CHP'li Veli Ağbaba: Yasaklar sürecekse müzisyenlere hibe verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba müzisyenlerle CHP Genel Merkezi önünde basın açıklamasında bulundu. Ağbaba, "Pandemi bitene kadar yasaklar devam edecekse, sanat emekçilerine yaşanabilir düzeyde hibe desteği verilmelidir" dedi.

CHP'li Veli Ağbaba: Yasaklar sürecekse müzisyenlere hibe verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba müzisyenlerle CHP Genel Merkezi önünde basın açıklamasında bulundu. Ağbaba, "Pandemi bitene kadar yasaklar devam edecekse, sanat emekçilerine yaşanabilir düzeyde hibe desteği verilmelidir" dedi.

04 Haziran 2021 Cuma 15:34
CHP'li Veli Ağbaba: Yasaklar sürecekse müzisyenlere hibe verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, müzisyenler ile CHP Genel Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Bugüne kadar farklı kesimlerden vatandaşların sorunlarını gündeme getirdiklerini, sesleri duyulmayan insanların sesini duyurmaya çalıştıklarına dikkatleri çeken Veli Ağbaba, Türkiye'de salgın sürecinin doğru yürütülmediğini, aşılamanın yeterli olmadığını, ekonomik açıdan da vatandaşlara yeterli desteğin verilmediğini dile getirdi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, pandemi sebebiyle 661 milyar lira yardım yapıldığını söylediğini aktaran Ağbaba, "Araştırdık, soruşturduk bu yardımlardan kimin faydalandığını bulamadık. Kime verilmiş bu paralar? İşçiye verilmemiş, emekliye verilmemiş, kime verilmiş? Esnafa faizle borç verip bunu destek diye sunanlara Allah akıl versin" ifadelerini kullandı.

Hükümetin sahne ve sanat emekçilerini pandemi dönemi içerisinde yok saydığını ifade eden Ağbaba, müzisyenlerin ekonomik açıdan tükendiğini, evinin kirasını, doğal gaz, elektrik ve su faturalarını ödeyemediğini belirtti.

Tüm hijyen tedbirlerinin alındığı işletmelerin pandemi gerekçesi ile kapalı olduğunu aktaran Veli Ağbaba, bu yasakların yaşam tarzına müdahale amacı taşıdığını savundu. Ağbaba, sahne ve sanat sektöründe 100 binlerce çalışanın, aileleriyle birlikte yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, "Hayatlarına kıyanlar, enstrümanlarını satanlar var. Başka işlerde çalışanlar var. Hamallık yapan var. Hükümetin bunlardan haberi var mı? Müzik, darbe döneminde bile bu kadar susturulmamıştı" diye konuştu.

Diğer ülkelerde devletin müzisyenlere yönelik olarak yaptığı yardımları aktaran CHP'li Ağbaba, birçok Avrupa ülkesinde işsiz kalan sanat çalışanlarının maaşlarının bir bölümünün devlet tarafından ödendiğini, Türkiye'de ise hükümetin sanatçıları, sanat emekçilerini unuttuğunu savundu.

"HES kodu müzik mekânlarında da uygulanmalı"

Veli Ağbaba, "Öncelikle müzisyenler yasal statüye kavuşturulmalıdır. Sosyal devlet politikası olarak ya Esnaf Bakanlığı kurulmalı ya da Kültür Bakanlığı bünyesinde sanat emekçileri kayıt altına alınmalıdır. Sokağa çıkma yasağı saati 24.00'e kadar uzatılmalı, hijyen ve temizlik önlemleri alınması şartıyla mekânların kapanma saati de buna göre esnetilmelidir" dedi.

HES kodu uygulamasının müzik mekânlarında da uygulanması önerisinde bulunan Ağbaba, şunları kaydetti:

"Böylelikle havaların ısınmasıyla birlikte açık hava mekânlarında müzik yapılabilecektir. Pandemi bitene kadar yasaklar devam edecekse, sanat emekçilerine yaşanabilir düzeyde hibe desteği verilmelidir. Devlet tam normalleşme olana kadar konser gibi müzik etkinlik biletlerinin bir kısmını sübvanse etmelidir. Enstrüman, ses ve ışık sistemlerinden alınan gümrük ve diğer vergiler pandemi sürecinde sıfırlanmalıdır. Müzisyenlerin, sanat emekçilerinin örgütlenmesinin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır."

Cenazemize hoş geldiniz

Basın toplantısında yaşadıkları sorunları dile getiren Müziksen Üyesi Fatih Veliölmez; “Cenazemize hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmada; “ 15 aydır bir sanat öldü. Bu sanat kolunun mensupları her gün ölüyorlar. Bunu pandemiyle mücadele adı altında söylemek mantıklı değil. Bir sosyal hayat planlaması ve dayatmasıyla karşı karşıyayız. Bu dayatma toplumun tamamına yapılmaktadır. Bütün toplumu öldürürseniz onların cenaze namazını kaldıracak kimseyi bulamazsınız. Müzisyenler sosyal güvence altına girmek istiyorlar” dedi. Başkent Müzisyenler Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serkan Matoğlu; “Bizlere bugüne kadar Mansur Yavaş destek verdi.16 Aydır mağdur durumdayız. Hükümet bizlere destek vermedi. 16 aydır enstrümanımızı sattık, elektriğimiz, doğalgazımız kesildi. Anayasa ‘devlet sanatçıyı korur2 diyor. Bizi korumadınız, üvey evlat muamelesi yaptınız bize. Bizler mekanlarımızın açılmasını istiyoruz. Saat 21.00’de biten bir işleyiş mağduriyetimizin devamı demektir. Saat sınırlaması normale çekilsin, biz ekmeğimizi kazanırız, desteğinizi istemiyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 04.06.2021 16:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol