DEVA Partisi'nden İstanbul Sözleşmesi'nin feshine karşı dava

DEVA Partisi, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı yargıya taşıyor.

DEVA Partisi'nden İstanbul Sözleşmesi'nin feshine karşı dava

DEVA Partisi, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı yargıya taşıyor.

22 Mart 2021 Pazartesi 15:15
DEVA Partisi'nden İstanbul Sözleşmesi'nin feshine karşı dava

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kadın Politikaları Başkanlığı, İstanbul İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına yönelik olarak partisinin yol haritasını açıkladı. DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen’in sözcülüğünde gerçekleştirilen toplantıya partinin kurucuları ile kadın politikaları çalışmalarında görev almakta olan çok sayıda üye katıldı. Esen, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesinin iç hukuka aykırı ve kadın hakları gaspına ilişkin siyasi bir girişim olduğuna dikkatleri çekti.

"Milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir"

İstanbul Sözleşmesi’nin ülkelerin örf ve adetlerine uygun olarak iç hukuklarını düzenler ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenebilmesi adına imzacı devletlere sorumluluk yüklediğini ifade eden Esen yaptığı açıklamasında, “İstanbul Sözleşmesi ülkemizde 2011 yılında, halen görevde olan bugünkü iktidar yetkilileri tarafından herhangi bir şerh düşülmeden TBMM tarafından onaylanmıştır. Ancak, gerekli uygulamalar yıllar içinde yetersiz kalmış ve hatta kadını koruyamamıştır.  O gün mecliste 246 vekilin kabulü ve 1 vekilin çekimser oyuyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, bugün usulsüzce ve milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir” ifadelerine yer verdi.

"TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir"

Meclis tarafından onaylanarak kabul edilen sözleşmenin, yine Meclis kararı ile yürürlükten çıkartılabileceğini ifade eden Esen, fesih kararının yok hükmünde olduğunu dile getirerek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Mademki sözleşme Türk aile yapısıyla bağdaşmıyor, neden onaylanmıştır? Neden aradan 10 yıl geçtikten sonra çekilme kararı alınmıştır? Bu karar Anayasa’nın 87. 90. ve 104. maddeleri göz önüne alındığında yok hükmündedir. Uluslararası sözleşmeler yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince kabul edildiği usulde feshedilmelidir. Dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında TBMM tarafından onaylandığı için yine TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir.”

"Bugün ‘DEVA Yaşatır’ kampanyamızı başlatıyoruz"

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından geri dönülmesi yönünde çağrıda bulunan Esen, ‘DEVA Yaşatır’ kampanyası başlattıklarını belirterek, “Kanunlar kadını koruyamıyor. Bugün Türkiye’de kadınların öğrenilmiş çaresizlikleri var: Kader diyerek katlandıkları şiddet bunların başında geliyor. Kadına şiddet kader değildir, olmamalıdır. Kadın cinayetleri ve şiddet, doğru kanunlar ve uygulamalarla önlenebilir. Ülkemizde kadına şiddet ve cinayetler sonucu günde ortalama bir kadın ölüyor.

Bugün yargı kararları potansiyel katil ve istismarcı biriktiriyor, hatta teşvik ediyor. İstanbul Sözleşmesi çekilme kararından geri dönülmelidir! Bugün ‘DEVA Yaşatır’ kampanyamızı başlatıyoruz. Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol