Gazeteci Can Dündar hakkında hapis cezası

MİT TIR'ları davasından yargılanan gazeteci Can Dündar hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak, siyasi ve askeri casusluk suçlarından toplam 27 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Gazeteci Can Dündar hakkında hapis cezası

MİT TIR'ları davasından yargılanan gazeteci Can Dündar hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak, siyasi ve askeri casusluk suçlarından toplam 27 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

23 Aralık 2020 Çarşamba 14:15
Gazeteci Can Dündar hakkında hapis cezası

MİT TIR’larının durdurulmasına yönelik olarak gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara Cumhuriyet Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönem içerisinde yer verdiği gerekçesi ile çarptırıldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası, Yargıtay’ca bozulan Can Dündar’ın yargılandığı davada karar çıktı.

Sözcü'den Damla Güler'in yaptığı habere göre İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki kapalı bir şekilde görülen 13. celseye, yurt dışında bulunan Can Dündar katılım göstermedi. Dündar’ın avukatları da duruşmaya katılmadı. Davada “katılan” sıfatı bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MİT avukatları temsil etti. Daha önceki duruşmada reddi hakim talebinin üst mahkeme tarafından reddedildiği öğrenildi.

Can Dündar'a iki suçtan ceza

Mahkeme heyeti, sanık Can Dündar hakkında “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Can Dündar, “FETÖ / PDY Silallı Terör Örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Heyet, “Suç tarihinde toplumda tanınan gazetenin genel yayın yönetmeni olması nedeniyle suça konu haberlerle örgüt lehine toplumda oluşturduğu algının boyutu, özellikle sanığın suça konu haberlerinden sonra örgüt tarafından bu haberlerin eş güdümlü olarak kullanılmaya başlanılarak uluslararası arenaya taşındığı, söz konusu haberlerle siyasi iktidarı gerek iç kamuoyunda, gerekse uluslararası alanda teröre destek veren bir ülke konumuna düşürmek kastının yoğun olarak bulunması, böylelikle örgüte sağlanan fayda, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı” gerekçeleriyle bu suçtan ceza verdiğini ifade etti. 

Verilen cezada herhangi bir indirime gidilmedi

Sanığın “duruşmadaki tutum ve davranışları, yargılama sürecinde yurtdışına kaçmış bulunması, halen firari olarak aranmakta olması, yargılama sürecinde sosyal medyada yayınladığı videolar ve yaptığı paylaşımlarla pişmanlık duymadığının anlaşılmasıyla yeniden suç işlemeyeceğini ilişkin olumlu kanaat oluşmaması” gerekçeleriyle her iki cezasında da indirim uygulanmadı. 

Mahkeme, sanık Can Dündar’ın uzun süreden bu yana firari olarak aranmakta olması ve kaçak kararı alınmasına karşın yargılamaya katılmaması gerekçesi ile her iki suçtan da hükümle birlikte tutuklanmasına da karar verildi. Can Dündar hakkında daha önceden çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama emrinin infazının da aynen devamına hükmedildi. Mahkeme, Can Dündar hakkında daha önceki aşamalarda çıkartılan kırmızı bülten ve iade talepnamesi işlemleriyle iadesinin istenilmesine karar verdi. 

Bir suötan beraat kararı

Mahkeme, sanık Can Dündar hakkında “Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçunun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Son Güncelleme: 23.12.2020 18:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol