Erdoğan G-20’de Kaşıkçı gündemini anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin olarak G-20 zirvesinde yaşananları anlatırken dönem başkanının konu ile ilgili olarak kendisine söz vermemesinden yakındı ve “Kaşıkçı cinayeti üzerinde, yuvarlak masada ciddi manada durulmadı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan G-20’de Kaşıkçı gündemini anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin olarak G-20 zirvesinde yaşananları anlatırken dönem başkanının konu ile ilgili olarak kendisine söz vermemesinden yakındı ve “Kaşıkçı cinayeti üzerinde, yuvarlak masada ciddi manada durulmadı” ifadelerini kullandı.

03 Aralık 2018 Pazartesi 10:49
Erdoğan G-20’de Kaşıkçı gündemini anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 zirvesi kapsamında bulunduğu Arjantin’den Paraguay’a giderken gazetecilerin gündeme yönelik olarak yönelttikleri soruları yanıtladı.

Suudilere: Sağa sola kıvırmayın

Gazeteci Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürülmesinin aydınlatılmaması konusu ile ilgili Riyad yönetimine yüklenmeye devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bizim üzerinde ısrarla durduğumuz konu şu. Suudi üst yönetimine; Kaşıkçı’nın cesedi nerededir? Bunu bir defa sizin 20 kişilik ekibiniz biliyor. Burada hiç sağa sola kıvırmayın. Dışişleri bakanları açıklama yaptı. Ne dedi? ‘Yerel işbirlikçi’ dedi. Bu işbirlikçi kim? Burada yerel işbirlikçi ile çalıştık diyorsanız, o zaman bunu açıklayacaksınız. Bunu da biliyorsunuz. Bilmiyoruz demeleri inandırıcı değil. Bir diğer konu da özellikle Kaşıkçı’nın cesedinden kurtulmak için bu ölüm mangasına yardım ettiği iddia edilen yerel işbirlikçi Türk mü yoksa başka biri mi? Bizim emniyet Yalova’ya gitti geldi. Bu gerçek mi hakikaten? Şu anda bir netice alınamadığı söyleniyor ama belki de oradan bir şey çıkacak veya daha farklı yerlerden bir şey çıkacak. Bunun bilgisi bu 22 kişinin içinde. Zira başa geçirilen torba ve başa geçirildikten sonra Kaşıkçı’nın çektiği o andaki sıkıntıları vs. bunları zaten kendileri biliyor. Hepsine bunları dinlettik. Size daha önce de anlattım. Dinlediklerinde ‘Eroin almış olmalı’ dediler.”

‘Kamuoyunu kandıracaklarını zannettiler’

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın kaybolmasından sonra cinayeti inkar eden açıklamalarını da hatırlatan Erdoğan, “Bu adam sıradan bir adam değil ki, dışarıda nişanlısı bekliyor ve nişanlısını almadan ayrılıp gidiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kime ne anlatıyorsunuz? İnsanları enayi, ahmak zannediyorlar. Kamuoyunu kandıracaklarını zannettiler. Ne oldu? Aradan bir iki gün geçti farklı açıklamalar yapmaya başladılar. Bana heyetler gönderdi bu heyetlere bunları anlattık hepsi şok oldu. En sonunda bana bizzat kendisi telefonda ‘Peki ben başsavcımı gönderebilir miyim?’ dedi. Gönder dedik. Başsavcı başsavcımızla görüştü ama o herhangi bir belge, bilgi getirmedi. Bizim başsavcımız kendilerine gerekli olan bilgi ve belgeleri verdi. O da buradan dönerken beş sandık kuruyemişle döndü gitti” ifadelerini kullandı.

‘İkili ilişkileri cinayetle karıştırmıyoruz’

Türkiye’nin olayın takipçisi olacağını ve dünyayı ayağa kaldırmabilmek adına Birleşmiş Milletler’i devreye sokacaklarını ifade eden Erdoğan, cinayetin emrini verdiği iddia edilen veliaht prens Muhammed Bin Selman ile ilgili de “Biz tespitlerimizi yaparken şunu düşünüyoruz: Önce hak, sonra halk ne der? Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkileri bu cinayetle karıştırmamaya da özen gösterdik, gösteriyoruz. İkisi farklı şeyler. Biz cinayet emrini verenin kimliği dahil, tüm boyutlarıyla aydınlatılmasını istiyoruz” diye konuştu.

G-20’de ne oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan prens Muhammed’in de bulunduğu G-20 zirvesinde nasıl bir tavır sergilendiğini de şu sözlerle dile getirdi:  “Kaşıkçı cinayeti üzerinde, yuvarlak masada ciddi manada durulmadı. Biz de bunu basın toplantısında gündeme getirelim istedik ancak liderler zirvesinde Kanada Başbakanı Trudeau bunun üzerinde durdu, az da olsa durdu. Fakat Muhammed Bin Selman verdiği cevapta suç sabit olmadıkça kimse suçlanamaz gibi bir ifade kullandı. Ne yazık ki biz de fırsatı yakalayamadık çünkü başkan akabinde Macron’a söz verip ondan sonra oturuma geçmemiz lazım dedi. Bizler de konuşsaydık ben orada bütün bu delillerin neler olduğu konusu üzerinde ayrıca duracaktım. Bu olmayınca biz basın toplantısını ona ayırdık.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol