HaberlerErdoğan'ın hedefindeki zincir marketlere 3 milyarlık ceza

Erdoğan’ın hedefindeki zincir marketlere 3 milyarlık ceza

- R E K L A M -

Erdoğan’ın hedefindeki zincir marketlere 3 milyarlık ceza

Soruşturma heyeti temsilcisi, zincir marketler ve tedarikçilerinin, eylemleri ile kanunu ihlal ettiklerini, eylemlerin ‘kartel’ niteliği taşıdığını ifade ederek, para cezasının yarı oranında arttırılmasını talep etti. Firmaların avukatları ve üst düzey yöneticileri söz konusu iddiaları reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beş market piyasayı alt üst ediyor” diyerek, gıda ve diğer tüketim mallarındaki hızlı fiyat artışından sorumlu tuttuğu market zincirlerine müfettiş gönderilmiş, beş market zinciri hakkında Rekabet Kurulu’nun geçen yıl başlattığı soruşturma kapsamında sözlü savunma aşamasına geçilmişti.

Hürriyet’in konuyla ilgili olarak yaptığı habere göre gizli oturumda gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 16 saat sürdü. Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle’nin başkanlığındaki toplantı çevrimiçi yapıldı.

Küle, soruşturmanın, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal etmekte olan zincir marketler BİM, CarrefourSA, Migros, A 101 ve ŞOK zincir marketleriyle bunların tedarikçisi teşebbüslerin (Procter&Gamble, Savola Gıda) fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik açıldığını ifade etti.

Soruşturma heyeti temsilcisi, A101, BİM, CarrefourSa, Migros ve ŞOK zincir marketleri arasında doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığı ile dolaylı temaslar yoluyla satış fiyatlarının ve fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, elde edilen belgelerde ‘piyasanın organize edildiği, artırılan fiyatların rakiplerle eş zamanlı raflara yansıtılacağı’ yönünde ve benzer nitelikte pek çok ifade bulunurken, zincir marketlerin fiyat hareketlerinin de bu bulguları büyük ölçüde teyit ettiğini söyledi.

Daha önce de Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, zincir marketlerin temel gıda ürünlerinde ortak fiyat belirlediğini, hatta bunun için bir de WhatsApp grubu oluşturduğunu ileri sürmüştü.

Ortak hareket etmekle suçlanan marketlerin temsilcileri sözlü savunmalarında kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

“Ekstra maliyetlere maruz kaldık”

A101’in avukatları, soruşturmaya konu dönem içerisinde şirketin brüt kâr marjının yüzde 1,67 azalma gösterdiğini, son iki yıl içerisinde şirketin toplam 1 milyar 32 milyon lira kâr kaybına maruz kaldığını ifade ederek, “Bu, kanaatimizce piyasanın ne kadar yoğun bir rekabet içinde olduğunun en güzel örneği çünkü maliyetlerin arttığı bir dünyada müvekkil şirketlerin maliyetlerdeki bu artışı satış fiyatlarına aynı oranda yansıtmadığını veya yansıtamadığını net bir şekilde görüyoruz. Bunun da en büyük sebebi rekabetin olması ve şirketin Türkiye’deki en ucuz market olma iddiasıyla doğrudan orantılı” dedi.

Şirket avukatı, soruşturmanın salgın dönemine ilişkin olduğunu, bu dönemde ek maliyetlerin oluştuğunu ve gerek tedarikçilerin gerek perakendecilerin ciddi oranda ekstra maliyetlere maruz kaldığını ifade etti.

BİM icra kurulu üyesi Galip Aykaç da iddialara ilişkin hiç kimseyle iletişimin olmadığını, bundan sonra da olmayacağını ifade etti.

BİM avukatları ise firma marjlarında görülen örüntülerin, ürünlerin bir kartel aracılığıyla satılmaları sonucu fiyatlarda ve karda ortaya çıkacak değişikliklerle uyumlu olmadığını savundu.

ŞOK’un avukatları da kartel iddiası şartlarının soruşturmada bulunmadığını, iddiaya yönelik iktisadi ve hukuki şartların gerçekleşmediğini ifade etti.

CarrefourSA şirketinin savunmasında, bilimsel açıdan incelendiğinde iddiaların gerçekçi olmadığı dile getirildi.

Migros üst yöneticisi Ömer Özgür Tort, şirketi adına yaptığı savunmada, kartel iddiasının imkânsız olduğunu, firmada alış fiyatı artmadan satış fiyatını artırmadıklarını ve salgın sürecinde de bu prensibi uyguladıklarını, ayrıca piyasadan pahalı olamayacaklarını kaydetti.

Savola ve P&G

Savola şirketinin avukatları da perakendecilere baskı kurulması veya teşvikte bulunulmasının söz konusu olmadığını, şirketin yalnızca maliyetlerini liste fiyatlarına yansıttığını belirterek, “Pazarda Savola’nın payının düşük olması, markalar arasında güçlü ikame etkisinin bulunması ve tüketici tercihlerinin fiyattan hızlı etkilenmesinin olası olması ile perakendecilerin çok ciddi bir pazarlık gücünün bulunması sebebiyle Savola’nın alıcılarının yeniden satış fiyatını tespit etmesi ve sürdürmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Procter&Gamble Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu da belgelerin ele alınmasında ciddi hukuki ve maddi hataya düşüldüğüne inandıklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Türk Tabipleri Birliği Yöneticisi Ökten: Beyin-sinir cerrahi ve ortopedi ameliyatları durdu

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, tüm Türkiye genelinde medikal malzeme sorunu yaşanması sebebi ile bazı ameliyatların yapılamadığı yönünde açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama

Reuters'a dikkat çeken açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemimde değil, odağım yalnızca belediye başkanlığı görevinde" dedi.

Sigaraya peş peşe zam

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş Twitter hesabından duyurdu… Marlboro, Camel ve Winston dahil birçok sigaraya zam geldi.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Dünya Sağlık Örgütü’nden Omicron varyantıyla ilgili kritik uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Omicron varyantının 57 ülkede tespit edildiğini ve yayılmaya devam ettikçe hastaneye yatışların artış göstereceğine dikkatleri çekerek uyardı.

Google 2021’de en çok aranan kelimeleri açıkladı… İşte 2021’de en çok aradıklarımız

Arama motoru Google 2021 yılı içerisinde en çok aranan kelimeler listesini paylaştı.

Türk Tabipleri Birliği Yöneticisi Ökten: Beyin-sinir cerrahi ve ortopedi ameliyatları durdu

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, tüm Türkiye genelinde medikal malzeme sorunu yaşanması sebebi ile bazı ameliyatların yapılamadığı yönünde açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama

Reuters'a dikkat çeken açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemimde değil, odağım yalnızca belediye başkanlığı görevinde" dedi.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

Sedat Peker gözaltına alındı mı? El Cezire’den yeni açıklama

El Cezire, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'ı ziyaret edeceğine ilişkin haberinde, Sedat Peker'in BAE yetkililerince gözaltında olduğunu ve uzun süredir iadesini talep etmekte olan Türkiye'ye iade edilebileceğini belirttiği cümlesini kaldırdı.

Sağlık çalışanlarından tüm Türkiye’de iki günlük iş bırakma kararı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının haklarını savunabilmek adına tüm Türkiye’de iki günlük iş bırakma eylemi yapılacağı yönünde açıklamada bulundu.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz