Ankara’da cami derneklerine usulsüz yardım!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA’nın, iştiraklerin derneklere doğrudan nakdi yardım yapmasının önüne geçen belediye kanununu yok sayarak cami yaptırma derneklerine yönelik olarak 154 bin TL aktardığı tespit edildi.

Ankara’da cami derneklerine usulsüz yardım!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA’nın, iştiraklerin derneklere doğrudan nakdi yardım yapmasının önüne geçen belediye kanununu yok sayarak cami yaptırma derneklerine yönelik olarak 154 bin TL aktardığı tespit edildi.

10 Temmuz 2019 Çarşamba 11:34
Ankara’da cami derneklerine usulsüz yardım!

Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketleri arasında yer alan ANFA’nın şaibeli icraatları bir bir ortaya çıkmaya devam ediyor. 31 Mart gününde gerçekleştirilen yerel seçimlerinden birkaç gün önce açılan tanıtım ihalesini kazanan şirkete usule uymayan bir şekilde ödeme yaptığı tespit edilen ve reklam amacı ile 156 bin TL’ye lokumlu fincan takımı aldığı belirlenen ANFA’nın, cami yaptırma derneklerine de 154 bin TL bağışta bulunduğu ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan önceki dönemler içerisinde gerçekleştirilen usulsüz harcamayı ortaya koyan bağış, Sayıştay’ın denetim raporlarına da takıldı. Buna göre Sayıştay denetçileri, belediyelerin ve denetime tabi olan iştiraklerinin derneklere doğrudan nakit yardımı yapamayacağına dikkat çekildi.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in yaptığı habere göre; ANFA bütçesinden üç farklı cami yaptırma derneğine yönelik olarak yardım yapıldı. Belediyelerin diğer kuruluşlar ile ilişkilerini düzenleyen 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na 2012 yılı içerisinde eklenen bir maddeyle belediye şirketlerinin derneklere yönelik olarak doğrudan nakit aktarımı yapmasının yasaklanmasına rağmen ANFA’nın 2015 yılı içerisinde derneklere toplam 153 bin 997 TL aktardığı ortaya çıktı.

Sadece cami halısına 54 bin TL

Şirket bütçesi içerisinden Şenevler Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne yönelik olarak gerçekleştirilen 25 bin TL’lik yardım doğrudan, “nakdi bağış” olarak sınıflandırıldı. Ankara merkezli Osmanlı Cami Derneği’ne yönelik olarak sağlanan 75 bin TL’lik yardım da yine doğrudan nakit olarak gerçekleştirildi. ANFA, Hacıbey TOKİ Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin cami halısı alabilmesi adına da şirket bütçesinden kaynak ayırdı. Bütçeden, “Cami halısı” alımına 53 bin 997 lira verildi.

ANFA yetkililerinden konuyla ilgili açıklama: Vergiden düşüyoruz

Kanunu adeta hiçe sayan harcama Sayıştay denetimine de takıldı. ANFA yetkilileri, denetçilerin usulsüzlük tespitine yönelik olarak yaptığı açıklamada, “Belediye Kanunu’nda, belediyelerin toplumun eğitim, sağlık, kültür ve sosyal amaçlı ihtiyaçlarını giderme ve sorumluluklarına yönelik hükümlerine yer verilmiştir” savunmasında bulundu. Yetkililer, cami yaptırma derneklerine aktarılan paranın Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu’na uygun gerçekleştirildiğini ve tamamının vergiden düşüldüğünü belirtti. Şirketin savunmasının dikkate değer olmadığını ifade eden Sayıştay, iştiraklerin derneklere nakdi yardım yapmasının Belediye Kanunu ile kesin olarak engellendiğinin altını çizdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol