Gezi eylemleri gerekçesiyle yakalama kararı!

Oyuncu Mehmet Ali Alabora hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Gezi eylemleri gerekçesiyle yakalama kararı!

Oyuncu Mehmet Ali Alabora hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 15:01
Gezi eylemleri gerekçesiyle yakalama kararı!

Toygun Atilla’nın yaptığı habere göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilen kararın gerekçesi olarak Gezi Parkı eylemleri gösterilirken, Alabora ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme’ ile suçlanıyor.

‘Gezi Parkı eylemleri 2011’den beri planlanıyor’

Gezi Parkı eylemlerinin 2011 yılından beri planlandığının öne sürüldüğü kararda, Alabora’nın 2011 yılı içerisinde çektiği bir videoda ‘Ayaklan İstanbul’ ifadesinin bulunması delil olarak gösterildi.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Elde edilen bulgu ve tüm dosya Gezi eylemleri olarak bilinen olayların Osman Kavala önderliğinde Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş tarafından gerçekleştirilen organizasyon neticesinde planlı ve sistemli olarak gerçekleştirildiği açıktır. Nihai amaç ülkedeki şiddet eylemlerini marjinal gruplara ve terör örgütlerine kanalize ederek ülke geneline yayıp kaos ve kargaşa yaratarak mevcut hükümeti işlevsiz hale getirmek olduğu anlaşılmıştır…”

‘Kavala ile beraber OTPOR lideriyle görüştü’

Savcılığın göndermiş olduğu yazıda Alabora’nın Gezi Parkı eylemlerine finansal ve lojistik destek verdiği öne sürülen OTPOR lideri Ivan Maroviç ile gösteriler öncesinde İstanbul ve Mısır’da görüştüğü öne sürüldü.

İddiaya göre gerçekleştirilen bu görüşmelere Alabora’nın eşi Pınar Alabora, Defne Anter, yazar Handan Meltem Arıkan ve reklamcı Metin Osasogie Edomvvonyi de katıldı. Görüşmeler 18-21 Haziran 2012’de İstanbul’da, 7-15 Temmuz 2012’de ise Mısır’da gerçekleştirildi.

Yazıda Maroviç’in Mısırda bulunduğu sırada tutuklu işadamı Osman Kavala’nın da yurt dışında olduğu ifade edildi.

Geçen yıl 19 ekim gününde gözaltına alınan Osman Kavala, 1 kasım günü ‘hükümet ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlaması yöneltilerek tutuklanmıştı.

Tiyatro oyunuyla ayaklanma teşvik edildi’

Alabora ve Kavala’nın Türkiye’ye döndükten sonra 30 Temmuz 2012 tarihinde ‘Mi Minör’ adlı tiyatro oyununun provalarına başladığı ifade edilen kararda “Bu oyunda özetle ‘Temsili Ülkenin Başkanına Karşı Ayaklanmanın’ teşvik edildiği söz konusu şahısların ülkemize gelmesinin hemen ardından oyunun provalarına başlanmıştır” dendi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol