Ekrem İmamoğlu’ndan beklenen açıklama: İstifa ettiler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldiği andan beri krize sebep olan büyükşehire bağlı 30 iştirak şirketinde yönetim kurulu başkanları ve vekillerin istifasının sonrasında genel müdürlerin de görevden alındığı yönünde açıklamada bulundu.

Ekrem İmamoğlu’ndan beklenen açıklama: İstifa ettiler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldiği andan beri krize sebep olan büyükşehire bağlı 30 iştirak şirketinde yönetim kurulu başkanları ve vekillerin istifasının sonrasında genel müdürlerin de görevden alındığı yönünde açıklamada bulundu.

19 Temmuz 2019 Cuma 14:16
Ekrem İmamoğlu’ndan beklenen açıklama: İstifa ettiler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, haftalardır devam eden 30 iştirak şirketindeki istifa ve genel kurul kriziyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, 2 gün önce İBB Meclis 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı ve AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ile bu konuda bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Görüşmede kendilerine bunun doğru olmadığını, bu sürecin siyaseten kendilerine de zarar vereceğini, topluma zaten zarar verdiğini ve bunu toplumla da her anını açık ve net paylaştığımızı ve paylaşmaya da devam edeceğimizi söyledim. Kendi aralarında istişare etmek istediklerini dile getirdiler. Dün itibariyle istifa edecekleri yönünde bana Meclis 1. Başkanvekili dönüş yaptı. Göksel (Gümüşdağ) bey. Ben de açıkçası bunu yapmalarının doğru olacağını, bizim yönetimi devralarak vatandaşa hesap vermeye başlayacağımız anı belirlemiş olacaksınız dedim. Dolayısıyla böyle bir dönüş yaptı” dedi.

Şirket yönetimleri tarafından görevden alındılar

Bugün itibariyle şirketlerin yüzde 90'a yakınının yönetim kurulu başkanları ve vekillerinin istifa ettiğini dile getiren İmamoğlu genel müdürlerin de şirket yönetimleri tarafından görevden alındığını belirtti. İmamoğlu, “Dolayısıyla artık önümüzdeki süreç en azından kısmen açılmış oldu. Biz bununla ilgili yetkimizi kullanarak görevlendirmelere başlayacağız. Bu sürecin oluşmasına katkı sundukları için de teşekkür ediyorum. Gecikmiş bir karardı. Meclis başkan vekilini teşekkür ediyorum diğer arkadaşlarına da. Şu an süreci arkadaşlarımız takip ediyor. Şirketlerle ilgili yönetim atamalarını geçici arkadaşlarımız da olabilir bunun içinde hızlıca yapacağız. Yönetim atamaları ile ve daha sonra da karar verdiğimiz arkadaşlarımla yeni yönetim kurullarını, genel müdür ve diğer yöneticileri oluşturacağız” diye konuştu.

Kurban Bayramı'na kadar toparlarız

İBB Başkanı İmamoğlu ağustos ayının sonu için alınan genel kurul tarihinde ve kararlarında bir değişiklik olmadığını belirterek, “Ama biz yönetimin içine girmiş olacağız. Bu bizim için önemli ve değerlidir. Sonraki süreçleri de biz sizi aşama aşama bilgilendireceğiz. Şuan ki durumda istifa etmiş oluyorlar. Özellikle de bunların bir çoğu siyasi kimlikler. Onların yerine biz düşündüğümüz arkadaşları görevli atayacağız. Şirketlerin yönetimine genel müdürlerimizle ve yöneticilerimizle beraber dahil olmuş olacağız. Şirketle ilgili idari sıkıntılarımız olmazsa diğer hususlarla ilgili değişiklikler üzerinden tahmin ediyorum biz bu süreci bayrama kadar bir aksilik olmazsa toparlarız diye düşünüyorum. Seçilen biziz. Bu saat itibariyle hesap vermesi gereken biziz. Ama belediyenin yüzde 80'iyle ilgili kısmıyla hesap veremiyoruz. Bilgi sahibi değiliz. O bakımdan AK Partili arkadaşlarımın tarafından baktığımda da doğru olanı yaptılar. Ben zaten bunu önermiştim. Doğru olanı yaptılar. Umarım Kurban Bayramına kadar bütünüyle bu sorunları aşmış oluruz” dedi.

İBB’nin iştiraklerinden İETT ve İSKİ’de direnç yok

İBB'ye bağlı İETT ve İSKİ'nin yönetiminde bir değişiklik olup olmayacağına yönelik soru üzerine İmamoğlu, “Ona da hazırlığımız var. Onunla ilgili de ben dün İSKİ Yönetim Kurulu toplantısına katıldım. Ben oranın doğal Yönetim Kurulu Başkanıyım. Kendileriyle de konuştuk. Elbette tasarruflarımız olacak. Biliyorsunuz orada başka bir usul var. Bakanlık onayı gerekiyor atamalarda. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Olabildiğinde hızlı olması noktasında talebimiz var. Hem siyasi ahlaka uygun hem toplumsal ahlaka uygun işine ruhuna uygun bir süreç tanımlansın istiyoruz. Mevcuttaki arkadaşlarımızın bir direnci yok. Bir usul işleyeceği için o usulle ilgili girişimlerimiz olacak. Bakana önerilerimiz olacak” dedi.

Gerçekleştirilen ihaleler doğru değil

Yaşanan genel kurul krizi esnasında iştirak şirketlerinin düzenlemeye devam ettiği ihaleler hattında da şu değerlendirmede bulundu:

“Bir gerçek var ki şirketlerle ilgili şu anda bilgi sahibi istediğimiz kıvamda olamıyoruz. Şirketlerle bilgi sahibi olamadığımız gibi icranın içinde değiliz çünkü orada zaten mevcut bir yönetim vardı. Bu girişimlerimiz devam ediyordu. Elbette doğru değil. Kurum içinde vatandaşı mağdur etmeyecek ödemelerin, acil olmayan ödemelerin durdurulması konusunda tebliğ yaptık. Aynı şeyi ihalelerle ilgili de yaptık. Tebliğ ettik mutlaka sorulsun dedik. Tabi ki ertelenemeyen bazı işler vardır onlara da onay veriyoruz. Ama bu noktada şirketleri aynı genelge ile yönetme şansınız olmuyor. Gelir gelmez inceleriz, bakarız usulsüzlüğü tespit ederiz. Gerekiyorsa iptalini yaparız gerekiyorsa davamızı açarız. İşin etik tarafı sadece sıkıntıyla diğer işlemler doğruysa da bunu kamuoyunun takdirine bırakırız.”

Somut tespitlerimiz var

İmamoğlu, seçimden önce hazineden erken gönderilen ve bir hafta içerisinde bitirilen 1.7 milyar liralık parayla ilgili soruya da şu yanıtı verdi: “Biz seçilmeden bir hafta öncesinde tümüyle bu ödemelerin karakterleri kim kimdir. Bakıyoruz. İnceliyoruz. Kişilere firmalara sıkıntı vermeden burada bir kayırmacılık varsa acil bir ihtiyaç varken başka bir ödeme varsa ve anlamda somut tespitlerimiz var. Bu manada çalışmalarımız bittiğinde paylaşacağız.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol