Atatürkçü öğretmene hapis cezası

Cezası ertelenen Eğitim-iş'in kurucusu Veli Demir, "Verilecek ceza bizim için onur olur” savunması yaptı.

Atatürkçü öğretmene hapis cezası

Cezası ertelenen Eğitim-iş'in kurucusu Veli Demir, "Verilecek ceza bizim için onur olur” savunması yaptı.

25 Temmuz 2019 Perşembe 12:49
Atatürkçü öğretmene hapis cezası

Eğitim-İş’in kurucu başkanı Veli Demir’e, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Atatürkçü olmanın hepimize yarar sağlayacağına anlatırken iktidarı eleştiridiği ve darbecileri kınadığı açıklaması için “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini aşağılamak” suçlaması ile 6 ay ceza verildi.

Mahkeme tarafından sczası ertelenen Demir, “Eğitim-İş’in, Cumhuriyete, Atatürk’e, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma görevi vardır. Verilecek ceza bizim için onur olur” savunmasında bulundu. Demir, karara itiraz edeceğini ve mücadelesini gerekirse  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar taşıyacağının altını çizdi. 


Ozan Çepni'nin Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptuğı habere göre Atatürkçü öğretmen Veli Demir, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili açıklamaları nedeniyle Konya Adliyesi’nde görülen duruşmada “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini aşağılamak” suçlaması ile 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Darbe girişimi sonrası “Bizler Atatürk Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlıktan, tam demokrasiden ve özgürlükten yana eğitim emekçileri olarak akıldan ve izandan yoksun olayları ve darbe girişimini kınıyor, tepki ile karşılıyoruz. İleri demokrasi söylemi ile ülkeyi faşizan bir şekilde yönetenler, ortağınız olan darbecilerinizi de alınız ve gidiniz” ifadelerini suç sayan mahkemede Demir, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etmese de verilen ceza ertelendi. Duruşmaya Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ve MYK üyeleri ile illerden gelen şube başkanları katıldı.

"Mustafa Kemal’i savunacağız"
Davadaki savunmasında Veli Demir, “Demokratik eleştiri hakkımızı kullandık. On binlerce üyesi olan bir sendikanın genel başkanıyım. Yapılan açıklama hain darbe girişimini kınamak amaçlı ama darbe girişimine neden olanların ve darbe öncesinde yaşanan süreci yaratanları da eleştirdik. Cumhuriyetin öğretmeni bunu yapmak zorundadır, bu bizim görevimizdir. Siyasal iktidarın bu kanlı terör örgütü FETÖ’nün buraya gelmesinde büyük sorumlulukları oldu. ‘Ne istediler de vermedik’ dediler. Türkiye’nin stadyumları bunlara açıldı. Devletin eğitim sistemi bunlara teslim edildi. 12 Eylül 2010 referandumu ile adalet sistemi bunlar tarafından kuşatıldı. Bunların tamamının sorumlularını eleştirdik” ifadelerini kullandı. 


"Eğitim-İş susmayacak"
Eğitim-İş’in susmayacağını dile getiren Veli Demir, “Demokratik-laik cumhuriyeti, barışı, demokrasiyi, kardeşliği ve tabii ki Mustafa Kemal’i ne pahasına olursa olsun savunacaktır Eğitim-İş” diye konuştu ve sendika adına yaptığı açıklamanın Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni aşağılamak bir yana, “Hain terör örgütünün ‘devirme’ girişimine en üst perdeden meydan okuma, tavır koyma” olduğunu belirtti.

“Bilimsel, laik, demokratik eğitim mücadelemiz devam edecek” diye ekleyen Demir, gerekçeli kararın ardından istinaf mahkemesine itiraz edeceklerini sonuç alamamaları durumunda mücadelelerini AİHM’ye taşıyacaklarını bildirdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol