Bir at bara girer mi? Girerse çıkar mı?

Bir at bara girer mi? Girerse çıkar mı?

09 Ekim 2018 Salı 15:09
Bir at bara girer mi? Girerse çıkar mı?
Son yıllardaki en garip kitaplardan biri olan Bir At Bara Girmiş, Man Booker ödüllü. Romanın ustaca kurgusu bir yana baş karakter Dovaleh G. başka yana... Bu ilginç adamın komedi kulübünden içeri giriyoruz ve olaylar kopuyor. Komedi kulubü de enteresan bir yer, kalabalık ve gürültülü, ama zamanla atmosfer, klostrofobiye zemin açıyor ve sahnedeki komedyen, hem kendi canını hem de seyircinin canını yakmaya başlıyor. Espriler birer tokat gibi, birer yumruk gibi patlarken ne olacağını kestirmek, mümkün olmuyor, Dovaleh G., ruhunun dikişlerini sökercesine hikâyesini anlatmaya koyuluyor ve eğlenceye aç izleyici, kendini trajedi ile besliyor.

Kitabı okurken duygusallık ve kahkaha bir arpa boyu mesafede... Her koyunun kendi bacağından asıldığı dünyada bizi geçmişe ve birbirimize bağlayan görünmez bağların ve arınma çabasının romanı. Seyirci kaldığımız ve seyirci kalamadığımız dehşetlerin, peşimiz sıra sürüklediğimiz koca kayalar kadar ağır gerçeklerin ve verilen doğru ya da yanlış hükümlerin.

Ve soru şu: Var olmak, bütün olmak için yeterli mi?
Okuyun ve karar verin!

David Grossman kimdir?

1954 yılında Kudüs’te, Filistin doğumlu bir annenin ve Polonya göçmeni bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Kütüphanecilik yapan babasının teşvikiyle küçük yaşlarda edebiyata ilgi duydu. Henüz 9 yaşındayken Şolem Aleyhem’in eserleri hakkında düzenlenen bir bilgi yarışmasını kazanan David Grossman, çocukluk yıllarından itibaren İsrail’in ulusal radyo istasyonu Kol Yisrael’de oyunculuk yapmıştır. Felsefe öğrenimi gören Grossman’ın radyoculuk hayatı, siyasi nedenlerle sonlandırılmıştır. Yirmili yaşlarının başlarında, tam zamanlı radyoda çalıştığı dönemde iki romanı ve bir öykü kitabı yayımlanmıştır. İlk romanı Chiyuch Ha-Gdi (Kuzunun Gülümseyişi) Batı Şeria’da geçen bir hikâye anlatır. Kitapları otuzu aşkın dilde dünya okuruyla buluşan, ulusal olduğu gibi uluslararası platformlarda da pek çok ödül kazanan ve Fransa’da Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres nişanı, Almanya’da Buxtehuder Bulle, Nelly Sachs Ödülü ve Alman Barış Ödülü gibi ödüllerle onurlandırılan David Grossman, Bir At Bara Girmiş ile 2017 yılında Man Booker Uluslararası Ödülü’ne layık görülmüştür. Çağdaş dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alman Grossman, İsrail'de muhalif ve barışçı duruşuyla öne çıkan önemli isimlerden biri. 2006'da İsrail'in Lübnan'a saldırısını protesto eden yazar barış çağrısı yaptıktan hemen sonra savaşta oğlunu kaybetmiştir. Amerikalı ünlü yazar Paul Auster ile babaanneleri kardeştir.

Barmen ata büyük bira verirse... Syf: 154

Son Güncelleme: 09.10.2018 15:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol