Erol Mütercimler hakkında hapis cezası istendi

Yazar Erol Mütercimler'e yönelik olarak, ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama‘ suçundan dokuz aydan 1.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

Erol Mütercimler hakkında hapis cezası istendi

Yazar Erol Mütercimler'e yönelik olarak, ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama‘ suçundan dokuz aydan 1.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

23 Eylül 2020 Çarşamba 17:32
Erol Mütercimler hakkında hapis cezası istendi

Erol Mütercimler, 7 eylül gününde, Haber Global’de katıldığı ve tarikatların tartışıldığı bir program esnasında, yazar Müfid Yüksel ile girdiği tartışmada yaptığı açıklamasında, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” ifadelerine yer vermişti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) inceleme başlatmış; ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Halk TV’de Gürkan Hacır’ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programına konuk olan Erol Mütercimler özür dilemişti.

Görev yaptığı Haliç Üniversitesi soruşturma başlatmış, Erol Mütercimler istifa etmişti.

AA’nın yaptığı habere göre İstanbul başsavcılığı, Erol Mütercimler’in, televizyon programı sırasında dile getirdiği sözler sebebiyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve İlim Yayma Cemiyeti Derneği’nin de aralarında yer aldığı şikayetçilerin suç duyuruları üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da müştekiler arasında

Soruşturmanın sonucunda hazırlanan söz konusu iddianamede, Varank, Erdoğan ve İlim Yayma Cemiyeti Derneği ile birlikte 16 isim müşteki olarak yer aldı. 

İddianamede, müşteki ve müşteki avukatlarının verdikleri dilekçelerinde özetle şu ifadelere yer verdikleri kaydedildi: “Global Haber isimli televizyon kanalının 7 eylül tarihli, ‘Saynur Tezel ile Kayıt Altında’ adlı programında, şüphelinin söylediği, ‘Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız’ sözleri nedeniyle şikayetçi olduklarını bildirdiler.”

Şikayete konu programın incelendiği ifade edilen iddianamede, Erol Mütercimler’in ifadesine yer verildi. 

İddianameye göre Erol Mütercimler, programın dört saat sürdüğünü, (diğer katılımcı) Yüksel’in sözlerine karşı esasen “İmam hatipten mezun olmuş olan kişilerin nasıl olur da cinsi sapık, sahtekar, ahlaksız olabilirler ülkemizde sayın cumhurbaşkanımız da dahil pek çok kişi imam hatiplidir, bu ülkede imam hatip mezunları pek çok makam ve mevkiye gelebilmektedir” demek istediğini ancak yorgunluk sebebiyle söylemek istediklerini ifade edemediğini söyledi.

O sırada söze tekrar Yüksel’in girdiğini, programın sonu olması sebebi ile konuyu izah edecek fırsat bulamadığını, ertesi gün asistanları haber verince programı tekrar izleyip basın bildirisiyle Türk halkından özür dilediğini, suç işleme kastı olmadığını, kimseye hakaret içeren sözler söylemek istemediğini ifade etti.

Yüksel’in, “Oysa ki Saint Joseph, Saint Benoit, Saint Michel kimlerin kurduğu okullar, fizik papazlarının kurduğu okullar yani” şeklindeki sözler kullandığı kaydedilen iddianamede şu ifadelere yer verildi:

“Bu sözlere karşılık konuşan şüphelinin, kullandığı sözlerle, toplumun belirli ve belirlenebilir bir kesimini teşkil eden aynı tür eğitim kurumu olan imam hatip okullarından mezun olmuş kimselere karşı yayın yoluyla alenen tahkirde bulunduğu kanaatine varılmıştır.”

Başsavcılık onayından geçen iddianame, İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol