Bankaya gitmeden dijital ortamda hesap açma dönemi

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren şubeye gitmeye gerek olmadan, ıslak imza gerekmeden dijital ortamda banka hesabı açılabilecek.

Bankaya gitmeden dijital ortamda hesap açma dönemi

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren şubeye gitmeye gerek olmadan, ıslak imza gerekmeden dijital ortamda banka hesabı açılabilecek.

22 Eylül 2020 Salı 12:25
Bankaya gitmeden dijital ortamda hesap açma dönemi

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in yaptığı habere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan ‘Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ’ taslağı ile uzaktan kimlik tespiti mümkün hale gelecek. Buna yönelik yasa da haziran ayı içerisinde çıkarılmıştı.

Görüşe açılan söz konusu tebliğ taslağı da 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Uygulanacak yöntemde müşterinin genellikle bir uygulama üzerinden videokonferans yöntemi ile kimlik tespitinin gerçekleştirilerek banka hizmetlerinden yararlanması sağlanacak.

BDDK, görüntülü görüşmede gerekli güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturulmasını zorunlu tutacak.

Görüntülü görüşme, şifreli-güvenli iletişimle gerçekleştirilecek.

BDDK yetkilileri, görüntülü görüşmeyle kimlik tespiti işleminde kullanılabilecek kimlik belgeleri, belgelerin güvenlik öğeleri ve doğrulanması hususunda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Gerçekleştirilecek başvuru form ile alınacak

Buna göre uzaktan kimlik tespitinin başlamasından önce kişilerin başvurusu bir form ile alınacak, veriler kullanılarak kişiye yönelik olarak risk değerlendirmesi gerçekleştirilecek.

Kişinin açık rızası kayıt altına alınacak, görüntülü görüşme gerçek zamanlı ve kesintisiz şekilde yapılacak.

Müşteri temsilcisi, kişinin hareketlerinden alınan, kesilen ve büyütülen tekil görselleri kullanarak, beyaz ışık altında görsel olarak ayırt edilebilen tüm güvenlik öğeleri ile birlikte, kimlik belgesinin doğru açıyla tam olarak kapsandığından ve kimlik belgesinin üzerindeki kısımlar arasındaki geçiş noktalarında tahrifatı gösteren hiçbir yapaylık bulunmadığından emin olacak.

Müşteri temsilcisi, kimlik tespiti süreci içerisinde psikolojik sorgulamalar ve gözlemler yardımıyla, kimlik belgesindeki bilgilerin, görüşme sırasında kişi tarafından sağlanan bilgilerin ve belirtilen niyetin inandırıcı ve yeterli olduğuna kanaat getirecek.

Bu amaç doğrultusunda, örneğin, kimlik belgesi üzerindeki fotoğrafın doğruluğunu kontrol edebilmek adına, kişinin yaşının yanı sıra kimlik belgesi üzerindeki doğum tarihi ve yeriyle ilgili sorular soracak.

Kişinin canlılığını tespit edici teknikler kullanılacak.

Kişinin yüzüyle kimlik belgesinde bulunan fotoğrafın biyometrik karşılaştırması yapılacak.

Müşteri temsilcisi, kullanılan kimlik belgesindeki fotoğrafın ve kişisel bilgilerin kişiyle uyuştuğundan emin olacak.

Kimlik belgesinde yer alan fotoğrafın, veriliş tarihinin ve doğum tarihinin tutarlılığı kontrol edilecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol