Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde TGS'den 'Basın belada' kampanyası

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) basın emekçileriyle ilgili dikkat çeken veriler paylaştı.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde TGS'den 'Basın belada' kampanyası

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) basın emekçileriyle ilgili dikkat çeken veriler paylaştı.

03 Mayıs 2021 Pazartesi 16:30
Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde TGS'den 'Basın belada' kampanyası

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) paylaştığı verilere göre 43 gazeteci hâlâ cezaevinde tutuluyor. Medyanın yüzde 90’ının merkezi otorite tarafından sindirildiği mevcut durumda, her üç gazeteciden biri de artık işini kaybetmiş durumda.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütüne göre ise Türkiye dünyanın en kalabalık ‘gazeteci hapishanesi’ ve Avrupa’da basın özgürlüğünün en fazla kısıtlandığı ikinci ülke konumunda yer alıyor.

TGS'nin paylaştığı verilerine göre yalnızca bu yıl Türkiye genelinde en az 57 gazeteci gözaltına alındı.

Paylaşılan diğer veriler ise şu şekilde sıralandı:

 • Gazeteciler toplam 226 yıl 8 ay 25 gün hapis cezasına mahkûm edildi.
 • 128 davada 274 gazeteci yargılandı.
 • 101 gazeteci hakkında soruşturma açıldı.
 • 44 gazeteci fiziksel saldırıya uğradı.
 • 23 gazeteci sözlü olarak tehdit edildi.
 • 6 gazeteci gözaltında darp edildi.
 • 62 haber sitesine ve 1411 haber içeriğine erişimin engellenmesine karar verildi.
 • RTÜK marifetiyle toplam 7 milyon 488 bin 851 TL idari para cezası ve 41 defa yayın durdurma cezası verildi.
 • 322 basın kartı iptal edildi.
 • Basın İlân Kurumu gazetelere toplam 212 gün ilân kesme cezası verdi.
 • Medyada işsizlik  yüzde 35 seviyesine çıktı.
 • Beş ayrı medya kuruluşunda 1400 çalışanın toplu sözleşme hakkı işveren itirazıyla engellendi.

TGS, ‘Basın Belada’ isimli bir kampanya başlattı

Türkiye Gazeteciler Sendikası 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü sebebi ile gazetecilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekebilmek adına ‘Basın Belada’ isimli bir de kampanya düzenliyor.  

Söz konusu kampanya doğrultusunda gazeteciler, TGS tarafından birçok noktaya asılan afişlerin ya da gazetelere verilen ilânların fotoğraflarını çekerek sosyal medya platformlarında #basınbelada etiketi ile paylaşıyor.

TGS’nin söz konusu kampanya ile ilgili olarak paylaştığı açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’de medya özgür değil. Gazeteciler sansürleniyor, kovuluyor, hapse atılıyor. Böylece toplum haber alma hakkını, ülkemiz demokrasisini kaybediyor. Çünkü basın beladaysa, demokrasi askıda. Basın beladaysa, herkesin başı belada.”

Son olarak Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün raporu da Türkiye’de medyanın nasıl bir baskı altında bulunduğunu gözler önüne sermişti.

Söz konusu rapora göre Türkiye, Belarus’un sonrasında, Avrupa’da basın özgürlüğünü en fazla kısıtlayan ikinci ülke. 180 ülke arasında Bangladeş ve Kongo Cumhuriyeti’nin sonrasında 153’üncü sırada yer alıyor.

Ulusal medyanın yaklaşık yüzde 90’ı sindirildi

RSF’ye göre Türkiye, geçen yıl gibi bu yıl da dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi konumunda yer alıyor. Paylaşılan verilere göre Türkiye bu alanda Çin’i bile geride bırakmış vaziyette.

Raporda 2016 yılında yaşanan darbe girişiminin sonrasında, hükümetin merkez ve muhalif medya üzerindeki baskısını iyice artırdığına da dikkat çekiliyor.

RSF gelinen noktada hükümetin, ulusal medyanın yaklaşık olarak yüzde 90’ını ceza, reklam ambargosu, basın kartı engeli gibi ayrımcı uygulamalar ile baskıladığı görüşünde.

Son Güncelleme: 03.05.2021 16:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol