Ergenekon kumpası davasında son dakika kararı

12 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Ümraniye'deki bir gecekonduda el bombalarının bulunması ile başlayan kumpas süreci 4 bin 403 günün sonrasında bugün resmen sona erdi. Yargıtay'ın bozma kararının sonrasında yeniden görülmeye başlanan 235 sanıklı davada mahkeme, "Ergenekon örgütünü kurma", "yönetme" suçundan tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Ergenekon kumpası davasında son dakika kararı

12 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Ümraniye'deki bir gecekonduda el bombalarının bulunması ile başlayan kumpas süreci 4 bin 403 günün sonrasında bugün resmen sona erdi. Yargıtay'ın bozma kararının sonrasında yeniden görülmeye başlanan 235 sanıklı davada mahkeme, "Ergenekon örgütünü kurma", "yönetme" suçundan tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 14:38
Ergenekon kumpası davasında son dakika kararı

FETÖ kumpası olan Ergenekon davasında 12 yıl sonra karar çıktı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Yargıtay’ın bozma kararının sonrasında görülen 235 sanıklı Ergenekon davasında mahkeme, aralarında Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon, Tuncer Kılınç, Şener Eruygur, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Mustafa Balbay, Bedrettin Dalan, Tuncay Özkan'ın da aralarında yer aldığı tüm sanıklar hakkında örgüt kurmak, yönetmek ve üyelik suçundan beraat kararı verilmesine hükmetti.

Alparslan Arslan’a ağırlaştırılmış müebbet

Sanıklar arasında yer alan Alparslan Arslan’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sanıklar Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır’a ise müebbet hapis cezası verildi.

Erol Mütercimler de duruşmayı takip eden isimler arasındaydı

Karar duruşması sırasında, aralarında Erol Mütercimler, Oktay Yıldırım, Emin Şirin’in yer aldığı 30’u aşkın tutuksuz sanık ve çok sayıda avukat da duruşma esnasında hazır bulundu.

Soruşturma nasıl başladı?

Ergenekon soruşturması, o dönem adı konmamış olsa da, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye'de bir gecekonduda bulunduğu söylenen 27 el bombası ile başladı. Emekli Astsubay Oktay Yıldırım'ın bu bombaların sahibi olduğu iddia edildi. 27 Haziran 2007 tarihinde daha sonra gelen gözaltı ve tutuklama dalgaları sebebi ile birinci dalga olarak adlandırılan bir operasyonla Oktay Yıldırım'ın yanı sıra Türk Ortodoks Kilisesi sözcüsü Sevgi Erenerol, Avukat Kemal Kerinçsiz, gazeteci yazar Güler Kömürcü, Sedat Peker, Taner Ünal, Fuat Turgut, Sami Hoştan ve daha pek çok kişi gözaltına alındı.

Bu dalgalar kısa aralıklar ile toplumun pek çok farklı kesimini kapsayacak şekilde genişledi.

Ergenekon iddianameleri

Ergenekon davası kapsamında 20 civarında dosya birleştirildi. Ancak ana davaya ait üç iddianame bulunuyor. Bunlar, birinci, ikinci ve üçüncü Ergenekon iddianamesi olarak geçiyor.

İlk iddianame 14 Temmuz 2008 tarihinde, soruşturmanın başlamasından yaklaşık bir yıl sonra 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. 25 Temmuz 2008 tarihinde mahkeme tarafından kabul edildi. İlk duruşma 20 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirildi. İlk iddianame yaklaşık 2500 sayfaydı.

İkinci iddianame 25 Mart 2009 tarihinde kabul edildi ve Ergenekon ana davası ile birleştirildi. Ağustos ayı içerisinde ise birleştirme talepli üçüncü iddianame ana davaya eklendi.

İlk iddianamede Ergenekon için ne denilmişti?

İlk iddianamede Ergenekon, “terör örgütü” olarak tarif edildi ve “üyeleri ve yöneticileri” darbe teşebbüsü ile suçlandı:

“Ergenekon terör örgütü en başta, ‘derin devlet' ifadesi ile anılan, ülkemizde birçok kanlı eylemler gerçekleştiren, gerçekleştirdiği bu eylemlerle ciddi kriz, kargaşa, anarşi, terör ve güvensizlik ortamı oluşmasını amaçlayan ve bunu kısmen de olsa başararak ülkemizin gelişme ve kalkınmasının önünde engel olan bir örgüttür,” ifadelerine yer verildi.

Hangi iddianameler geliştirildi

Davada birleştirilen iddianameler yalnızca üç iddianame ile sınırlı değildi. İrticayla Mücadele Eylem Planı Davası, Şile Kazıları, İnternet Andıcı Davası, İlker Başbuğ Davası, Danıştay Saldırısı Davası, Cumhuriyet Gazetesi Molotof Davası başta olmak üzere 20 civarında iddianame Ergenekon davası ile birleştirildi.

Kimler yargılanıyordu?

İlk gözaltıların sonrasında gelen dalgalar dikkat çekici isimleri bu davaya dahil etti: Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Emekli Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur, emekli 1. Ordu Komutanı Org. Hurşit Tolon, Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Sedat Peker, Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, gazeteciler Tuncay Özkan, Hikmet Çiçek, Deniz Yıldırım, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İlhan Selçuk, İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu yargılanan yüzlerce kişiden bazıları.

Rakamlarla Ergenekon davası

100 binden fazla telefon izlendi.

60 bin telefon dinlendi.

3 bin kişi hakkında takip yapıldı.

Bin 360 kişi ifade verdi.

588 kişi tutuklandı.

7 sanık ifadesini veremeden öldü.

7 sanık kansere yakalandı.

Davada 44 gizli tanık vardı.

Toplam sayfa sayısı 17 bini aşan 19 iddianame hazırlandı.

Son Güncelleme: 01.07.2019 14:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol