Gıda sürdürülebilirlik endeksi yayınlandı

Türkiye gıda sürdürülebilirlik endeksinde 58’inci sırada yer aldı.

Gıda sürdürülebilirlik endeksi yayınlandı

Türkiye gıda sürdürülebilirlik endeksinde 58’inci sırada yer aldı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 16:25
Gıda sürdürülebilirlik endeksi yayınlandı

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı’nın (BCFN) The Economist Intelligence Unit (EIU) işbirliği ile hayata geçirdiği gıda sürdürülebilirlik endeksine göre, üç temel başlıkta, 38 gösterge ve 90 kriter üzerinden gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda Fransa, gıda sürdürülebilirliği alanında hayata geçirdiği uygulamalar neticesinde endeksin lideri oldu.

Endekste Hollanda ikinci, Kanada üçüncü, Finlandiya dördüncü, Japonya beşinci olurken, Birleşik Arap Emirlikleri ise listenin sonunda yer aldı.

Dünya nüfusunun yüzde 80’ini ve gayrisafi küresel hasılanın yüzde 90’ından fazlasını temsil eden endekste, bu yıl ölçümlenen ülke sayısı ise 34’ten 67’ye çıkarıldı.

Türkiye, yetersiz beslenmeyi önleme, sürdürülebilir tarım, su yönetimi, hava kategorisi ve iklim değişikliğini önlemeye yönelik olarak gerçekleştirdiği uygulamalarıyla yüksek puan almasına karşın, bu yıl değerlendirmeye alınan ülke sayısı artan endeksin genel sıralamasında 58’inci sırada yer bulabildi.

67 ülke arasında sürdürülebilir tarım başlığında 35’inci, beslenme sorunları başlığında 33’üncü sırada yer alan Türkiye, gıda kaybı ve israfında ise son sıralarda.

Bu yıl ilk sırayı 76.1 puanla alan Fransa’yı 75.6 puanla Hollanda, 75.3 puanla Kanada, 74.1 puanla Finlandiya, 73.8 puanla Japonya takip etti.

Yetkililer, Fransa’nın kayıp veya israfı önleme konusunda uyguladığı politikalar ve aldığı tedbirler ile dünyaya öncülük ettiğini ifade etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol