANAK DEFTERLERİ BOMBOŞTUR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek açıklamasında ayrıca şu noktalara değindi:

“Sandık kurulu başkan ve üyelerinin siyasi partilerle paylaşılmadığı bilgisi doğrudur, ancak eksiktir. Çünkü sandık kurulu başkanları, ilçe seçim kurulunun huzurunda kura ile belirlenir. Kura işlemi yapılırken ilçe seçim kurulunun dört siyasi partili üyeleri de hazır bulunurlar. Dolayısıyla AK Parti’nin itiraz ettiği sandık kurulu başkanlarının belirlendiği tüm ilçe seçim kurulu toplantılarında kendi partilerinden ilçe seçim kurulu üyesi hazır bulunmuş ve alınan kararları imzalamıştır. Şimdi kalkıp buna itiraz etmek, ancak bir komedinin konusu olabilir.

Kanunsuzluğun ortaya çıkış biçimi bellidir. Sandık kurullarının oy verme günü yaptıkları iş ve işlemlerle ilgili bir usulsüzlüğün tespit edilmesi ve bu usulsüzlüğün o sandıktaki seçim sonucunu etkilemesi halinde kanunsuzluk ortaya çıkar. Ancak ve ancak böyle bir durumun tespiti yapılır ise o sandıktaki oyların iptali mümkündür. AK Parti’nin itiraz ettiği kamu görevlisi bulunmadığı ileri sürülen sandıkların tamamında AK Parti ve MHP sandık kurulu üyeleri ve müşahitler görev yapmışlar, sandık başı iş ve işlemlerine karşı tek bir şikâyet ve itirazda bulunmamışlardır. Şikâyetlerin yazıldığı sandık tutanak defterleri bomboştur. AK Parti’nin olağanüstü itirazları ve bu itirazların taşındığı bavullar da bu sebeple bomboştur. Kanun gereği itirazımızın somut, elle tutulur, gözle görülür delilini ortaya koymazsanız, seçim hukukuna göre incelenecek bir itirazınız da yok demektir.

Her gün takılmış plak misali tekrarlanan şaibe ve organize usulsüzlük gibi ne anlama geldiği anlaşılamayan iddiaların da içi boştur. Neden ve hangi sebeple şaibe olduğunu kimse açıklayamamaktadır. Çünkü görüldüğü üzere şaibe yoktur. Eğer bir şaibe var ise bunu yapan iktidardır!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.

İstanbul Ticaret Odası: İstanbul’da enflasyon yüzde 72,73

İstanbul’da ekim ayı içerisinde önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 3,69 oranında artış gösterdi; yıllık enflasyon yüzde 72,73 hesaplandı.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

G7-Rusya hattında gaz krizi: Rubleyle ödeme kabul edilemez

Almanya, ABD, Britanya, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşmakta olan G7 ülkelerinin enerji bakanlarına göre Rus doğal gazı için ruble para birimiyle ödeme yapılması seçeneği kabul edilemez.

Tabii Hayat! Turan Emeksiz'in yemeği yaşama tutunmaktı…

Hafta ortası televizyonda haberleri seyrediyordum. İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'daki ana...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz