Beyoğlu adayı Alper Taş: Ranta dayalı projelerin içinde olmayacağız!

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, 31 Mart gününde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere yönelik adaylığına ve projelerine ilişkin Can Uğur’a açıklamalarda bulundu.

Beyoğlu adayı Alper Taş: Ranta dayalı projelerin içinde olmayacağız!

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, 31 Mart gününde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere yönelik adaylığına ve projelerine ilişkin Can Uğur’a açıklamalarda bulundu.

11 Şubat 2019 Pazartesi 12:37
Beyoğlu adayı Alper Taş: Ranta dayalı projelerin içinde olmayacağız!

Beyoğlu sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin de simge ilçelerinden bir tanesi.

Özellikle yerel seçimlerde Beyoğlu ilçesinin adı her yerel seçimde öne çıkıyor.

İşte o röportajdan bir bölüm…

- CHP’ye dışarıdan gelen bir adaysınız. Nasıl karşılandınız, sorun yaşadınız mı?

CHP’li arkadaşlarla gerek Haziran Hareketi içerisinde gerekse diğer toplumsal mücadele pratiklerinde birlikteydik. Birbirimize yabancı değiliz. CHP Beyoğlu İlçe Başkanı, yönetimi ve üyeleriyle hızla kaynaştık. Birçok konuda aynı anlayışa sahibiz. Neredeyse hiç sorun yaşamadığımızı söyleyebilirim.

- Seçilirseniz hemen hayata geçireceğiniz işler nelerdir?

Biz Beyoğlu’nun sorunlarını biliyoruz. Öncelik olarak toplumun dışlanan, ezilen kesimlerine yöneleceğiz.

Halk Meclisleriyle demokratik planlama

- Kimler bunlar?

Bunlar Tarlabaşı başta olmak üzere Beyoğlu’nda yoksulluğu yaşayan tüm kesimlerdir. Eğitimden, sağlıktan yoksun bırakılan insanlardır. Bir kere bu kesimlerin haklarına sahip çıkacağız. Mağdur olan ve olacak olanların sorunlarını öne alacağız.

Galataport, Haliçport gibi ranta dayalı projelerin içinde olmayacağız. Sermaye ile emeği ayrıştırırken kültürleri, hayat tarzları, inançları farklı kesimleri birleştireceğiz. Binlerce insanımız tapu sorunu yaşıyor. Halkımızla birlikte, onların talepleri doğrultusunda bu sorunların üstesinden geleceğiz.

Bu sorunlara onlarla birlikte yanıtlar üretmeye çalışacağız. Bir ‘Halk belediyesi’ anlayışı çerçevesinde halkın sorunlarını halkla birlikte ürettiğimiz çözümlerle gidermeyi kendimize hedef olarak koyuyoruz. Bizi AKP’den ayıran çizgi de bu. İlk olarak ‘neyi teslim aldık, bize ne bıraktı eski belediye’ bunun bilançosunu çıkartıp, sorunları çözmeyi hedeflediğimiz çerçevede plan ve programla yola çıkacağız. Bunu da halk meclisleriyle demokratik planlama çerçevesinde yapacağız.

- İşleyiş nasıl olacak?

Biz var olan egemen yerel yönetim anlayışında piramidi tersine çevireceğiz. Sağ siyasetler ve özellikle AKP, sola ait kavramları kendi kavramları gibi yıllardır içini boşaltarak kullanıyor. Katılımcı demokrasi, yerinden yönetim, mahalle meclisleri gibi kavramlar ağızlarından düşmüyor. Göstermelik halk toplantıları yapıp notlar alıyorlar. Sonra da halkın sorunlarına sırtlarını dönüyorlar. Biz piramidi tersine çevireceğiz derken bu adımları göstermelik olarak değil gerçekten hayata geçireceğiz demek istiyoruz. Bizim yönetim anlayışımız başkan merkezli olmayacak. Bizde başkanın iki dudağının arasına hapsolmuş bir yerel yönetim anlayışı olmayacak. Bir model sunuyoruz. Halk meclislerinin/mahalle meclislerinin yönetimde söz sahibi olduğu bir anlayış.

Son Güncelleme: 11.02.2019 12:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol