Boğaziçi Üniversitesi'nde protesto: Kayyum rektör istemiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, daha önce AKP'den milletvekili adayı olarak gösterilen Prof. Dr. Melih Bulu’nun üniversitelerine rektör olarak atanmasına yönelik bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde protesto: Kayyum rektör istemiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, daha önce AKP'den milletvekili adayı olarak gösterilen Prof. Dr. Melih Bulu’nun üniversitelerine rektör olarak atanmasına yönelik bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

04 Ocak 2021 Pazartesi 16:02
Boğaziçi Üniversitesi'nde protesto: Kayyum rektör istemiyoruz

Boğaziçili öğrenciler, daha önce AKP’den milletvekili adayı olarak gösterilen Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasına yönelik tepki göstermek amacıyla üniversitenin Güney Kapısı önünde bir araya geldi. Boğaziçililere, diğer üniversitelerden gelen öğrenciler de destek verdi.

"Antidemokratik uygulamaların üniversitemize zararlar verdiğini üzülerek görmekteyiz"

Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Üniversitemizin özerkliğinin, kişiliğine ve geçmişine bakılmaksızın tepeden atanan herhangi bir akademisyen ile değil; üniversite mensuplarının yaptığı, demokratik yollarla belirlenen bir rektör seçimiyle sağlanacağını savunuyoruz. Bu şartlar sağlanmadığında ortaya çıkan antidemokratik uygulamaların üniversitemize zararlar verdiğini üzülerek görmekteyiz” denildi.

"Akademik yöneticiler, atamayla değil seçimle belirlenmelidir"

Boğaziçi Üniversitesi Senatosu’nun 2012 yılı içerisinde kabul ettiği ilkelere dikkatleri çeken öğrenciler o ilkeleri şu şekilde sıraladı:

“Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir. Üniversitelerde karar alma yetkisinin, demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler, atamayla değil seçimle belirlenmelidir. Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak akademik programlarını ve araştırma programlarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.”

"Sorun; isimlerden bağımsız bir demokrasi, akademik özerklik"

“Boğaziçi'liler olarak asıl sorunumuz Melih Bulu'nun akademik geçmişi ve şahsi duruşundan da ötedir” denilen açıklamada, “Sorun; isimlerden bağımsız bir demokrasi, akademik özerklik, fikri özgürlük meselesidir. Bu sorunun çözümü ise üniversitelerin kararlarının ve rektörlerin, üniversitelerin iradeleriyle belirlenmesidir. Bu nedenle bir kez daha söylüyoruz ki; üniversitelerimizin karar alma mekanizmalarındaki özerkliğine, demokratik ilkelerine, düşünce özgürlüğüne ve seçim yapma iradesine yapılan müdahaleleri kabul etmiyoruz. Kayyum rektör istemiyoruz ve duruşumuzdan vazgeçmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

"Yeni bir seçim düzenlemelerini talep ediyoruz"

Öğrenciler, taleplerini şu ifadeler ile dile getirdi:

“Tüm üniversitelerdeki kayyum rektörlerin istifasını, bütün rektörlerin demokratik yöntemlere uygun olarak seçimle belirlenmesini istiyor ve akademisyenlerden acilen yeni bir seçim düzenlemelerini talep ediyoruz.”

Öğrenci açıklaması öncesi ve sırasında polisin üniversite ve çevresinde önlemleri artırdığı gözlendi.

Son Güncelleme: 04.01.2021 16:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol