CHP, Uluslararası Suriye Çalıştayı düzenleyecek

Eylül ayında Cumhuriyet Halk Partisi “Uluslararası Suriye Çalıştayı”nı toplayacak. Esad Yönetimini temsil eden isimlerin de davet edileceği iki günlük çalıştay İstanbul’da yapılacak.

CHP, Uluslararası Suriye Çalıştayı düzenleyecek

Eylül ayında Cumhuriyet Halk Partisi “Uluslararası Suriye Çalıştayı”nı toplayacak. Esad Yönetimini temsil eden isimlerin de davet edileceği iki günlük çalıştay İstanbul’da yapılacak.

31 Temmuz 2019 Çarşamba 15:33
CHP, Uluslararası Suriye Çalıştayı düzenleyecek

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminden “Uluslararası Suriye Çalıştayı” için hazırlıkların hızlanmasını istedi.
Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın “Suriyeliler için bir çalıştay yapmayı planlıyoruz” diyerek duyurduğu çalışmada, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya emanet edildi. Hazırlıkların gidişatı ile ilgili Ağbaba, “Biz çalıştayı, Hükümet Suriyeliler politikasını 180 derece değiştirmeden önce planlamıştık. Tüm tarafları davet edeceğimiz çalıştayda bu meselenin her yönünün konuşulmasını ve çözüm önerilerinin ortaya çıkmasını hedefliyoruz” dedi.
CHP tarafından geçtiğimiz aylarda düşünülen ancak 31 Mart Yerel Seçimi ve ardından yinelenen İstanbul seçimi nedeniyle eylül ayına ertelenen çalıştayın İstanbul’da yapılması ve iki gün sürmesi planlanıyor.
 
Düenlenecek olan bu Uluslararası Suriye Çalıştayı’na, Esad Yönetimini temsil eden isimlerin yanı sıra barışçıl çözümden yana çalışmalar yürüten aktörler, sivil toplum kuruluşları, başından bu yana Suriye meselesini her yönüyle takip eden uluslararası akademisyenler, gazeteciler ve Suriyelilerin Türkiye’de kurmuş olduğu sivil toplum örgütleri davet edilecek. Türkiye’den de Suriye’de ve Suriyeli mültecilerle çalışan kuruluşlar çağrılacak.


Kayıtlı Suriyeli sayısı 3,5 milyonun üzerinde

Suriye’den 2011 yılından beri süren savaş nedeniyle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalanların sayısı her gün artarken son haftalarda kimliksiz veya geçici koruma belgesiz yakalanan mülteciler kelepçelenerek sınır dışı ediliyor.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır dışı edilenlerin Türkiye’de kaçak olarak bulunan kişiler olduğunu söylese de ilk kez başvurulan sınır dışı uygulaması, “AK Parti, seçimin faturasını Suriyelilere kesiyor” eleştirisine neden oldu.
 
31 Mart ve 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediyesi  yinelenen seçimlerinde AKP’nin yaşadığı oy kaybı ile ilgili araştırmalar, siyasi iktidarın yıllardır yürüttüğü Suriyeli mülteci politikalarının toplumda yarattığı hoşnutsuzluk ortaya çıktı. Ancak seçim kampanyaları süreci ve sonrası siyasetçiler ve sosyal medyanın büyüttüğü nefret söylemi Suriyelileri hedefine aldı. İnsan hakları ve mültecilerle dayanışma örgütlerinin Suriyeli mültecilere destek amacıyla 27 Temmuz’da İstanbul Fatih’te düzenlediği eylemin sosyal medyada hedef gösterilmeşti.
 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 11 Temmuz 2019 itibariyle Türkiye’de geçici koruma statüsü ile kayıt altına alınan Suriyeli sayısı 3 milyon 630 bin 575 kişi. Türkiye’deki Suriyelilerin yarıya yakınını 0-18 yaş aralığındaki çocuklar oluşturuyor. En fazla Suriyeli 547 bin 479 kişi ile İstanbul'da. Bunlar sadece resmi makamlarca kayıt altına alınan Suriyeli mültecilerin veriler.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol