Gülistan Doku soruşturmasında yeni rapor

Tunceli’de Gülistan Doku’nun kaybolması ile ilgili olarak yürütülen soruşturmada yer alan bilirkişi raporu, Dinar Köprüsü’ndeki suda insan düşmesine bağlı bir hareketliliğin olmadığı tespitinde bulundu.

Gülistan Doku soruşturmasında yeni rapor

Tunceli’de Gülistan Doku’nun kaybolması ile ilgili olarak yürütülen soruşturmada yer alan bilirkişi raporu, Dinar Köprüsü’ndeki suda insan düşmesine bağlı bir hareketliliğin olmadığı tespitinde bulundu.

04 Ağustos 2020 Salı 14:20
Gülistan Doku soruşturmasında yeni rapor

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan, kaldığı yurttan 5 ocak sabahı ayrılmasının ardından bir daha haber alınamamıştı. Diyarbakır’da yaşamakta olan ailesi, Gülistan Doku'nun kaybolduğu gün Tunceli’ye giderek ihbarda bulunmuştu. Hâlâ bulunamayan Gülistan Doku’nun ailesi, erkek arkadaşı Zaynal Abakarov’un tutuklanmasını talep etmişti.

Görüntüler bilirkişi tarafından incelendi

Soruşturmayı yürütmekte olan Tunceli başsavcılığı, İstanbul başsavcılığında talepte bulunarak, köprüye dair görüntülerin bağımsız bilirkişi tarafından incelenmesi talebinde bulundu. İstanbul başsavcılığı da söz konusu görüntülerin incelenebilmesi adına İstanbul Adalet Komisyonu’na kayıtlı Ulusal Kriminal Büro bünyesinden bilirkişi görevlendirdi.

"Yüksekten düşmeye bağlı bir hareketlilik olmadığı tespit edildi"

Soruşturma dosyasına giren bilirkişi raporunda, Gülistan Doku’nun atladığı ileri sürülen köprünün altındaki suda, söz konusu saatte yüksekten düşmeye bağlı bir hareketlilik olmadığının tespit edildiği ifade edildi.

"Karada herhangi bir işlem yapılmadı"

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, polisin “5 Ocak 2020 günü Gülistan Doku saat 12.25 sıralarında kendini köprüden attı” diye raporu olduğunu belirtti. Avukat, söz konusu raporun sonrasında köprünün altında Doku’nun arandığını, karada herhangi bir işlem yapılmadığını aktardı.

Çimen konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vedi: “Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde şu ifade yer alıyor: ‘Köprü ayağındaki efekt, bir piksel artığı olup kesinlikle yukarıdan suya düşen bir insan veya eşyanın suda yükselttiği su sütunu değildir.’ Bu, şu anlamı ifade ediyor: ‘Gülistan Doku köprüden atlamadı.’ Bu raporla intihar tezi çökmüş oldu. Üstten düşen bir nesnenin V şeklinde suda dalgalanma sağlayacağını, V şeklinde olmadığının görüldüğü belirtildi. Sonuç olarak kesin bir dille Gülistan Doku’nun intihar etmediği, bu intihar tezinin çöktüğü ortaya çıktı. Artık köprünün altındaki arama, yani baraj gölündeki aramanın sonlandırılması, Gülistan Doku’nun öldürüldüğü şeklinde bir suç işlendiğine yönelik karada da çalışmaların yapılması gerekiyor.”

Yeni görüntüler de incelendi

Diğer taraftan bilirkişi, Gülistan Doku’nun yeni görüntüleri üzerinde de incelemelerde bulundu. Bilirkişi, Doku’nun erkek arkadaşı Zaynal Abakarov’la kafeteryada 4 dakika, kafeterya dışında ise 8 dakika görüştüğünü saptadı. Doku’nun kaybolmadan önce erkek arkadaşıyla görüşmediği ileri sürülmüştü.

Avukat Çimen, tüm kriterlerin baş şüpheli Zaynal Abakarov’u işaret ettiğine dikkatleri çekerek, “Gülistan hala kayıp. Ne olduğunu bilemiyoruz. Belki yaşıyordur, belki bir yerde alıkonulmuş durumdadır” ifadelerini kullandı.

Çimen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce Gülistan’ın kafeteryaya hiç girmediği söyleniyordu. Görüntülerde, 4 dakika boyunca kafeteryada kalıyor. Daha sonra çıkıyor ve şüpheli onu durduruyor. 8 dakika boyunca çok yoğun bir stresin olduğu, bağırdığı, Gülistan’a neredeyse fiziksel olarak baskı uyguladığı görülüyor. Emniyetin tuttuğu tutanaklarda, görüntülerde gördüğümüz iki kadın var, gelip baş şüpheliyle görüşüyorlar, hiçbir zaman onlardan da bahsedilmedi. Bunların kim olduğu halen ortaya çıkmış değil.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol