Geceyarısı ucu görünmeyen iş kuyruğu!

Zonguldak’ta Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) alınacak bin işçi için sabah başlayacak başvurular öncesinde İş-Kur önünde toplanan yaklaşık bin kişi, geceden sıraya girdi. Ereğli ve Bartın’daki İş-Kur önünde de sabaha kadar manzara aynıydı.

Geceyarısı ucu görünmeyen iş kuyruğu!

Zonguldak’ta Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) alınacak bin işçi için sabah başlayacak başvurular öncesinde İş-Kur önünde toplanan yaklaşık bin kişi, geceden sıraya girdi. Ereğli ve Bartın’daki İş-Kur önünde de sabaha kadar manzara aynıydı.

12 Şubat 2019 Salı 11:32
Geceyarısı ucu görünmeyen iş kuyruğu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl Zonguldak mitinginde yaptığı konuşması sırasında TTK’ya ilk etapta bin, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam 1500 yeraltı üretim işçisi alımı sözü vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışmalarını tamamladı ve başvuruların 12 şubat günü mesai saatiyle birlikte başlayacağı yönünde duyuruda bulundu.

Bazı işçi adayları soğuğa karşı battaniyesini kuyruğa girdi.

İş-Kur’un başvuruların ildeki bütün ilçe ve belde belediyelerinde, internet ve ALO 170 hattından da yapılabileceğini duyurmasına rağmen gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Ereğli ve Bartın’daki Çalışma ve İş Kurumu müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Kurum önlerindeki yaklaşık bin genç, sıraya girerek sabah olmasını beklemeye başladı. Bazı gençler yanlarında getirdikleri battaniyelere sarıldı.

200 kişilik kontenjanın ayrıldığı Bartın’da iş başvurusu yapmayı planlayan gençler, gece saatlerinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu önünde sıraya girerek uzun kuyruklar oluşturdu.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu, sabah 08.30’da başlayacak olan başvuruların 18 şubat gece 00.00’a kadar, hafta sonları dahil süreceğini dile getirerek, “Buradaki gençlerimize nasıl başvuru yapabileceklerini anlattık. Hiçbiri mağdur olmayacak. Gerekirse ek gün talep ederiz yine kimseyi mağdur etmeyiz. Biz sık sık başvuru durumlarının duyurusunu yaptık” dedi.

Başvuru sahipleri iş için gerekli koşulları karşılıyorsa 2-3 mart gününde çekilecek kuraya katılmaya hak kazanacak.

Bilgisayar teknolojileri mezunu: İşsizlik zor

Sırada bekleyen Oğuz Üstünal, iki yıllık bilgisayar teknolojileri mezunu olduğunu ve işsiz olduğunu belirtti. TTK’ya işe girebilmek adına sıraya girdiğini anlatan Üstünal, “Saat 22.00’den beri buradayız. Soğukta bekliyoruz. Önümde yüzlerce insan var. İnternette de başvuru varmış ama arkadaşlarla birlikte geldik. Alışkanlık da var herhalde. İşsizlik zor olduğu için kalkıp geldik buraya” dedi.

Bir hafta sürecek dediler ama giden olmadı

Ereğli’de bazı işçi adayları portatif masa ve sıcak çay ile geldi.

Ereğli’de yoğun kalabalık üzerine İş-Kur önüne polis sevk edildi. Ereğli İş-Kur Müdürü Ayfer Yavuz gençlere başvuruların bir hafta boyunca devam edeceğini ve birçok başvuru noktası olduğunu söylemesine rağmen gençler kurumun önünden ayrılmadı.

Kurum önündeki gençler ise sabaha kadar beklemekte kararlı olduklarını söyledi. Bekleyenlerden bazılarının yanlarında getirdikleri masa ve sandalyelerde oturmaları dikkat çekti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol