Can Dündar hakkında yakalama kararı

Gerçekleştirilen Gezi Parkı eylemlerinde etkin bir şekilde rol aldığı sebebi ile gazeteci Can Dündar hakkında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Can Dündar hakkında yakalama kararı

Gerçekleştirilen Gezi Parkı eylemlerinde etkin bir şekilde rol aldığı sebebi ile gazeteci Can Dündar hakkında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

06 Aralık 2018 Perşembe 12:02
Can Dündar hakkında yakalama kararı

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen soruşturma kapsamında, gazeteci Can Dündar hakkında, söz konusu eylemlerde etkin bir şekilde rol aldığı gerekçesi öne sürülerek tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

AA’nın haberine göre, İstanbul Başsavcılığı tarafından nöbetçi hakimliğe gönderilen talep yazısında, gazeteci Dündar’ın söz konusu eylemlerde insanları galeyana getirmeye ve yönlendirmeye gayret ettiği, kolluk kuvvetlerine yönelik eylemcilerin direncini artırmaya çalıştığı, eylemleri organize ettiği öne sürülen oluşumda etki ajanlığı görev ve faaliyetini yürüttüğü öne sürüldü.

Buna göre, Kavala’nın organizatör ve finansör olduğu vurgulanan yazıda, oyuncu Mehmet Ali Alabora, Can Dündar ve arkadaşlarının Kavala’nın yönlendirmeleri doğrultusunda eylemleri örgütlediklerinin altı çizildi.

Sevk yazısında Gezi eylemeleri esnasında Osman Kavala’nın Can Dündar’ı aradığı ve görüşme yaptığı da belirtildi.

Başsavcılık eylemlerin nihai amacının, ‘ülkede şiddet eylemlerini marjinal gruplar ve terör örgütlerini kanalize etmek suretiyle tüm ülke geneline yayıp, kaos ve kargaşa yaratarak mevcut hükümeti işlevsiz hale getirmek, ortadan kaldırmak olduğu’nu öne sürdü.

Bu kapsamda, Can Dündar ile ilgili olarak gerçekleştirilen araştırmada, eylemlerde etkin rol aldığı konusunda ve atılı suçu işlediğine yönelik hakkında yeterli ve somut delillerin mevcut olduğu ifade edildi. Dündar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

Talebi değerlendiren İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği de, savcılığın istemini kabul ederek, Can Dündar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

Can Dündar ise konu ile ilgili olarak sosyal medya hesabı aracılığı ile hakkındaki yakalama kararını paylaşarak, “#HepimizGezideydik Gurur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol