Devlet okulunda 3 bin liraya özel muamele

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okulunda “paralı sınıf” açıldığı iddia edilirken 3 bin TL'ye özel sınıf açıldığı öne sürüldü. 

Devlet okulunda 3 bin liraya özel muamele

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okulunda “paralı sınıf” açıldığı iddia edilirken 3 bin TL'ye özel sınıf açıldığı öne sürüldü. 

14 Ekim 2019 Pazartesi 10:57
Devlet okulunda 3 bin liraya özel muamele

İstanbul'un Ümraniye ilçesimdeki Nihat Sami Banarlı Ortaokulu’nda 3 bin TL’ye özel sınıf açıldığı iddia edildi. Velilerin iddialarına göre, devlet okulunda paralı sınıf açıldı ve bunlada kalmadı bir okul yöneticisi “Ne var ki bunda?” dedi.

İstanbul Ümraniye Atakent’te bulunan bir ortaokul olan Nihat Sami Banarlı’da öğrenim gören bazı öğrencilerin velileri, okulun paralı eğitime geçtiğini öne sürdüler, 3 bin TL’ye özel sınıfların açıldığını dile getirdiler. Eğitimde çifte standart uygulandığını öne süren bir veli, “Çocuğumun not ortalaması yüksek olduğu halde benden özel sınıf için 3 bin TL istediler. Benim de ekonomik durumum iyi olmadığı için ödeyemedim. Taksitlendirme istedim ama yapmadılar. Özel sınıfın olması çocuklar arasında kötü bir rekabet oluşturdu” dedi.

Çocuklar arasında ayrım yapılıyor

Başka bir veli ise okulda ingilizce ağırlıklı özel sınıflar olduğunu ileri sürerek “Veliler bir kereye mahsus 3 bin TL veriyor. Bir dahaki yılda ise bu özel sınıftaki çocuklardan 900 TL kitap parası alıyorlar. Özel sınıfa okulun en iyi hocaları giriyor. Devlet okulunda paralı özel bir sınıfın olması kabul edilemez. Çocuklarımız sorunlar yaşamaya başladı. Çünkü özel sınıfta okuyan öğrencilere hocalar daha iyi davranıyor. Çocuklar arasında ‘ezik sınıftasınız’ diye kavgalar çıkıyor. Kısacası Nihat Sami Banarlı Ortaokulu’nda parayı veren düdüğü çalıyor” diye konuştu.
Kübra Köklü’nün Cumhuriyet'te yaptığı habere göre; okul yönetimi ise 3 bin lira karşılığında özel sınıfların açıldığını doğrulayarak uygulamayı savundu. Bir yönetici, MEB’in verdiği ödeneğin okulun masraflarını karşılamaya yetmediğini, okullarında ek gelir elde etmek için bu yola başvurduklarını aktardı. Yöneticisi “Veliler, bizi 3 bin lira aldığımız için mi şikâyet etti? Ne var ki bunda? Her okul özel sınıf açıp para alıyor. Hatta bir okul öğrenci başına 15 bin TL alıyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Bulut Can Okuducu ise, “Okul yapıldığı günden beri alt katta su var. İnşaat firması tarafından okul, arazi tam olarak araştırılmadan dere geçen araziye yapıldı. Yağışlı havalarda en alt kata su basıyor. Su ve nem yüzünden asansörün halatları pas tutuyor. Mahallenin bir bölümünden de eskiden su deresi geçermiş. O su deresinin geçtiği hat üzerinde binaların altında da bu su var. Binaların altında bulunan su motorlarıyla bu sular atılıyor. Okulun altında su birikiyor bu da okulu çürütüyor. Bu durumu CİMER'e de bildirdim. Ama daha cevap gelmedi” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol