Erişim engeli çıkmadı ama taksiciler zafer ilan etti

Taksiciler ile Uber arasında, Uber’in erişiminin engellenebilmesi adına görülen davada bilirkişilere disiplin cezası verildi. Dava ertelenirken taksiciler şimdiden Uber’e karşı zafer ilan etti.

Erişim engeli çıkmadı ama taksiciler zafer ilan etti

Taksiciler ile Uber arasında, Uber’in erişiminin engellenebilmesi adına görülen davada bilirkişilere disiplin cezası verildi. Dava ertelenirken taksiciler şimdiden Uber’e karşı zafer ilan etti.

08 Kasım 2018 Perşembe 11:04
Erişim engeli çıkmadı ama taksiciler zafer ilan etti

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ve Birleşik Taksiciler Derneği, cep telefonu uygulaması ile ulaşım hizmeti gerçekleştiren Uber’e erişimin engellenebilmesi adına ve ‘haksız rekabetin tespiti’ için dava açmıştı.

Davanın duruşması için dün Çağlayan adliyesinde gerçekleştirilen İstanbul 10’uncu Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, yaklaşık olarak yedi aylık sürede düzenlenen bilirkişi raporunda, açık görevlendirmeye rağmen istenilen konularda hiçbir cevaplama ve görüş belirtmeksizin yalnızca tarafların dilekçelerinin özetlendiğini belirtti.

Duruşmada, bilirkişiler hakkında disiplin cezası verilmesi ve altı ay süre ile geçici olarak bilirkişi listelerinden çıkarılmaları için İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Bilirkişi Kurulu’na ihbarda bulunulmasına hükmedildi.

Ayrıca bilirkişilerin aldıkları ücretleri iade etmelerine yönelik de karar verildi. Heyet, yeni bir bilirkişi heyetinden rapor aldırılması için taraflar arasındaki karşılıklı cevap verme sürecinin tamamlanmasının beklenmesine karar verdi.

Herhangi bir erişim engeli kararının alınmadığı duruşma 20 şubat gününe ertelendi ancak adliye önünde açıklamalarda bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu kararın lehlerine olduğunu ifade etti.

Taksiciler: Uber bitmiştir

Aksu, iki derneğin davasının birleştirildiğini, kendilerinin davalarının ayrılmasını istediğini, mahkemenin de bunu kabul ederek yeni heyet oluşturulması için duruşmayı ertelediğini belirtti.

“Üç ay zaman aşımına uğradık ama sakın üzülmeyin… Gelişmeler tamamen lehimize” ifadelerini kullanan taksici derneği başkanı, Ulaştırma Bakanlığı ve büyükşehir belediyesinin Uber’in taksicilik yapamayacağına dair kararının olduğunu söyledi.

Aksu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “İçişleri Bakanlığı’mızın kararıyla Uber arabaları bağlanıyor. Bugün itibariyle otoparklarda 670 tane araçları bağlandı. Bundan sonra da biz emniyetle bu işin takipçisi olacağız. Taksilerimiz İstanbul halkına en iyi şekilde hizmet vermeye devam edecek. Sakın duruşma tarihine kadar korsan taşımacılık yapanlarla diyaloğa girmeyin, sabırlı olun. Davamız bitmek üzere, biz haklıyız. Uber bitmiştir.”

Uber: Olumsuz karar çıkmadı

Lisanslı Taşımacılar Derneği Başkanı Metin Makriso ise Uber adına şunları söyledi: “Dava ertelendi, hakkımızda herhangi bir olumsuz karar çıkmadı. Dernek olarak müdahil olma talebimiz kabul edildi. Bundan sonra duruşmalarda bizim de sesimiz yankılanacak. Biz mülki amirimiz olan valimize nizami bir şekilde toplanma talebinde bulunduk ancak kabul görmedi. Geçen sefer devletimizi sokakları savaş alanına çevirmekle tehdit eden karşı taraf bugün de mülki amirimizi hiçe sayarak Çağlayan’da korsan gösteri düzenledi. Bunun için savcılarımızı göreve davet ediyoruz.”

Son Güncelleme: 08.11.2018 11:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol