EBA'ya erişmek isteyen Çınar Mert çatıdan düşerek hayatını kaybetti

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitim sistemi olan ve sık sık meydana gelen problemleri ile gündeme gelen EBA’ya erişmek isteyen ilkokul öğrencisi Çınar Mert çatıdan düşerek yaşamını yitirdi.

EBA'ya erişmek isteyen Çınar Mert çatıdan düşerek hayatını kaybetti

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitim sistemi olan ve sık sık meydana gelen problemleri ile gündeme gelen EBA’ya erişmek isteyen ilkokul öğrencisi Çınar Mert çatıdan düşerek yaşamını yitirdi.

05 Ekim 2020 Pazartesi 16:41
EBA'ya erişmek isteyen Çınar Mert çatıdan düşerek hayatını kaybetti

Pandemi dönemi içerisinde uzaktan eğitim sistemi EBA’ya erişimde fırsat eşitsizliği gün yüzüne çıkarken can kayıpları da artış göstermeye başladı. Konya’da bir öğretmen çiftin bebekleri, canlı ders verdikleri esnada balkondan düşerek hayatını kaybetmiş, Maraş’ta da 50 yaşındaki edebiyat öğretmeni Aziz Serin, internette yaşadığı sorun sebebi ile öğrencilerine ders anlatabilmek adına çıktığı tepede kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitim sistemi olan EBA’ya erişim uğruna İstanbul’da bir ilkokul öğrencisi çatıdan düşerek yaşamını yitirdi.

Baba Önder Mert yaşanan bu acı olayla ilgili yaptığı açıklamasında, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Ciğerimiz yandı. İnternet ücretsiz verilsin. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti..." ifadelerine yer verdi.

İstanbul'un Esenyurt ilçesi İncirtepe Mahallesinde yaşayan 8 yaşındaki Çınar Mert, internet alt yapısında sorun olması sebebiyle uzun süre EBA’ya girmekte sorun yaşadı. Alt yapı sorunu çözülene kadar babası komşusundan rica etti ve internet hattı çekebilmek adına çatıya çıktı. Babasının peşinden çatıya çıkan Çınar, ayağının kaymasıyla 4’üncü kattan düşerek yaşamını yitirdi.

Her şeyden kısarak oğluna bilgisayar aldığını dile getiren baba Önder Mert, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim!” dedi.

Esenyurt’ta çatıdan düşerek yaşamını yitiren ilkokul öğrencisi Çınar’ın babası Önder Mert, alt yapı sorunu olduğu için uzun süredir interneti bağlatmaya çalıştıklarını anlattı. Olayın yaşadığı güne değinen baba Mert, “İnterneti devletin vermeyişinden dolayı, bizim de kendi internetimiz olmayışından dolayı kısa süreliğine komşudan interneti çekmek için çatıya çıktım. Çünkü ‘Alt yapı sorunu olduğu internetin on gün sonra kurulacağını’ söylediler. Oğlum derslerden geri kaldığını söyledi. Çok ısrar etti. Komşu ile konuştum çatıya çıktım, o da arkamdan gelmiş tabii daha sekiz yaşında bir çocuk. Ben uğraşırken o da havalandırma boşluğuna düşüyor” ifadelerini kullandı.

"Olmadı, çocuğumuzun hayatına mal oldu"

Evrensel'den Eylem Nazlıer'in haberine göre oğlunun 8 yaşında ve 3’üncü sınıf öğrencisi olduğunu anlatan iki çocuk babası Önder Mert devamında şunları söyledi: “EBA başımızı yedi. Günlerdir EBA ile uğraşıyorduk. Olmadı, çocuğumuzun hayatına mal oldu. Oğlum gitti. Eylül’ün 9’unda doğum gününü kutladık. Oğlum cep telefonundan iki üç gün girdi ama interneti yetiştiremediğimiz için giremedi. İnternetimiz bitti. Her şeyden kısarak bilgisayar almıştık. O gün gelmişti. Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey. Başka canlar yanmasın. İnternet ücretsiz verilsin. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Sözde bedavaydı.”

"Eğitim sistemimizi sıfırladılar"

Öğretmenin 8-10 öğrenciden hiç haberi olmadığını ifade ettiğini söyleyen Mert, “Öğretmen ‘Ne internetleri var ne de EBA’dan şifre aldılar, kayıp çocuklar' dedi. Yüz binlerce öğrenci eğitim alamıyor. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol