Çirkin saldırıda çirkin karar!

Giresun’da ağır zihinsel engelli H. K.’ya tecavüz ettiği iddiası ile yargılanan 2 sanık beraat etti. Söz konusu beraat kararına gerekçe olarak 'mağdurun cinsel saldırıya direnmemesi' gösterildi.

Çirkin saldırıda çirkin karar!

Giresun’da ağır zihinsel engelli H. K.’ya tecavüz ettiği iddiası ile yargılanan 2 sanık beraat etti. Söz konusu beraat kararına gerekçe olarak 'mağdurun cinsel saldırıya direnmemesi' gösterildi.

17 Nisan 2019 Çarşamba 11:03
Çirkin saldırıda çirkin karar!

Çiğdem Yılmaz'ın yaptığı habere göre Giresun’da yaşamakta olan zihinsel engelli H.K. iddia edilene göre 2016 yılı içerisinde ailesi tarlaya gittiği zaman 65 yaşındaki komşuları Mehmet Ç.’nin tecavüzüne uğradı. Bu duruma tanıklık eden K.’nın akrabası Okan Y. de, tecavüzü ihbar etmek yerine genç kadına tecavüz etti.

Genç kadının hamile kalması sonucunda suç ortaya çıkarken, gerçekleştirilen DNA testinde bebeğin Okan Y.’den olduğu anlaşıldı. Aile tarafından gerçekleştirilen şikayet üzerine, sanıklar hakkında Giresun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davada açıldı. Kadın hakları örgütlerinin de yakından takip ettiği davada dün karar çıktı.

Mahkeme, somut delil yetersizliği sebebi ile iki sanığın da beraatine karar verdi. Mahkeme üyeleri, dosyada cinsel saldırıya ilişkin kesin ve inandırıcı somut delil bulunmadığını ifade edip, ‘şüpheden sanık yaralanır’ ilkesinden yola çıkarak sanıkların cinsel saldırıdan beraatına karar verdi.

'Görmeden verilen rapor'

Karara tepki gösteren mağdur H.’nin avukatı Selin Nakıpoğlu şunları söyledi:

“Dosyada H.’nin mental geriliğine ilişkin özel eğitim raporu var. Gittiği okulun müdürü de, ağır zeka geriliğinin olduğuna dair raporları bize verdi. Giresun Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nin  mağdurun kendi işini göremeyecek akıl sağlığının olmadığı kanaatinde raporu var. Çapa ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin de raporu aynı yönde. Ama bu raporlar mahkeme tarafından görülmedi.”

Mağdurun 28 yaşında ve 40 kilo olduğunu belirten Nakıpoğlu, “Tecavüzcülerin kiloları ise 80’in üzerinde ve buna rağmen ‘mukavemet edebilirdi, rıza var’ deniliyor. H. zekâ geriliği olan biri. Zeka geriliği olan birinin iradesi olmadığı gibi rızası da olamaz. Dosyayı 7 gün içinde istinafa taşıyacağız. Ben inanıyorum ki, istinaftan adaletli bir karar çıkacak” dedi.

'Kararı kabul etmiyorum'

H.’nin babası Avni K. ise karara şu tepkiyi verdi; “Kızım yüzde 75 engelli ve engelli okulunda okudu. Tüm bunların raporları da var. Bu raporlar neden dikkate alınmadı? Biz adaletin yerini bulmasını beklerken beraat kararı ile karşılaştık. Mahkeme bu kararı neye dayanarak verdi, bu mu adalet? Bu kararı kesinlikle kabul etmiyorum.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol