Cengiz Holding, Kaz Dağı’ndaki altın madenini satın aldı

Kaz Dağı’nda bulunan Halilağa Altın Madeni, 55 milyon dolara Cengiz Holding’e satıldı. Bu şekilde Artvin'den sonra Kaz Dağları'nın da yeşili solacak.

Cengiz Holding, Kaz Dağı’ndaki altın madenini satın aldı

Kaz Dağı’nda bulunan Halilağa Altın Madeni, 55 milyon dolara Cengiz Holding’e satıldı. Bu şekilde Artvin'den sonra Kaz Dağları'nın da yeşili solacak.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 22:00
Cengiz Holding, Kaz Dağı’ndaki altın madenini satın aldı

Kaz Dağı’nın Halilağaköyü dolaylarındaki ormanlık bir alanda Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resorurces’a ait olan altın ve bakır alanında faal olan madeni Cengiz Holding'e satıldı. Konuya dair Liberty Gold tarafından borsaya “Türkiye’nin kuzeybatısındaki Biga ilçesinde bulunan bakır altın porfir yatağını Türkiye’de satmak için kesin anlaşma imzalandı” açıklaması geldi.

55 MİLYON DOLARA SATILDI
Yapılan açıklamayla altın madeni projesini Cengiz Holdinge 55 milyon dolara sattığı öğrenildi. Bu miktarı Cengiz Holding iki yıl boyunca üç aşamada ödeyecek. Halilağayı Cengiz Holdinge satan Liberty yine Kaz Dağı’nda bulunan Kayalıdağ TV Kulesi projesini ise elinde tutmaya devam ediyor. Ticaret Sicil Gazetesine göre yaklaşık 35 milyon Türk lirası sermayesi bulunan şirket sadece Halilağa altın madenini 55 milyon dolara satmış durumda.

AKP YANDAŞLARI KAZ DAĞI’NA ÜŞÜŞTÜLER
Liberty Gold şirketi daha önce Pilot Gold olarak biliniyordu. Şimdi ise yöredeki altın madenleri arasında Pilot Gold’un adı geçmiyor. Halilağa altın projesinin el değiştirmesiyle AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding Kaz Dağı’nda da altın madenine sahip oldu. Lapseki Şahinli Dumanlıdağ’daki altın madeni Çarmıklı ailesine ait Nurol Holdingin TÜMAD şirketinin. Kaz Dağı’nda bir buçuk yıldır faaliyetine devam eden TÜMAD’ın Lapseki Altın Madeni dışında Kaz Dağı’nın kuzey ve güneyinde, Yenice’de, Havran’da, Kalkım’da, İvrindi’de, Bahar Madencilik, Eczacıbaşı, Koza, Chesser, 3S gibi firmaların işletmeye başlamak istediği altın madenciliği projeleri bulunuyor.

İÇİÇE GEÇEN SERMAYE YAPISI VE TÜRK TAŞERONLARI 
Çanakkale’nin içme suyunu sağlayan Atikhisar Barajı yakınındaki Kirazlı Altın madeni ile adını duyuran Alamos Gold’un da bölgede üç tane altın madeni projesi var. Bu maden ocaklarının içme suyu barajına yakınlığı ise tartışma konusu.  Bu maden sırasıyla Ağı Dağı, Çamyurt ve Kirazlı altın işletmeleri. Türkiye’de Orta Truva, Truva Bakır gibi taşeron şirketler eliyle madencilik yapan uluslararası altın tekellerinin sermayeleri de iç içe geçmiş durumda. Orta Truva şirketinin Ticaret Sicil Gazetesindeki yönetim kurulu üyelerinin ikametgah adresleri Kanada. Alamos Gold’da Kanada sermayeli bir şirket. Ticaret Sicil Gazetesinde şirketin birinci ortağı Pilot İnvestment İnc. İkinci ortağı ise Teck Madencilik San. Tic. AŞ görünüyor. Alamos Gold’un taşeronu ise Doğu Biga Şirketi. Doğu Biga Ticaret Sicil Gazetesi'nde şu an Hollanda merkezli bir şirket olarak görünüyor.

Liberty Gold’un internet sitesinde Pilot Gold ve Newmont ortaklığından bahsediliyor. Bir başka altın şirketi Frontier ise Newmont tarafından satın alınmıştı.

İÇME SUYU BARAJINA KOMŞU ÜÇ ALTIN MADENİ
Bayramiç taraflarında Orta Truva Madencilik’in ÇED süreçleri tamamlanmış üç tane kuvars-demir madeni var. Yöredeki yaygın iddialara göre, altın madenine karşı yönelen tepkiyi önlemek adına şirketler buradaki madenleri kuvars demir madenleri olarak adlandırıyorlar. Bu üç işletme de Atikhisar barajına 5-7 kilometre uzaklıklarda.

CENGİZ HOLDİNG, CERATTEPE’DEN KAZ DAĞI’NA
Liberty Gold’un açıklamasında Cengiz Holding hakkında şu gibi bilgiler veriliyor:

“Cengiz, inşaat, enerji, madencilik, metalürji ve kimyasal / gübre endüstrisi alanlarında faaliyet göstermektedir. 1970’lerin sonunda inşaat sektöründe ilk faaliyetlerine başladı ve şu anda 12’den fazla ana şirket, 96 bin çalışanı ve yıllık cirosu 6 milyar ABD doları olan Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri.”

Cengiz Holding Artvin Cerattepe’deki altın madeninin de sahibi durumunda. Maden Artvin halkının 30 yılı bulan mücadelesine rağmen gerek hukuki süreçlerin arkasından dolandı. Polis jandarma zoru ile binlerce Artvinlinin direnişi ve sosyal medyada oluşan kamuoyuna karşı geçtiğimiz yıllarda faaliyete geçmişti. Belli ki şimdi sıra Kaz Dağlarına geldi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol