Depremin ardından İzmir'e erken uyarı sistemi kurulacak

İstanbul merkezli bir şirket, depremin vurduğu İzmir’de erken uyarı sistemi kuracağı yönünde açıklamada bulundu.

Depremin ardından İzmir'e erken uyarı sistemi kurulacak

İstanbul merkezli bir şirket, depremin vurduğu İzmir’de erken uyarı sistemi kuracağı yönünde açıklamada bulundu.

05 Kasım 2020 Perşembe 17:41
Depremin ardından İzmir'e erken uyarı sistemi kurulacak

Seferihisar ilçesi açıklarında 30 ekim gününde yaşanan depremde 114 kişi yaşamını yitirmiş, 1035 kişi yaralanmış, 17 bina ise yıkılmıştı.

AA’ya dikkat çeken açıklamalarda bulunan şirketin teknik müdürü Süleyman Tunç, İzmir’in Çeşme ve Selçuk ilçelerinde deprem erken uyarı sistemi kurabilmek adına harekete geçtiklerini, ekibiyle gelecek hafta tespit edilen bölgelerde çalışmalarını tamamlamayı planladıklarını söyledi.

"Erken uyarı için depremin istasyonlarımıza mesafesi çok önemli"

Elektronik ve haberleşme yüksek mühendisi Tunç, İzmir için sekiz sensörle gelecek hafta kuruluma gideceklerini dile getirerek şunları söyledi: “Her büyük depremin arkasından oluşabilecek büyük artçıları yakalamak istiyoruz. Bunu yakalayarak hızlı tren, hastane, kamu kurumları, rafineri ve doğal gaz dağıtıcılarına bu sinyali iletmek istiyoruz. Böylelikle deprem sonrası oluşabilecek afetlerin önüne geçmek istiyoruz. Erken uyarı için depremin istasyonlarımıza mesafesi çok önemli. Bu bölge için 7-8 saniye gibi bir süremiz var.”

"Hasarların büyümesini engellemek için bu 7-8 saniye önemli"

Fayların Türkiye’de daha sığ olduğunu ve şehir merkezinden geçtiğine dikkatleri çeken Tunç, bu nedenle erken uyarı sürelerinin 7-8 saniyeyle kısıtlı olduğunu belirtti.

Şirket yöneticisi, 7-8 saniyenin deprem sonrası oluşabilecek felaketleri önlemek veya en aza indirmek için kullanılabileceğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Tren veya hastanelerde insanların yaşamını yitirmesini önlemek ve maddi hasarların büyümesini engellemek için bu 7-8 saniye önemli. Biz depremin alttan vurma anında sinyali alıyoruz, depremin büyüklüğünü hesaplayıp uyarıya gidiyoruz. Bu alttan vurma anıyla sallanma anı arasındaki mesafenin açılması tamamen faya olan uzaklıkla ilişkili bir durum. Dolayısıyla ne kadar faya uzaksanız o kadar süreniz var demektir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol