Erdoğan buzdolabı satışlarını örnek gösterdi: Türkiye ekonomisi fırlayışta, adeta uçuşta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’da kıldığı cuma namazının sonrasında yaptığı açıklamada Türk Lirası'nın dolar karşısındaki tarihi değer kaybına yönelik olarak açıklamalarda bulunan Erdoğan, 2002’ye oranla buzdolabı ve çamaşır makinesi satışlarının artmasından söz ederek Türkiye'nin uçuşta olduğunu ifade etti.

Erdoğan buzdolabı satışlarını örnek gösterdi: Türkiye ekonomisi fırlayışta, adeta uçuşta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’da kıldığı cuma namazının sonrasında yaptığı açıklamada Türk Lirası'nın dolar karşısındaki tarihi değer kaybına yönelik olarak açıklamalarda bulunan Erdoğan, 2002’ye oranla buzdolabı ve çamaşır makinesi satışlarının artmasından söz ederek Türkiye'nin uçuşta olduğunu ifade etti.

07 Ağustos 2020 Cuma 16:41
Erdoğan buzdolabı satışlarını örnek gösterdi: Türkiye ekonomisi fırlayışta, adeta uçuşta

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami olarak ibadete açılan Ayasofya’da ikinci kez cuma namazı kılmasının ardından gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Beyrut limanındaki patlama ile başlayan Erdoğan, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’la görüşüp başsağlığı dileklerini ilettiğini ve Lübnan halkının yanında oldukları yönünde açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıyı kimin yaptığına yönelik olarak ise bilgi alamadığını ifade etti. Koca Yusuf kargo uçağının bu ülkeye doğru yola çıktığını belirten Erdoğan, patlamanın sonuçlarına ilişkin de yorum yaparak, “Felaketin boyutu çok büyük. Bölge çok büyük önem ifade eden bir limandı. Bölgede ciddi bir sıkıntının sebebi oldu” dedi.

Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilimle ilgili de konuştu. “Yunanistan’la Mısır arasındaki anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” diyen Cumhurbaşkanı, “Yunanistan’ın kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Ne işi var orada? Biz Libya’yla anlaşma yaptıktan sonra bunlar işin üzerine atladılar. Size karşı yapmadık diyorlar. Libya’yla olan anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

"Sondaj yeniden başladı"

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, kendisine sondaj çalışmasını durdurması için ricada bulunduğunu; Merkel’in bu teklifini kabul ettiğini ancak Yunanistan’a ve Mısır’a güvenmediğini Almanya Başbakanı’na ilettiğini kaydeden Erdoğan, sondaj çalışmalarına yeniden başlandığı yönünde açıklamada bulundu. Erdoğan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Merkel’e dedim ki, ben bunlara güvenmiyorum. Sözlerinde durmayacaklar dedim. Nitekim de öyle oldu. Biz Barbaros Hayrettin göreve başladı” ifadelerine yer verdi.

"Çok ciddi zikzaklar var"

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki tarihi değer kaybına dair de açıklamalarda bulundu. “Ekonomide koronavirüs salgınından sonra çok ciddi zikzaklar var” diyen Erdoğan, ilginç argümanlar kullanarak doların TL karşısındaki zirvesini önemsizleştirmek için 2002 yılından bu yana buzdolabı ve çamaşır makinesi satışlarındaki artıştan söz etti.

Erdoğan şöyle konuştu:

“Çok açık samimi bir şey söylüyorum. 2002 Kasım’ında göreve geldik. 2002’de toplam milli gelir 236 milyar dolardı. 2019’da 754 milyar dolara çıktı. 2002’de 91 bin otomobil satılıyordu, 2016’da 756 bine çıktı. Buzdolabı satışlarına bakıyoruz. 2002 'de 1 milyon 88 bindi. Fakat 2019'da bu rakam... 2017 itibariyle 3 milyon 107 bin, 2019'da ise 2 milyon 486 bin adede çıktı. Bu bir şeyi gösteriyor. Türkiye tırmanışta. Ama bunu görmek istemeyenler var. Ben belgelerle konuşuyorum. Sadece açılan 30 bin 842’yken 85 bin 263 adet şirket açıldı. İstihdam 19 milyon 28 milyona çıktı.”

Damadı Hazine ve Maliye Bakanı olan Albayrak'a sahip çıktı

Doların TL karşısında değerlenmesinin ardından eleştiri oklarının hedefi olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Erdoğan’ın gündemindeydi. Erdoğan, aynı zamanda damadı da olan Albayrak’a “Benim bakanıma karalama yapıyorlar” diyerek sahip çıktı. Türkiye’nin ekonomisini övmeye devam eden Erdoğan, “Bunlar yetişemedikleri üzüme koruk diyorlar. Sen ülkeye bak ülkeye. Koronavirüsle ilgili diğer ülkelere her şeyi gönderiyoruz. Bunlar bedelsiz olmuyor. Bütçeyle oluyor. Ya siz kör müsünüz, Türkiye bunları yapıyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan doların durumuyla ilgili bir kez daha konuşarak “Bunlar gelip geçici şeyler, bu dalgalanmalar her zaman olur” iddiasını dile getirdi.

İnce ve Akşener sorusu

Erdoğan, gazetecilerden gelen sorulara da yanıt verdi. CHP’den ayrılacağı ve yeni parti kuracağı öne sürülen Muharrem İnce’yle ilgili soruyu cevaplayan Erdoğan, “Bu tür şeylere yabancı değiliz. Bizden de birileri ayrıldı gitti. Muharrem Bey’in en doğal hakkıdır. Eski bir siyasetçidir, yeni değildir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz günler içerisinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik olarak yaptığı “Evine dön” çağrısı ile ilgili olarak da kendisine yöneltilen soruya “Makul bir davettir” şeklinde yanıt verdi. Erdoğan, “Birlik beraberliğin tesisine yönelik bir adım olabilir. HDP’yle beraber olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti’ye uygun düşmeyebilir. Ne kadar birlik beraberlik artarsa iyi olur” değerlendirmesinde bulundu.

"Bütün kısıtlamalar, Bilim Kurulumuzun almış olduğu kararlara bağlı"

Erdoğan, artan koronavirüs vakaları sebebi ile bir kısıtlamanın olup olmayacağı sorusuna ilişkin topu Bilim Kurulu’na attı. “Bütün kısıtlamalar, Bilim Kurulumuzun almış olduğu kararlara bağlı” diyen Erdoğan, maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesi uyarısında bulunarak “Bunlara dikkat edelim ki Allah göstermesin, sıkıntı yaşamayalım. Mesele vaka sayısının düşmesi. Bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan ABD ile Kürt güçleri arasında Suriye’de yapılan petrol anlaşmasından da söz eden Erdoğan, “Terör örgütlerine buradan kaynak aktarımı yapmanız, bizim bölgemizde sıkıntılara neden olabilir. Siz bunlara Deyr ez Zor’daki petrol kaynaklarını aktarıp güç sahibi yapıyorsunuz” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol