Çet ailesinin avukatı açıkladı: Delil karartma sürüyor!

Şule Çet davasında delillerin karartılmaya devam edildiği ortaya çıktı. Bugün görülecek olan üçüncü celsede, sanık Berk Akand’ın olay günü kullandığı telefon yerine başka bir telefonu incelenmek üzere mahkemeye sunduğu delilleri ile gündeme getirilecek.

Çet ailesinin avukatı açıkladı: Delil karartma sürüyor!

Şule Çet davasında delillerin karartılmaya devam edildiği ortaya çıktı. Bugün görülecek olan üçüncü celsede, sanık Berk Akand’ın olay günü kullandığı telefon yerine başka bir telefonu incelenmek üzere mahkemeye sunduğu delilleri ile gündeme getirilecek.

10 Temmuz 2019 Çarşamba 10:58
Çet ailesinin avukatı açıkladı: Delil karartma sürüyor!

Üniversite öğrencisi henüz 22 yaşında olan Şule Çet’in geçen yıl içerisinde Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşmesi sonucunda şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın üçüncü duruşması bugün Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Sanık Çağatay Aksu’nun baba İsmail Çet’e “Kızına sahip çıksaydın” sözünün damga vurduğu ikinci duruşmanın sonrasında bugün görülecek olan üçüncü celsede sanık Berk Akand’ın incelenebilmesi adına mahkemeye olay günü kullandığı cep telefonu yerine başka bir cep telefonu sunarak delilleri kararttığı gündeme getirilecek.

Çet Ailesi’nin avukatı Umur Yıldırım, incelenmek üzere sanık Berk Akand tarafından mahkemeye sunulan telefonun olay günü kullandığı cep telefonu olmadığının altını çizerek şunları söyledi:

Fotoğraf: Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım

“Sanık Berk Akand’ın olay günü S….marka cep telefonu kullandığını ilk duruşmada verdiği ifadeden biliyoruz. Berk ifadesinde, sürekli video çektiği ve Pınar Turgutlu ile mesajlaştığı için şarjının bittiğini ve ortamda S…. marka şarj aleti olmadığını söylüyor. Telefonunu usb kablosu ile şarj ettiğini belirtiyor. Bunun kayıtları mevcut. Fakat 11 Şubat 2019’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Emanet Memurluğu’na H…. marka telefon teslim ediyor. Bu alenen delil karartmadır.”

HTS kayıtlarına göre Berk olay günü davanın tanıklarından Pınar’ı saat 02.16 ile 02.37 arasında arıyor ve yaklaşık 20 dakika konuşuyor. 02.39’da ise Berk, Pınar’a ‘Çok kötü şeyler oldu, telefonu aç, bana geri dön’ mesajı atıyor. İkili arasındaki iletişim saat 02.48’e kadar sürüyor. Şule ise en son saat 02.45’te ev arkadaşına ‘Of analog’, ‘Ağzıma s…. ağzıma, keşke gelmeseydim’ mesajlarını gönderiyor.

Berk’in olay günü kullandığı telefonda tespit edilebilecek bilgiler davanın seyri açısından çok önemli iken deliller karartılmaya devam ediliyor. Bugün görülecek duruşmada bunun üzerine gideceğiz.”

Rüşvet teklifi sorulacak

Birgün'den Burcu Cansu'nun yaptığı habere göre; sanık Çağatay Aksu’nun annesi Gülümser Aksu’nun “rüşvet” itirafının da üzerine gideceklerini dile getiren Yıldırım, sözlerine şu ifadeler ile devam etti:

“SEGBİS kayıtlarında Çağatay’ın annesi ’mağdurum, dolandırıldım’ diyerek rüşvet verdiğini itiraf ediyor. Parayı hangi hesap numarasına yatırdığını ve o gün hangi numara ile konuştuğunu soracağız. Bu dosyada bir savcı değiştiği hususu göz ardı edilmemelidir. Rüşvet itirafında bulunan Gülümser Aksu hakkımda savcılık makamına suç duyurusunda bulunmuş, bulunabilir. İkinci celsede bunu itiraf etti, bizler de üzerine gideceğiz.”

Telefon incelemesi henüz tamamlanmadı

Şule Çet’in şüpheli ölümüne yönelik bu duruşmada birçok önemli belgenin sunulmasının beklendiğini söyleyen Yıldırım, “Berk Akand’ın ve Pınar Turgutlu’nun telefon incelemesi tamamlanmamış. Şule’nin psikolojik durumuna ilişkin rapor da henüz hazırlanmamış. Mahkeme heyeti, ilgili makamlara tekrar yazı yazarak bu iki evrakın duruşmaya sunulmasını talep etti. Umarım bugün duruşmaya yetişir” diye konuştu.

Keşif raporunu bekleniyor

Bir önceki duruşmada talep edilen evrakların eksiksiz sunulması durumunda davanın seyrinin değişeceğini belirten Yıldırım, “Sanıkların ‘güvenlik’ gerekçesi ile katılmadığı olay yeri keşfi, Şule’nin son iki gününe ilişkin telefon kayıtları, Çet’in psikolojik durumuna ilişkin raporlar, sanıkların telefon kayıtları, Adli Tıp raporu ile olay yeri kamera görüntülerinin dudak okumasını bekliyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 10.07.2019 12:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol