CHP, Sayıştay’ın iddialarını savcılığa taşıdı

Sayıştay tarafından yayınlanan 2017 raporlarında ortaya çıkardığı usulsüzlük ve yolsuzluklara yönelik olarak CHP İstanbul İl Başkanlığı; İBB, İETT ve İSKİ hakkında suç duyurusunda bulundu. İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sayıştay raporlarında belirlenen usulsüzlüklerin tutarının 753 milyon TL olduğunu ifade etti.

CHP, Sayıştay’ın iddialarını savcılığa taşıdı

Sayıştay tarafından yayınlanan 2017 raporlarında ortaya çıkardığı usulsüzlük ve yolsuzluklara yönelik olarak CHP İstanbul İl Başkanlığı; İBB, İETT ve İSKİ hakkında suç duyurusunda bulundu. İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sayıştay raporlarında belirlenen usulsüzlüklerin tutarının 753 milyon TL olduğunu ifade etti.

06 Kasım 2018 Salı 14:38
CHP, Sayıştay’ın iddialarını savcılığa taşıdı

Sayıştay’ın 2017 denetim raporlarında başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ ve İETT olmak üzere bazı kamu kurumlarında usulsüzlük ve yolsuzlukların yaşandığı durumunun ortaya çıkarılması üzerine, CHP İstanbul İl Başkanlığı, raporlarda adı geçen kurum ve yöneticileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile CHP belediye meclis üyeleri bugün İstanbul Adliyesi’ne gelerek Sayıştay tarafından yayınlanan raporlarda belirtilen usulsüzlük ve yolsuzluklara yönelik olarak basın açıklaması yaptı.

Sayıştay’ın incelemesi sonucu başta İBB, İSKİ ve İETT bünyesinde tespit edilen usulsüzlüklerin açıklanan tutarının 753 milyon TL olduğuna dikkat çeken Kaftancıoğlu, asgari ücret üzerinden bir hesaplama yapıldığında bu rakamla bir yıl süresince 30 bin işsiz gencin istihdam edilebileceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Kaftancıoğlu: Sayıştay, İstanbul’un nasıl  yağmalandığını ortaya çıkardı

Sayıştay’ın ortaya çıkardığı detaylı bulguların AKP yönetiminde İstanbul’da kamu kaynaklarının nasıl yağmalandığını ve İstanbul’un ehil olmayan ellerde yönetilemez hale geldiğini ifade eden Kaftancıoğlu, Sayıştay tarafından ortaya konan bu ciddi iddiaların soruşturulması adına savcılığa suç duyurusunda bulundukları yönünde açıklamalarda bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sayıştay raporlarına geçen bazı bulguları da açıkladı:

“İhale kanuna aykırı davranıldı”

Kaftancıoğlu’nun Sayıştay raporlarını kaynak gösterdiği bilgilere göre, ihale kanununa aykırı işlemler gerçekleştirildi. Pek çok ihalede yaklaşık olarak maliyetler olması gerekenin üstünde hesaplanarak kamu zarara uğratıldı. İhale kapsamı dahilinde değerlendirilmeyecek işler de bir iş kalemi olarak tanımlandı. Bu bağlamda şehir içi ve şehirler arası kültürel ve sosyal görevlerde 900 bin kilometre yol kat edilerek iş kalemi olarak eklendi.

“İBB’ye ait 2 bin 378 adet taşınmaz işgal edildi”

Sayıştay tarafından yayınlanan rapora göre, İBB’ye ait 2378 adet taşınmaz kanuna aykırı olarak işgal edildi. Üstelik bu işgal edilen yerlerden kiralar da toplanamadı. 2017 yılı içerisinde yaklaşık olarak 208 milyon TL’lik alacağın sadece 44 milyon TL’si tahsil edildi. 2017 yılında İstanbulkart yolu ile sosyal yardım alan 140 bin 179 aileye yaklaşık 147.5 milyon TL tutarında yardım yapıldı. Ancak aileler bu kart ile sadece anlaşmalı 9 market zincirinde kullanılabildi.

“İsparkların çoğu ruhsatsız”

İspark tarafından işletilen 225 otoparkın sadece 52 tanesinin ruhsatlı olduğu, İspark dışında kalan 719 adet otoparkın ise ruhsatsız olduğu belirlendi. Yine, Bayrampaşa Otogarı’nda 868 iş yerinden yalnızca 300 tanesinin ruhsatlı olduğu belirlendi.

Kiptaş İBB’ye kar payını ödemedi

KİPTAŞ’ın 2016 yılı faaliyeti nedeniyle İBB’ye aktarması gereken 219 milyon TL’lik net kar payı 2017 yılı sonuna gelindiğinde aktarılmamış, önceki yılların karıyla birlikte yaklaşık 266,5 milyon TL’nin hala tahsil edilemediği belirlendi.

“Özel şirketler kamu taşınmazlarını bedelsiz kullandı”

İBB, İSKİ ve İETT’nin çok sayıdaki taşınmazı özel şirket olan elektrik dağıtım şirketlerine bedelsiz tahsil edildi. İETT mülkiyetinde bulunan ve kayıtlı değeri 157 milyon TL olan taşınmazın söz konusu şirketlerin fiili kullanımında olduğu, İETT’ye herhangi bir bedel ödenmediği kaydedildi.

“İSKİ, kaçak kullanım bedelini kurala uyan aboneden tahsil etti”

Yine Sayıştay raporlarında, İSKİ’nin su fiyatlandırmasına ait tarifelerinin gerçekçi ve şeffaf bir biçimde tespit edilmediği belirtildi. Tarife içinde yer alması gereken tutarlar bakım bedeli adı altında tekrar tahsil edildi. Kaçak su kullanımı da tarife içine sokularak, kaçak kullanılan su bedelleri kurallara uyan abonelerden alındı.

Suç duyurusunda eski başkan Topbaş da yer aldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda İBB eski Başkanı Kadir Topbaş, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, İETT eski – yeni Genel Müdür Ahmet Bağış ve Arif Emecan ile ilgili birim yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanma suçlarından dava açılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesi İBB CHP Grubu adına Meclis Üyesi/Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever tarafından savcılığa verildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol