CHP’den Tarım ve Orman Bakanı’na: Dev söndürme uçakları neredeydi?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’ya bağlı dünyanın göz bebeği Fethiye ve Dalaman’da yaşanan orman yangınlarında kullanılmayan THK uçaklarının neden kullanılmadığını bir soru önergesi ile TBMM'ye taşıyarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

CHP’den Tarım ve Orman Bakanı’na: Dev söndürme uçakları neredeydi?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’ya bağlı dünyanın göz bebeği Fethiye ve Dalaman’da yaşanan orman yangınlarında kullanılmayan THK uçaklarının neden kullanılmadığını bir soru önergesi ile TBMM'ye taşıyarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

12 Temmuz 2019 Cuma 12:20
CHP’den Tarım ve Orman Bakanı’na: Dev söndürme uçakları neredeydi?

Göcek ve Dalaman’da yaşanan ve yüzlerce hektarlık alanı küle çeviren yangın ile ilgili olarak CHP bir soru önergesi hazırladı. CHP’li Süleyman Girgin yangın söndürme çalışmaları sırasında dev söndürme uçaklarının neden kullanılmadığını sordu.

Fotoğraf: CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin

350 hektar kül olurken uçaklar neredeydi?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin verdiği yazılı soru önergesinde; ‘'Muğla'mıza bağlı Fethiye ve Dalaman ilçelerimizde 10 Temmuz 2019 günü öğleden sonra başlayan orman yangınları ile ne yazık ki 350 hektar ormanımız küle döndü. Bu büyük yangın cennet bölgemize, canlı yaşamına ve ekosistemimize maddi manevi ciddi zararlar verdi. Bölgemizde bu ciddi yangınlar devam ederken, Türk Hava Kurumu (THK) web sitesinde; Avrupa'nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosu olarak tanıtılan ve geçtiğimiz yıllarda gece gündüz yangın söndüren THK uçaklarının bu yıl THK ihaleyi kaybettiği için Ankara'da zincirli olduğu iddia edilmektedir.

Uçaklar Ankara'da zincirli mi?

Kamuoyuna yansıyan iddialara göre; “Türk Hava Kurumu'nun işlettiği ve orman yangınlarında en etkili uçaklardan olan Bombardier CL 215 tipi uçaklar bu yıl orman söndürme çalışmalarına katılamıyor. Geçtiğimiz aylarda Orman Bakanlığı tarafından yapılan yangın söndürme ihalesinde yüksek fiyat verdiği için ihaleyi alamayan THK'nın uçakları Ankara'da zincirli vaziyette duruyor.”

Muğla'mıza bağlı Fethiye ve Dalaman ilçelerimizde yaşanan feci yangına gün boyu helikopterler müdahale etti. Ancak hava karardığında söndürmeye katılan helikopterlerin gece uçma özelliği olmadığı için yangın söndürme çalışması için gün doğması beklendi. Bu sürede yangının alanı da genişledi. 11 Temmuz sabah saatlerinde yangın söndürme helikopterleri tekrar yangına müdahale etti ve geç de olsa yangın kontrol altına alındı. THK'nın işlettiği Bombardier CL 215 tipi etkili yangın söndürme uçaklarının operasyona katılamaması yüzlerce hektarın kül olmasına neden olurken gözler bir kez daha geçmiş yıllarda başarılı şekilde söndürme işlemlerini yürüten bu uçaklara çevrildi.

Bilindiği üzere THK'nın elinde 5 adet CL 215 tipi uçak var. Bu uçaklardan ikisinin yedek parçası olmadığı için uçmasının mümkün olmadığı ancak diğer üç uçağın aktif şekilde uçabildiği biliniyor. Ancak yangın söndürme ihalesi kaybedildiği için bu uçaklar yangına müdahale için havalanamıyor. THK ayrıca bu uçakların pilot ve teknik ekibine uçakların uçmamasına rağmen maaş vermeye devam ettiği iddia edilmektedir.'' diyerek aşağıdaki soruları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sordu;

Fotoğraf: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

1- Bu tür büyük yangınlar, ulusal güvenlik ve varlığımızı etkileyen durumlardır. Bu gibi acil ve hayati durumlarda gece gündüz operasyon yapabilen bu uçaklar devlet tarafından neden ve nasıl kullanılamaz?

2- Bu tür olağanüstü hal ve ulusal varlık ve güvenliğimizi etkileyecek durumlarda devlet ve özel sektör dahil tüm imkanların kullanılarak olaylara hızlı ve etkin müdahale edilebilmek için gerekli alt yapıyı oluşturacak bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

3- Yanan bölgeler yeniden ağaçlandırılacak mıdır?

4- Yanan bölgeler imara açılacak mıdır?

‘'Can ve mal kaybımız yok'' diye açıklama yapan bakana tepki

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; ‘'Bakmaya kıyamadığımız güzelim Göcek ve Dalaman'daki ormanlarımızla birlikte ciğerlerimiz de yandı. 350 hektar alan kül oldu. Köylerimiz boşaltıldı. Vatandaşlarımızın evleri yandı. Ormandaki canlıların tamamı yok oldu. Dünyanın göz bebeği olan doğa harikası yerlerimiz yanarken hepimizin yüreği dağlandı. Yangının kontrol altına alındığı gün atanmış Tarım Bakanı “Can ve mal kaybımız yoktur” diye açıklama yaptı. Soruyorum şimdi; Ormanda yananlar neydi Sayın Bakan? Bu açıklamayı vicdanen hiçbir yere sığdıramıyorum'' diyerek tepkisini dile getirdi.

Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun diyorum

CHP'li Girgin; Yangında yok olan alanların derhal ağaçlandırılmasının takipçisi olacağını ifade ederek ‘'bu tür faciaların bir daha yaşanmaması dileğiyle Yangının söndürülmesinde canhıraş şekilde mücadele eden Büyükşehir itfaiye ekiplerimiz, orman genel müdürlüğü, diğer illerden gelen yangın söndürme ekipleri ile vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz'' dedi.

THK’dan konu ile ilgili açıklama

Tartışmalar devam ederken, Türk Hava Kurumu'ndan açıklama geldi.

THK'nın söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Türk Hava Kurumu, Dalaman’daki orman yangınını büyük bir üzüntüyle takip etmiştir.

THK Genel Başkanı Sayın. A. Bertan Nogaylaroğlu’nun talimatıyla Ankara Türkkuşu tesislerimiz ve İzmir’in Menderes ilçesinde konuşlu 2 adet CL-215 uçağı yangına müdahale etmek üzere sabah erken saatlerde hazır hale getirilmiş, motorlar çalıştırılmıştır. Yetkililere hazır olduğumuz bildirilmiştir. Yangının kontrol altında olduğu bilgisiyle normal duruma dönülmüştür.

THK, sadece Türkiye değil yurt dışında da orman yangınlarına karşı mücadele etmiş, 2 binin üzerinde yangına başarıyla müdahale gerçekleştirmiştir.

36 bin saatlik uçuş tecrübesi olan THK Ateş Kuşları her zaman milletimizin bize yüklediği sorumluluk gereği hiç bir karşılık gözetmeksizin, milli bir şuurla vazifeye hazırdır ve hazır olacaktır.

Türk Hava Kurumu, talimat verilmesi halinde 24 saat boyunca Türkiye sınırları içinde ve dışında gerekli müdahaleleri yapacak imkân ve kabiliyete sahiptir.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

Son Güncelleme: 12.07.2019 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol